Chcete, aby vám nasbírané houby vydržely co nejdéle? Naložte je do soli a budou chutnat jako čerstvé! Sůl je skvělý konzervant a hlavně přírodní, tak proč ho nevyužít?

Dneska mám pro vás návod, jak si naložit houby do soli. Není to ale jediná metoda, jak houby zpracovávám. Kromě toho houby ještě suším, to je klasika, pak také mrazím a nakládám. Skvělý je i houbový prášek, který se používá jako koření do omáček a polévek.

Naložení do soli je skvělý způsob, jak uchovat houby dlouho čerstvé, pojďme se tedy na tento způsob podívat.

 

Jaké houby použít?

Já sbírám pouze hříbky, takže s jinými houbami zkušenost nemám. Jak to má mřížku, tak se tomu vyhýbám.

 

Budete potřebovat:

  • 500 gramů hříbků
  • 125g soli
  • Nožík
  • Sklenici
  • Sůl

 

Kolik dát soli?

Já dávám 125 gramů soli na 500 gramů hříbků, ale třeba Jary maminka dává 150 gramů na 1 kilo hříbků. Očividně to jde oboje. Klidně vyzkoušejte obě možnosti a uvidíte, která sklenička vám bude více chutnat.

 

Postup:

  1. Houby omyjte a očistěte. Plesnivé houby vyhoďte, červivé části vykrájejte. Používejte pouze zdravé houby, pevné.
  2. Očištěné houby nakrájejte na plátky nebo na kousky. Malé hříbky můžete použít celé. Houby rozložte na plech a nechte několik hodin, ať trochu oschnout.
  3. Připravte si čistou suchou sklenici a dejte do ní první vrstvu hub. Prosolte a dejte další houby. Postupně naplňte celou sklenici. Jak vidíte na fotce, není to samá sůl, jak by si někdo mohl myslet. Toto množství bez problému stačí na uchování hub.
  4. Jako poslední musí být sůl (stačí malá vrstvička). Možná vám to bude připadat jako málo soli, ale nebojte, je to v pořádku. Houby během několika hodin pustí šťávu a vznikne takový slaný nálev.
  5. Víko dobře utáhněte a uložte houby do chladu.

 

Použití:

Používejte jako čerstvé houby. Houby vyndejte z nálevu a přidejte do omáčky nebo polévky. Pokrm nejdříve ochutnejte a pak teprve osolte.

 

Skladujte v chladu a temnu, můžete i v lednici. V chladu vám vydrží 6 měsíců.

 

Jaké jsou další způsoby zpracování hub?

Další tipy, jak zpracovat houby. Já si vždycky vybírám podle toho, kolik hub jsem nasbírala. Když jich je pár, tak je naložím nebo zamrazím. U většího množství vyrobím od každého trochu. Rozhodně nesmí chybět naložené houby, protože těch máme obrovskou spotřebu. Miluju polévky jako je kulajda, houbové rizoto, omáčku…to chce hodně skleniček:-).

 

Houby ve sladkokyselém nálevu

Nakládané houby oceníte do polévky anebo si je můžete dát jen tak. Jsou totiž vynikající i samotné. Takhle metoda je ideální, pokud chcete zachovat houby jako čerstvé po celý rok. RECEPT

 

Mražené houby

Další způsob je houby zamrazit. Houby se ale musí zamrazit správně, vše najdete v tomto návodu. RECEPT

 

Houbový prášek

Základem houbové prášku jsem právě sušené houby. Pokud máte nasušeno, mrkněte na tenhle recept. Houbový prášek je skvělý jako koření do polévky. Dodá omáčce nebo polévce skvělou houbovou chuť a ze všech metod zpracování hub zabere nejméně místa. RECEPT

 

Houbová sůl

Houbovou sůl oceníte nejen do polévek a omáček, ale také na steak. Je to vynikající věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. RECEPT

 

Houbové koření

Další věc, která by vám mezi kořením neměla chybět. Domácí houbové koření neobsahuje glutamát, konzervanty ani sůl. Pouze houby a koření. Stačí ho přidat velmi málo pro dodání houbové chuti pokrmu. RECEPT

 

Sušené houby

Návod, jak nasušit houby v sušičce, troubě nebo při pokojové teplotě. Sušené houby nesmí do zásoby chybět. Uděláte z nich skvělou bramboračku nebo je můžete použít do omáčky. Také se z nich dá vyrobit houbový prášek, koření, které vašim jídlům dodá skvělou houbovou chuť. RECEPT