Tsampa-namletý ječmen, který má tolik využití, že to ani nespočítám. Dá se použít na zahuštění polévky, udělat z něj lívance, celozrnný nápoj, kaše, kuličky…je toho hodně. Jestli se nepletu, tak tsampu prodává pouze Pro Tibet, odkud ji mám i já. Znám ji teprve krátce, stále ji ještě objevuji. I když je pravda, že jsem za tu krátkou dobu vyzkoušela docela dost receptů. Tentokrát jsem z ní udělala 2 druhy vynikajících sušenek. Jedny jsou čokoládové a druhé světlé s kousky čokolády. Sušenky jsou pěkně křupavé a to má jednu výhodu-mají dlouhou trvanlivost.

Někdy peču sušenky do zásoby. Přeci jen ne vždy je čas něco dobrého upéct a já mám ráda, když je doma něco sladkého. Včera jsem upekla asi 10 plechů různých sušenek. Část jsem dala do mrazáku a část je v krabičkách. Budu doufat, že nám alespoň měsíc vydrží, ale moc to nevidím. Nejen, že sušenky miluju a proto mizí závratnou rychlostí, ale také je moc ráda dávám. Včera jsem obdarovala všechny příbuzné a taky jednoho zákazníky, který po nich pokoukával. Ráda se rozdělím a udělám jim radost😊. Ovšem největší radost měl můj synovec. Řekla jsem mu, že jsem pekla sušenky a jestli si nedá. Chytil mě za ruku a říká: tak na co čekáš, jdeme!

 

Suroviny:

  • 120g hladké mouky
  • 120g tsampy z ProTibet
  • 160g třtinového cukru
  • 120g změklé hery
  • 20g hořkého kakaa
  • 4 lžíce vody
  • 1 vejce vel. M
  • 1/2 lžičky jedlé sody
  • 1/2 lžičky kypřicího prášku do pečiva

Kypřicí prášek používám tento. Mám ho z Biosféry (www.biosfera.cz). Je bezfosfátový. Jen vinný kámen, jedlá soda a kukuřičný škrob.

  • +50g hořké čokolády na kousky (volitelné)

Zadejte při objednávce tsampy z ProTibet (web) kód VERONIKA15 a dostanete 15% slevu. Na výběr jsou 3 různé velikosti. Inspiraci na to, co z ní připravit najdete pod tímto receptem. Nejčastěji z ní dělám kaše ke snídani nebo si je připravuji v práci jako rychlý oběd. Pak taky různé kuličky a tyčinky.

Pojďme se podívat na ty sušenky. Dole pak najdete odkaz na další recepty z tsampy:-).

 

Postup:

Všechny suroviny smíchejte dohromady. Nakonec přidejte na kousky nakrájenou čokoládu.

Zkuste udělat kuličku, pokud se drolí a nedrží tvar, přidejte lžíci vody. Propracujte a zkuste znovu.

Z těsta udělejte kuličky. Rozložte je na plech. Nemačkejte, ať jsou sušenky pěkně vysoké. Do kuliček můžete ještě zapíchnout kousky čokolády. Já jsem dala doprostřed kuličky jeden větší kousek.

Pečte v předehřáté troubě, střední rošt 175 stupňů 15-20 minut. Záleží na velikosti sušenek, proto sušenky raději hlídejte.

Po vychladnutí uložte sušenky do dózy.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: Sušenky by měly vydržet docela dlouho. Pro delší trvanlivost je ale můžete dát do mrazáku.