Venku se ochlazuje, a tak budou ptáčci vděční, když pro ně pár dobrot přichystáte za okno. Tento rok jsem pro ně připravila roličky s arašídovým máslem a ptačím krmením. Roličku můžete použít od toaletního papíru nebo od kuchyňských utěrek. Když roličkou provlečete stužku můžete roličku na balkóně nebo za oknem pověsit a vytvořit tak ptáčkům zároveň i bidýlko. Odměnou vám bude pěkná podívaná, protože nebude trvat dlouho a brzy začnou přilétat.

Suroviny

 • Rolička od toaletního papíru nebo papírových utěrek
 • 1 lžíce změklého arašídového másla (používám doma vyrobené)
 • Krmivo pro ptáčky*
 • Stužka nebo provázek na zavěšení

*kupuji směs pro venkovní ptáčky nebo jen neloupanou slunečnici

Příprava

 1. Roličku očistěte od zbytků papíru, aby byla úplně čistá.
 2. Arašídové máslo nechte po vyndání z lednice trochu povolit. S tuhým máslem by se špatně pracovalo, musí se dobře roztírat. Když je máslo skoro pěkně povolené potřete s ním každou roličku (jen z venkovní strany). Používám lžíci nebo silikonovou mašlovačku. Na roličku od toaletního papíru jsem použila asi tak lžíci másla. Moc tenká vrstva by k přichycení semínek nestačila.
 3. Do talíře nasypte směs krmiva pro ptáčky nebo slunečnici a roličku potřenou máslem v něm vyválejte. Na roličku trochu přitlačte, aby se semínka do másla dobře přilepily.
 4. Roličky postavte na talířek a přeneste do mrazáku nebo do lednice. Než si připravíte stužky alespoň trochu ztuhnou a vy se neušpiníte.
 5. Stužku nebo provázek nastříhejte, jak potřebujete a provlékněte ho každou roličkou. Nezapomeňte jí dobře zavázat, aby pod váhou ptáčků nepovolila.
 6. Roličky s krmivem zavažte za zábradlí nebo zavěste kde to půjde třeba na balkóně, za okny nebo venku na zahradě (na stromky).
 7. Teď už jen stačí počkat až je ptáčci objeví a vy budete mít zábavnou podívanou.