Tento týden jsem byla na houbách a mohu potvrdit, že rostou. Bydlíme kousek od Prahy a poslední roky je to tedy bída. Loni to bylo úplně nejhorší, ale tenhle rok to vypadá konečně nadějně. Tohle léto pršelo určitě víc než loni, tak snad se to projeví i v lese.

Domů jsme si donesly košík hub. Jako první jsem houby nasušila a pak jsem šla uvařit kulajdu. Jako první se tedy podíváme na to sušení a pak se mrkneme na tu kulajdu😊.

 

Povedlo se vám nasbírat houby a nevíte co s úrodou? Pusťte se o sušení:

 

Budete potřebovat:

  • Houby
  • Sušičku potravin
  • Nožík
  • Prkénko
  • Misku na nakrájené houby a druhou na odpad z hub

 

Jaké houby se k sušení nehodí?

  • K sušení se nehodí babky nebo plesnivé houby. Někdy nasbíráte pěkné houby a než přijdete domů, je na nich plíseň. Zapomeňte na okrajování, takové houby okamžitě vyhoďte, protože jsou zdraví nebezpečné.
  • Sušte pouze houby, u kterých si jste jistí, že jsou jedlé. Já dám na jistotu, a proto sbírám pouze hříbky, nic jiného (babky taky, ale nic s mřížkou). S ostatními houbami nemám zkušenost, ale co jsem četla v knize o houbách, na sušení se prý nehodí václavky, lišky, pýchavky a choroše.
  • Naopak bedly na sušení vhodné jsou. Jardova maminka mi také radila, ať nesuším klouzky anebo ať jim alespoň seříznu vrchní část klouboučku (kdyžtak mi napište do komentářů, jak klouzky anebo jestli vůbec sušíte).
  • Houby dejte sušit maximálně do 24 hodin po nasbírání! Ideálně co nejdříve.

 

Sušení v sušičce potravin:

Houby nejdříve očistěte. Plesnivé bez lítosti vyhoďte, neokrajujte. Já ještě každou houbu otírám vlhkým hadříkem, hlavně kloubouček, aby na něm nezůstaly kusy jehličí nebo trávy. Nohy hub zkracuji úměrně k tělu, nebo pokud jsou červivé, uříznu úplně.

 Poznámka: Četla jsem, že houby se před sušením nemají nikdy oplachovat, protože pak obsahují více vlhkosti. Proto používám pouze vyždímaný hadřík, kterým houby otřu, to by snad vadit nemělo.

Očištěné houby nakrájejte na 4mm plátky (i s nohou).

Plátky hub rozložte do sušičky. Dejte je tak, aby se nepřekrývaly.

Sušičku nastavte na 50 stupňů. Pokud tuto možnost sušička nemá, pravděpodobně bude sušit na vyšší teplotu (také jsem takovou měla). Doba sušení hub tedy bude kratší, než když budete sušit jen na 50 stupňů. Abyste houby nesušily zbytečně dlouho, kontrolujte je každé 2 hodiny. Napište si někam dobu sušení a příště už nebudete muset chodit houby tak často kontrolovat:-).

Jinak houby začněte kontrolovat po 5 hodinách, na 50 stupňů se budou sušit 5-8 hodin. Musí být zcela suché, poznáte to tak, že při ohnutí prasknou.

Nasušené houby nechte vychladnout a uložte.

 

Sušení v sušičce je nejlepší řešení. Při sušení se z hub odstraní téměř veškerá vlhkost a tím se předejte vzniku plísní.

 

 

Poznámky:

  • Když houby necháte po vypnutí sušičky dlouho, natáhnou do sebe vlhkost z místnosti. Proto s uložením nasušených hub moc dlouho neotálejte.
  • Houby dávám nejčastěji sušit před spaním a ráno jsou nasušené. Suším je tedy okolo 7 hodin.
  • Houby vždy dávejte do sušičky pouze v jedné vrstvě.

 

Sušení při pokojové teplotě

Nakrájené houby rozložte v jedné vrstvě na pečící papír a nechte uschnout. Na sušení není vhodné místo na přímém sluníčku. Sušení urychlíte, když dáte trouby sušit na topení

 

Sušení v troubě:

Další možnost je dát houby do trouby a usušit je na nejnižší teplotu, kterou v troubě můžete nastavit.

Nakrájené houby rozložte v jedné vrstvě na plech vyložený pečícím papírem. Nikdy je nedávejte přímo na plech.

Houby sušte na 50-70 stupňů. Po dobu sušení nechte pootevřená dvířka, aby mohla unikat vlhkost, která se z hub bude odpařovat.

Houby každé 3 hodiny obraťte. U sušičky to není nutné, protože v ní cirkuluje vzduch, u trouby ne.

 

Jak používat sušené houby?

Před použitím houby zalijte teplou vodou a nechte 20-30 minut odpočinout. Vodu vymačkejte a poté houby přidejte do polévky nebo omáčky.

 

V čem houby skladovat?

Nasušené houby uložte do zavírací sklenice. Používám klasické zavařovačky. Dá se použít i plátěný sáček.

 

Jak dlouho vám nasušené houby vydrží?

Dobře usušené houby vám vydrží celé 2 roky.

 

 

Jaké jsou další způsoby zpracování hub?

Další tipy, jak zpracovat houby. Já si vždycky vybírám podle toho, kolik hub jsem nasbírala. Když jich je pár, tak je naložím nebo zamrazím. U většího množství vyrobím od každého trochu. Rozhodně nesmí chybět naložené houby, protože těch máme obrovskou spotřebu. Miluju polévky jako je kulajda, houbové rizoto, omáčku…to chce hodně skleniček:-).

 

Houby ve sladkokyselém nálevu

Nakládané houby oceníte do polévky anebo si je můžete dát jen tak. Jsou totiž vynikající i samotné. Takhle metoda je ideální, pokud chcete zachovat houby jako čerstvé po celý rok. RECEPT

 

Houby v soli

Další možnost, jak uchovat houby čerstvé po velmi dlouhou dobu. Nakládání v soli se obejde bez zavařování, je tedy velice rychlé. RECEPT

 

Mražené houby

Další způsob je houby zamrazit. Houby se ale musí zamrazit správně, vše najdete v tomto návodu. RECEPT

 

Houbový prášek

Základem houbové prášku jsem právě sušené houby. Pokud máte nasušeno, mrkněte na tenhle recept. Houbový prášek je skvělý jako koření do polévky. Dodá omáčce nebo polévce skvělou houbovou chuť a ze všech metod zpracování hub zabere nejméně místa. RECEPT

 

Houbová sůl

Houbovou sůl oceníte nejen do polévek a omáček, ale také na steak. Je to vynikající věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. RECEPT

 

Houbové koření

Další věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. Domácí houbové koření neobsahuje glutamát, konzervanty ani sůl. Pouze houby a koření. Stačí ho přidat velmi málo pro dodání houbové chuti pokrmu. RECEPT