Kdo by netoužil po zářivě bílém úsměvu. To je sen asi každého z nás. Jak toho ale dosáhnout? V obchodě je na výběr obrovské množství bělících past nebo dokonce proužků na bělení. O profesionálním bělení u zubaře raději nemluvím, protože je velice drahé. Jak s pastami tak s proužky mám hodně špatné zkušenosti. Nejčastěji mě začaly bolet zuby, začaly být citlivé na horké i studené a to nebylo nic příjemného. Na konec jsem skončila se zánětem dásní a nemohla ani pořádně jíst. Výsledek je často jen dočasný a během chvilky zmizí. Proto jsem hledala něco méně agresivního, ale zároveň efektivního.

Hledala jsem přírodní bělící prostředky a našla jich hned několik. Například aktivní uhlí, banánové slupky nebo kurkumu. Bělení pomocí kurkumy mi ze začátku přišlo dost vtipné. Během čištění zuby obarví pěkně do žluta. Nemusíte se ale ničeho bát. Až si vykloktáte, budou krásně čisté a po žluté nebude ani stopy😊. Největší výhodou je, že kurkuma zuby bělí a to trvale. Když si s ní zuby vydržíte pravidelně čistit, budou postupem času stále bělejší. Jedná se o přírodní bělící prostředek, rozhodně nečekejte výsledek za jeden den nebo týden. Počkat si se ale vyplatí. Je to přírodní, šetrné k zubům i dásním a výsledek se na rozdíl od většiny bělících zubních past opravdu dostaví.

Kurkuma se dá používat i samotná, ale to mi moc nevyhovuje. Raději jsem si z ní namíchala zubní pastu. Je vhodná ke každodennímu použití anebo ji můžete používat jen párkrát za týden (pokud nechcete velké výsledky, tak to stačí). Obsahuje kokosový olej, kurkumu a jedlou sodu. Aby pasta i dobře chutnala můžete přidat mátovou nebo hřebíčkovou silici. Mátová je skvělá na osvěžení dechu a hřebíčková je zase dobrá na dásně a záněty.

 

Budete potřebovat:

  • 40g kokosového oleje (4 lžíce)
  • 1 lžička mleté kurkumy (ideálně v bio nebo organické kvalitě)
  • 1 lžička jedlé sody (odstraňuje zápach a je to jemné abrazivum)

Používám tuto jedlou sodu. Má papírový obal. Zbytek surovin je ve skle nebo papíru, takže žádný plast. Sehnala jsem ji u Tierra Verde (ESHOP)

  • 4 kapky hřebíčkové silice nebo silice máty peprné (množství si můžete upravit)

 

Postup:

  1. Vše smíchejte dohromady a dobře promíchejte. Pokud je teplo, bude olej tekutý, pokud zima bude hodně tuhý. Mícháním olej povolí, když bude tekutý tak to taky nevadí.
  2. Počet kapek silice můžete upravit. Zkuste, jestli vám chuť pasty vyhovuje a případně ještě přidejte. Silice se většinou dodávají v lahvičce s kapátkem, tak se dávkují snadno.
  3. Pastu dejte do malé zavírací skleničky. Koupila jsem si na to malou skleničku, v obchodě s lahvemi na zavařování. Použít můžete i kelímky od kosmetiky.

TIP: Pro snadnější čištění zubů dejte pastu tam, kde bude olej tuhý tak akorát. Mám ji v koupelně na skříňce a je tak akorát měkká, aby se dala nabrat.

 

Použití:

Lžičkou nebo špachtlí naneste pastu na zubní kartáček. Nikdy do pasty nesahejte kartáčkem nebo mokrými prsty. Použijte stejné množství pasty, jako jste zvyklý. Já používám množství asi tak o velikosti lískového oříšku. Zuby čistěte po dobu 2 minut. Poté vykloktejte vodou.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok