Růžovou vodu jsem si chtěla vždycky vyrobit. Proto jsem si na zahradě zasadila červenou růži. Konečně vyrostla a mohla jsem začít vyrábět😊.

Růžová voda má mnoho použití, a to v kosmetice i jídle. Důležité je použít růži z vlastní zahrádky, které se nedotkla chemie. Určitě si nechcete na obličej dávat nějaké postřiky. Mých růžích se nikdy nic nedotklo. Používám na ně jen hořkou sůl a kávový lógr.

Voda samotná se dá použít jako pleťová voda. Když jí dáte do lednice, bude osvěžující. Dále se dá použít jako surovina do mastí, krémů, pleťových masek apod.

 

Účinky růžové vody na pleť

 

Pomáhá při hojení jizev a ranek

Snižuje zarudnutí

Odstraňuje přebytečnou mastnotu a nečistoty

Hydratuje a revitalizuje pokožku

Čistí póry a tónuje pokožku

Má anti-aging vlastnosti

 

Suroviny:

 • 15g čerstvě utržených lístků z červené růže (asi 5 květů)
 • Led
 • 500ml vody
 • 2 kovové nebo skleněné misky
 • Velký hrnec
 • Poklička

 

Postup:

Růžovou vodu budeme vyrábět pomocí destilace. Když dáte růži s vodou do hrnce a zahřejete, vonné látky se odpařují. Zakrytím hrnce pokličkou, na kterou jste dali led tyto páry srazíte a ty pak překapou do připravené misky. Pouhým uvařením listů s vodou byste stejného výsledku nedosáhly. Jde to také, ale není to ono. Takto získáte krásně čistou a voňavou vodu.

 

 1. Květ růže natrhejte na jednotlivé lístky. Použijte pouze nenapadené zdravé lístky. Stonek ani jiné zelené části nepoužívejte.
 2. Do velkého hrnce dejte misku (kovovou nebo skleněnou). Postavte jí doprostřed hrnce.
 3. Kolem misky nasypte lístky. Zalijte je 500ml studené vody.
 4. Nyní na hrnec dejte pokličku. Nasaďte jí obráceně, než jste zvyklí. Je to důležité, protože nahoru budete dávat led, a navíc po ní bude stékat sražená pára rovnou do misky.
 5. Zapněte sporák na nízkou teplotu. Na pokličku dejte 8-10 kostek ledu.
 6. Vařte, dokud nevyvaříte skoro všechnu vodu. Mě to trvalo 30 minut. Hned jak se led rozpustí, vylijte vodu, která po něm zůstala a dejte na pokličku nových 8 kostek ledu, a tak stále dokola. Díky tomu se bude pára srážet a půjde to rychleji.
 7. V misce vám zůstane čistá růžová voda. Nechte jí vychladnout a uložte do lednice.

 

Trvanlivost: Jelikož se jedná o čistou růžovou vodu bez konzervantů, je trvanlivost max. 1 týden.

Dá se ale rozlít do forem na led a zamrazit. Podle potřeby si vždy rozmrazíte jednotlivé množství.

 

Použití

 • Jako pleťová voda: Vodu naneste na odličovací tampon a pleť potřete. Nechte uschnout.
 • Jako osvěžující pleťová voda: Vyndejte 1 kostku zmražené vody a pokožku s ní potírejte, dokud se nerozpustí. Nezapomeňte i na kruhy pod očima. Pokožka získá zdravější barvu a kruhy pod očima budou lepší.
 • Do pleťových krémů, masek…