Kurkumové mléko známé také jako Zlaté mléko (kvůli jeho barvě) mi při chřipce a nachlazení hodně pomohlo. Hned, jak se venku ochladí, začnu pít toto mléko. Jednou se snad odhodlám i k otužování, ale tak daleko ještě nejsem:-).

Kurkumové mléko se dá použít i jako prevence, abyste neonemocněli. Kolikrát na mě něco lezlo a už jsem počítala s tím, že budu zase pořádně nemocná. Byla jsem už tolikrát nemocná, že už většinou poznám, jestli to přejde nebo je to v háji. Rychle jsem ale začala pít zlaté mléko, tak 3 hrnky za den a nemoc se nekonala! Dříve jsem ho pila jen občas, úplně jsem tomu nevěřila. Po těchto zkušenostech jsem už mléko začala pít poctivě. Jeden hrnek nic nezmění, chce to vydržet 2-3 hrnky denně, dokud vám zase není dobře. Samozřejmě jako prevence ten jeden hrnek stačí.

Mléko mi už hodněkrát pomohlo, takže na něj nedám dopustit. Jarda si ho zase pochvaluje na spaní, se kterým má často problémy. Nejčastěji totiž nespí kvůli stresu z práce a protože kurkuma uklidňuje, pomůže mu to usnout.

Protože se mi nechtělo s mlékem pokaždé připravovat a vytahovat jednotlivé sáčky s kořením, udělala jsem si pastu na přípravu tohoto mléka (to jsem okoukala u Indů:-)). Pastu připravíte za pár minut a uděláte z ní plno hrnků tohoto léčivého nápoje( a mimochodem velmi lahodného). Stačí rozmíchat pastu v horkém mléce a nápoj je připravený.

 

Na co je vlastně pití Zlatého mléka dobré?

Protizánětlivé účinky

Antivirotické účinky

Pomáhá s nespavostí

Uklidňuje

Podporuje vykašlávání

Chutná i dětem

Prevence proti nachlazení

Pomáhá při bolestech kloubů

Urychluje dobu nemoci (chřipka, nachlazení…)

 

Kurkuma – je to silný antioxidant, podporuje imunitní systém, zmírňuje kašel a má antibakteriální účinky.

Černý pepř – posiluje účinky kurkumy.

 

Suroviny:

  • 120g vody
  • 80g tekutého medu
  • 30g mleté sušené kurkumy (ideálně organické)
  • 30g extra panenského kokosového oleje
  • 20g čerstvého zázvoru
  • 1 lžička mletého černého pepře  (1,4 gramu)
  • 3 lžičky mleté skořice

 

Kokosový olej

Extra panenský kokosový olej používám z www.zdravizesrilanky.cz

 

Postup:

Zázvor oloupejte pomocí lžičky nebo škrabky. Když se někam nemůžu dostat, tak zázvor rozlomím na několik kousků, aby to šlo. Zázvor nastrouhejte najemno. Já k tomu pomůžívám třítko na česnek od Tescomy. Jde to s ním opravdu rychle. Jedno mám na česnek a druhé jsem si koupila na zázvor.

Všechny suroviny kromě medu dejte do malého rendlíku nebo ideálně nepřilnavé pánvičky – kurkumu, skořici, pepř, zázvor, kokosový olej a vodu. Zahřívejte 3 minut, až trochu zhoustne. Po celou dobu pastu míchejte, sporák nastavte na nízkou až střední teplotu.

Odstavte, přendejte do misky a až pasta trochu vychladne, přidejte med. Určitě ho nepřidávejte do pánve a nevařte, jen byste zničili všechny prospěšné látky.

Po vychladnutí pastu přendejte do sklenice a uložte do lednice.

 

Příprava kurkumového mléka

1-2 lžičky pasty rozmíchejte v 1 hrnku (250ml) horkého mléka. Míchejte do rozpuštění pasty. Možná vám v pití budou plavat kousky zázvoru, v tom případě nápoj přeceďte.

 

Pro vegany/alergiky – místo kravského mléka lze použít i mléko rostlinné. Ráda používám sójové nebo mandlové mléko. Rýžové mléko by bylo jistě také skvělé.

Vše je již tepelně upravené, pastu s mlékem nevařte.

Nápoj popíjejte horký.

 

TIP

Někdy do nápoje ještě přidávám lžičku ghí, které je mimochodem také velice zdravé.

Pastu můžete přidat i do smoothie, kaše a dalších jídel, ale nejúčinnější je jako horký nápoj.

 

Kurkumový čaj

 

Dále můžete z pasty připravit kurkumový čaj. Stačí místo mléka rozmíchat 1 lžičku pasty v 1 hrnku horké vody.  Čaj před pitím promíchejte, pasta se rychle usadí.

 

Poznámky k receptu:

  • Doma nasušená kurkuma- Brzy pro vás budu mít recept na to, jak si doma nasušit kurkumu. V Lidlu jsem koupila organickou kurkumu, tak se na to chystám.
  • Vadí vám v pastě kousky nastrouhaného zázvoru? Vezměte zázvor a společně s vodou rozmixujte. Přeceďte ho před jemné síto a přidejte ke zbytku surovin do hrnce. Takhle v pastě nebude ani kousíček zázvoru.
  • Zázvor je velice zdravý, pokud nápoj moc nepálí a zvládnete víc, klidně příště přidejte o 10 gramů více.

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: min. 1 měsíc