Dneska se budeme věnovat důležitému tématu. A to ochraně dětí před riziky internetu. Mám 2 synovce. Na mobilech jsou přilepení od rána do večera. Mám o ně velký strach. Venku dítě ohlídáte, ale ochrana dětí když jsou v kyberprostoru je pro většinu rodičů španělská vesnice. Proto jsem se rozhodla spolupracovat s magazínem hotTopic : Jak přežít na síti. Radí rodičům, jak chránit děti před riziky na internetu. Řeší se zde kyberšikana, sexuální predátoři, závislost na internetu a další nástrahy. Také úzkostné stavy, deprese nebo sebepoškozování vzniklé v důsledku nadměrného používání internetu.

Časopis mám doma, přečetla jsem ho od začátku do konce. Je tam spousta užitečných rad. Jeden mám pro sebe a druhý mám pro rodiče synovců. S Jardou plánujeme děti a proto se mi tyto informace budou také hodit i v budoucnu.

Nejdříve vám ale řeknu, proč se mě toto téma tak moc dotýká a proč jsem se pro spolupráci rozhodla:

Neznám ve svém okolí dítě, které by nemělo chytrý mobil. Bohužel mluvím i o dětech, které sotva začaly chodit do školky. Já jsem svůj první chytrý mobil dostala někdy kolem 23 let. Na ulici přitom potkávám rodiče s dětmi v předškolním věku, které jdou po ulici jako zombie s hlavou zabořenou do mobilu. Nejhorší je, že jsou na mobilech závislý i rodiče. Jak potom dítěti zakázat mobil, když to vidí u vás? A co se může stát, když dítě půjde bez rodiče a nebude sledovat své okolí? Jen za poslední týden jsem viděla několik dětí přebíhajících před tramvají nebo autem. Dívaly se při tom do mobilu!

Nadměrné užívání mobilů u dětí a rizika s ním spojené se mě osobně dotýkají. Mám 2 synovce. Jednomu je 12 let a druhému teď bude 5 let. Žijeme společně v rodinném domě, sleduji je tedy od jejich narození. Můj 5-letý synovec už několik let ovládá chytrý telefon. Ještě neumí pořádně mluvit. Přesto umí na chytrém mobilu lépe než já. Pustí si video na Youtube nebo hraje hry. Anglicky sice neumí, přesto ví, co které slovo znamená. Vzít mu telefon vždy vyvolá záchvat křiku a pláče. Kde jsou ty doby, kdy jsem měla povolených 20 minut televize denně:( Rodiče nás ráno vypustily ven a celý den jsme si hrály na hřišti, vybíjenou, jezdily na bruslích…no prostě dělaly všechno co děti dělat mají. Důležité je, že jsme byly venku, komunikovaly, žily přítomností.

Druhý synovec má momentálně lepší telefon než já. Miluje hraní akčních her a sledování youtuberů. Když jsem se ptala, kdo je jeho vzor, byla jednoznačná odpověď: youtubeři. Teď ale myslím youtubery, které zkouší různé nebezpečné blbosti. Jen doufám, že už má tolik rozumu, aby je nezkoušel napodobit. Něco jiného je, když to zkouší dospělí člověk (i tak to nemusí dobře dopadnout) a další věc je když to zkouší dítě. Dítě nemá zkušenosti a neví, co se může stát. Když ho naposledy hlídala babička byl nalepený na mobilu do 10 večera. Babička mu vzala mobil a šla spát. Ve dvě ráno ho pak našla nalepeného na jejím tabletu. Tablet si vzal ze stolu hned jak odešla a pokračoval v hraní. Nevzpomínám si přesně, v kolik hodin jsem v jeho věku chodila spát. Přijde mi ale, že oba chodí spát mnohem později.

Se synovcem jsme se bavili o škole. Ve škole už mají všichni chytrý telefon. Kdo by ho neměl, vybočoval by z davu. Je jasné, že každé dítě chce zapadnout a ne být stranou kolektivu. Ať už rodiče chtěly nebo ne, nakonec všichni podlehly a telefon koupily.  O přestávkách děti hrají na mobilech. Doma pak synovec hraje různé akční hry. Rodiče mi řekly, že je při hraní her hodně agresivní. Nikdy agresivní nebyl, prý je to od té doby, co hry hraje. Při hraní už rozbil několik věcí včetně nového mobilu. Myslela jsem, že hraní má být zábava. Místo toho je to spíše vztek, že mu to nejde podle jeho představ.

Doma máme Wifi, má tedy neomezený přístup k internetu. Díky internetu se můj synovec dostal ve svých 8 letech na porno stránky (vyskočila mu reklama). Chudáci rodiče mu tak musely všechno vysvětlovat. Nevím v kolika letech se učí sexuální výchova, ale synovec už má kompletní informace od 8 let. Možná to bylo ještě dřív. Ptala jsem se ho, jestli na něj někdy vyskočí něco nevhodného. Denně prý na něj vyskočí sprosté reklamy. Jestli jsou to ty, co mi vyskakují na našem počítači, tak to je teda něco. Nevím jak si to zablokovat, ale občas na mě vyskočí reklama, která je GIF/video – je tam vidět úplně všechno. Dítě se tak díky reklamám dostane k pornu hodně těžkého kalibru.  Takový obsah se jistě k malému dítěti dostat nemá.

Přesně proto mě magazín zaujal. Rodiče neví jak dítě chránit. Sami na internetu nevyrůstaly, neznají to, neví co je tam může potkat. A co teprve u rodin ve kterých rodiče na mobilu neumí? Jak mají své dítě ochránit, když ani neví jak se mobil ovládá? Věřím, že jim časopis může hodně pomoci.

Je toho tolik. Je potřeba děti chránit, hlídat je a také je učit jak se v daných situacích zachovat.

Příklad: Dítě vidí modelku na Instagramu – je krásná, vychrtlá, no prostě dokonalá. Dítě má deprese proč nevypadá taky tak. Už ale neví, že je za tím práce Photoshopu a je tak nereálné vypadat stejně. Trápí se, zkouší různé diety…to může vést k sebepoškozování. Rodič by si měl s dítětem sednout a vše uvést na pravou míru. Určitě je nutné s dítětem o všem mluvit. Jen tak se dozvíte co ho trápí a můžete mu pomoci.

Rizik na internetu je hodně. Proto je nezbytné se o všem informovat a své děti chránit. Nebezpečí nečíhá jen na internetu. I samotné nadměrné užívání internetu může dětem podstatně zhoršit psychický stav. Potřebují sluníčko, pohyb, kontakt s kamarády. To jim mobil nedá. Není divu, že se to na jejich psychice tak promítne.

Odkaz na zajímavé rozhovory se specialisty : https://talk.youradio.cz/porady/hot-topic-jak-prezit-na-siti  (například vliv sociálních sítí na psychiku)

Tento časopis doporučuji všem rodičům. Je v něm mnoho cenných rad, které vám pomohou dítě chránit.  Koupíte ho na stáncích nebo  na: https://www.casopisyknihy.cz/HotTopic-c4_26_2.htm

Více informací o časopisu najdete na www.hotTopic.cz

 

Dneska jsem trochu odbočila od tématu, kterému se normálně věnuji. Věřím ale, že je to nutné. Jsem moc ráda, že takový časopis existuje. Je důležité se tím zabývat. Situace je velice závažná a musí se začít řešit.

Děkuji moc za vaši pozornost. Budu moc ráda když o časopisu řeknete svým známým. Dejte jim i odkaz na stránky, kde najdou rozhovory se specialisty. Čím více lidí se o něm dozví tím lépe.

 

Na závěr:

Článkem jsem nechtěla internet nijak démonizovat. Jen jsem chtěla říct, že je nutné ho používat s obezřetností.