Čapatí/Chapati jsou placky z celozrnné mouky a vody používané jako příloha převážně v indické kuchyni. Nabírá se s nimi jídlo a proto nepotřebujete příbor. Těsto je nekynuté, jen se nechává odpočinout. Recept na placky už brzy na stránkách najdete. Já bych se ale dnes chtěla podívat na přípravu čapatí chipsů. Jsou křupavé a skvělé jako příloha k polévkám, dálu, omáčkám i pečenému masu. Stejné jako indickým chlebem naanem nebo plackami čapatí můžete i chipsy nabírat jídlo. Nebo je budete k jídlu jen zakusovat. Doma nám zachutnaly a proto přemýšlím i nad tím, že je posypu kořením. S kořením by se pak daly jíst i samotné.

Čapatí chipsy se hodí nejen k indické kuchyni, ale klidně i ke guláši nebo polévce. V dóze vydrží minimálně měsíc a to je mnohem víc, než by vydrželo normální pečivo. Tak co , vyzkoušíte je také?

 

Budete potřebovat:

  • 200g celozrnné žitné mouky
  • 140-150g vlažné vody (=160ml)
  • ½ lžičky soli
  • Volitelně: ghí na potření pánve nebo na ozdobu

 

Z mouky, vlažné vody a soli vypracujte těsto. Zakryjte ho utěrkou a nechte 30 minut odpočinou při pokojové teplotě.

Odpočinuté těsto vyklopte na pomoučněný vál. Rozdělte ho na 8-10 kousků. Každý kousek propracujte a udělejte z něj kuličku – pokud je třeba pomozte si moukou, aby se těsto nelepilo.

Z každé kuličky pak vyválejte tenký kruh. Postup je stejný jako u tortil. Podle potřeby přidávejte mouku z obou stran. Pomůže vám to dosáhnout tenké placky.

Než začnete válet rozpalte si pánev nebo palačinkovač. Chipsy se smaží nasucho, ale pokud máte zkušenosti, že se vám vše na pánev přilepí, potřete dno trochou oleje nebo ghí. Mě se osvědčil palačinkovač. Zatím se mi na něj nikdy nic nepřilepilo😊.

Každou placku nakrájejte na velké trojúhelníčky jako pizzu nebo na více menších.

Přeneste je na pánev a smažte s obou stran dokřupava. Počítejte 1-2 minut/strana. Lze je i nakrájet a péct už jako trojúhelníčky. Takhle mi to přišlo snadnější. Přeci jen obracet jednu placku nebo spoustu malých chipsů je rozdíl.

Po upečení placku nakrájejte na menší kousky: trojúhelníčky, čtverečky…

Pokračujte se zbytkem připraveného těsta až vše spotřebujete. Kdo chce může chipsy ještě potřít rozpuštěným ghíčkem a ještě posypat je solí.

 

Podávejte samotné nebo jako přílohu k omáčce, polévce…

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: několik týdnů