Jednoduché kokosové kuličky, které připravíte během pár minut. Nebudete potřebovat žádné speciální vybavení, stačí vám jen miska a lžička. Kuličky se dají vzít s sebou do práce nebo na výlet, krásně drží pohromadě i v teple mimo lednici.

Na přípravu kuliček budete potřebovat: tsampu (pražený mletý ječmen), rostlinné mléko, čekankový sirup, strouhaný kokos a rostlinné máslo. Místo kokosového másla lze použít i kokosový olej. Já jsem do kuliček ještě přidala kardamom. Miluju jeho jedinečnou chuť a tak ho přidávám, kam můžu:-).

Více o tsampě a jejích výhodách najdete v tomto článku: Tsampa. Ve zkratce je to namletý pražený ječmen, má původ v Tibetu, obsahuje hodně vlákniny, ale zato velmi málo lepku. Dá se použít i bez tepelné úpravy například do těchto kuliček. Také na přípravu kaší, bramboráčků, sušenek nebo pečiva. Další recepty z tsampy najdete pod tímto receptem.

 

Tsampu nyní můžete zakoupit se slevou 15%. Stačí při objednávce na shop ProTibet (web) zadat kód VERONIKA15. Tsampa je velice zdravá a navíc i chutná. Proto se myslím, že její zařazení do jídelníčku má rozhodně svůj smysl. Můžete si z ní připravovat jen kaši k snídani anebo vyzkoušet různé recepty, které se z tsampy dají udělat. Já vás budu i nadále zásobovat dalšími recepty, protože doma teď na tsampě dost ujíždíme:-D.

 

Suroviny:

  • 60g tsampy ProTibet
  • 30g rostlinného mléka (sójové, kokosové, mandlové)*
  • 20g čekankového sirupu**
  • 20g strouhaného kokosu
  • 15g změklého rostlinného másla (nebo kokosového oleje)
  • 1/8 lžičky mletého kardamomu

*kokosové mléko je někdy docela husté, záleží na obsahu tuku. Pokud je hodně husté, nařeďte ho 1:1 s vodou.

**použít lze i jiné tekuté sladidlo: agáve sirup, rýžový sirup…Datlový sirup by šel použít také, ale protože má výraznou chuť, přebije chuť kokosu. I tak budou kuličky výborné:-).

 

Postup:

Vše na kuličky smíchejte dohromady. Máslo nechte trochu změknout, aby se vám s ním dobře pracovalo.

Promíchejte a z těsta tvarujte kuličky. Pokud se drolí, přidejte trochu mléka nebo čekankového sirupu.

 

Jako svačina do práce: Kuličky si můžete vzít jako svačinku do práce anebo na kolo. Já jsem si na to pořídila tuhle dózu od Tierra Verde (eshop). Víko drží na dvě klapky, takže se nikdy neotevře. Taky se jen tak nerozbije, což je velká výhoda (plastové mi často praskly).

Doma postupně nahrazujeme plastové dózy za kovové, skleněné a bambusové. Plast se snažím v naší domácnosti používat co nejméně. Jsem ráda, že je takový výběr:-).

 

Skladování: v lednici nebo mrazáku

Trvanlivost: v lednici několik dní, v mrazáku vydrží několik měsíců