Placky z cizrnové mouky, ovesné mouky, kmínu a vody. Vynikající příloha k hlavním jídlům, polévce i salátu. Cizrna je zdrojem bílkovin, obě mouky mají vysoký obsah vlákniny a tak vás placky dostatečně zasytí. Dříve jsem bílkoviny hodně přehlížela a pak jsem se divila, že mám chvilku po jídle zase hlad. Právě bílkoviny jsou to, co nás nasytí a na to je třeba nezapomínat. Nejsem sice nutriční terapeut, ale postupně se to učím. Dávám si pozor, aby v mé snídani, obědu i večeři bílkoviny nechyběly. K salátu přidám balkánský sýr nebo cizrnu, ke snídani si nedám jen banán, ale i jogurt a tak dále. Člověk se to všechno postupně učí, tak snad už to dělám lépe.

Placky jsem si tentokrát dala k bramborovému sabdží. Jsou to opečené brambory se směsí indického koření a zeleninovým vývarem. Taková indická bramborová kaše😊. Ještě jsem dělala rýžové placky, na ty najdete recept dole. Cizrnové placky lepek obsahují, rýžové už ale bez lepku jsou. Doma máme různé placky rádi. Taky naan, indický chléb. Placky jsou nekynuté, jejich příprava vám tak zabere pár minut. Na rozdíl od pečiva nemusíte čekat až nakynout😊.

 

Suroviny na 4 placky:

  • 60g vody
  • 50g cizrnové mouky
  • 35g ovesné mouky nebo ovesných vloček
  • ½ lžičky soli

Cizrnovou mouku seženete například na Biosféře (www.biosfera.cz)

 

Ovesná mouka:

Ovesnou mouku si doma můžete snadno vyrobit. Jen dejte ovesné vločky do mixéru a rozmixujte na prášek. Trvá to 1-2 minuty. Prosijte a navažte potřebné množství. Ráda používám jemné ovesné vločky, rozmixujete je během minutky.

 

 

Postup:

  1. Ovesnou mouku smíchejte s cizrnovou a přidejte také vodu a sůl. Kdo chce, může ještě přidat špetku římského kmínu, mletého koriandru nebo jiného indického koření.
  2. Dobře promíchejte a rozdělte na 4 kousky. Vyválejte kuličky.
  3. Připravte si plochu pomoučněnou cizrnovou moukou. Kuličky vyválejte na placky. Nedělejte je úplně tenké, jinak se budou trhat. Podle potřeby těsto podsypávejte.
  4. Placky pečte z obou stran dozlatova, trvá to cca 3 minuty z každé strany. Pečou se na sucho nebo na ghíčku. Kdo chce, může použít i olej.

 

Použití: k salátu, polévce, hlavnímu jídlu (například indické kuchyni)

 

Já jsem placky použila k bramborovému sabdží (brzy sem přidám recept)

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: spotřebujte do 3 dnů.