Meduňkový čaj je skvělý při problémech s nespavostí. Navodí vám pocit klidu a hned se cítíte lépe. Často nám stres nedovolí usnout a právě meduňka vám pomůže na to špatné zapomenout. Vím, že některé věci nejde zapomenout, ale i tak se budete cítit o něco lépe😊 Není to ale jen spánek, se kterým vám meduňka pomůže. Je také dobrá pro vaše trávení.

Roste vám meduňka na zahradě? Uchovejte si svoji úrodu a udělejte si meduňkový čaj z toho co jste vypěstovali vlastníma rukama. Nic nechutná lépe než to, co si sami vypěstujete, že?

Ze sušené meduňky lze připravit i sirup. Přidává se do čaje nebo se používá samotný.

Pojďme se na to všechno podívat:

 

Budete potřebovat

  • Čerstvou meduňku
  • Sušičku (ideálně s nastavitelnou teplotou)

 

Sušení:

Meduňku nasbírejte, dokud nekvete. Ošklivé listy vyhoďte (např. napadené hmyzem…). Meduňku sbírejte jen v případě, že není chemicky ošetřená. Nikdy jsem na zahrádce chemii nepoužila, ale i tak to sem raději napíšu. Proto také není dobrý nápad trhat meduňku někde, kde to neznáte.

Meduňku můžete umýt nebo nemusíte. Dívala jsem se na pořad s bylinkářkou, kde paní vysvětlovala proč se bylinky nemají mýt. Podle ní právě to, co umyjeme, dělá bylinku účinnou, zbaví se tak většiny léčivých vlastností. Snažím se to dodržovat, ovšem jen pokud jsou bylinky čisté (nejsou například od hlíny). Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce.

Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte.

Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin. Pokud nemáte nastavitelnou teplotu, je to škoda. Čím bude nižší teplota, tím se zachová více prospěšných látek.

Po 8 hodinách choďte meduňku kontrolovat. Až se listy při ohnutí zlomí, je nasušená správně.

Chvilku ji nechte vychladnout. Poté ji uložte do uzavřené nádoby. Jak se k ní dostane vlhkost ze vzduchu, může chytit plíseň. Nenechávejte jí po usušení v sušičce, protože po pár hodinách už nebude vysušená tak, jak by měla. Opět do sebe natáhne vlhkost.

 

Skladování: při pokojové teplotě nebo spíži

Trvanlivost: 1 rok

 

Příprava meduňkového čaje:

  • Sušenou meduňku trochu podrťte. Jde to ručně nebo pár pulzy v mixéru (pozor ať z toho nemáte prášek). Mělo by to vypadat jako sypaný čaj.
  • 1 lžičku sušené meduňky zalijte 250ml vroucí vody. Zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte. Čaj se připravuje pokaždé čerstvý.
  • Pro uklidnění pijte 2krát denně. Nebo pro lepší spánek přibližně 2 hodiny před spaním. Od Jardy vím, že jak se vám začne chtít spát, běžte. Jak to přetáhnete může se stát, že už zase nebudete moci usnout.