Rostlinné mléko si můžete vyrobit snad ze všeho, dokonce i z jáhel. Mléko z jáhel jsem poprvé viděla ve zdravé výživě, chtěla jsem ho ochutnat a tak jsem si ho pro jednou koupila. Je chuťově velice jemné a chutná mi. Těšila jsem se až budu vyrábět vlastní, ale jak na to? Po dlouhém zkoumání těch pár informací o jáhlovém mléku, co na internetu najdete jsem zjistila, že jáhly musíte promýt studenou vodou aby nebyly hořké a že se mléko vyrábí z vařených jáhel. To je důležitá informace, ale vlastně jsem to tušila, protože představa syrových jáhel nezněla moc dobře. Vařením se stanou stravitelnější a hlavně získají  jemnější chuť a půjdou snadno rozmixovat. Nejdříve jsem uvařené jáhly smíchala s jedním hrnkem vody, ale nakonec jsem skončila až u 1,5 litrů vody. Cenově je stejně jako většina rostlinných mlék velice levné.

 Pro sladké mléko lze přidat třtinový cukr, med, agávový sirup nebo jiné oblíbené sladidlo. Mléko z jáhel také může pokaždé chutnat jinak, stačí přidat vanilkový extrakt, kakao nebo skořici.

 Sice jáhly musíte nejdřív uvařit, ale myslím, že to za láhev tak dobrého mléka určitě stojí. Ještě jsem zapomněla zmínit, že je bez lepku (a to že je bez laktózy je samozřejmostí).

SurovinY

  • 750 ml vody
  • 100g jáhel (v suchém stavu)

Na přípravu mléka

  • 1-1,5 litru studené vody

 

Příprava

Jáhly dobře propláchněte studenou vodou, aby nebyly hořké. Zalijte 750ml vody a přiveďte k varu. Teplotu ztlumte, aby se nepřipálily. Za občasného míchání vařte 30 minut do změknutí. Pokud se voda vyvaří dříve, než změknou tak trochu vody přidejte.

Po vychladnutí jáhly nasypte do mixéru, zalijte vodou a rozmixujte. Začněte na 500ml a postupně přidávejte. Já většinou dávám litr nebo litr a půl podle toho, jestli chci mléko hustší nebo ne. Mléko podle chuti oslaďte.

 

Použití: do koktejlů, smoothies, na zalití cereálií, na pečení…

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 3 dny