Včera jsem zjistila, že jsem na stránky zapomněla přidat recept na linecké cukroví. Sice už je po Vánocích, ale i tak recept přidám. Nerada bych na to zase zapomněla:) Linecké cukroví patřilo u nás doma do svaté trojky: linecké, pracny a vanilkového rohlíčky, tyto sušenky nesměly o Vánocích nikdy chybět. Já jsem tuto štafetu převzala a tyto tři druhy cukroví jsou každý rok základ. Receptů na linecké je tolik a každý má svůj osvědčený rodinný recept. Já se tedy přidám a také přidám ten svůj:

Suroviny:

 • 220g hladké mouky
 • 140g změklé hery
 • 80g moučkového cukru
 • 4 žloutky
 • 1 sáček vanilkového cukru
 • 2 lžičky citrónové šťávy

Dále:

 • džem na slepení 

 

Příprava:

 1. Změklou heru utřete s prosátým moučkovým cukrem.
 2. Přidejte zbytek surovin a vypracujte z nich ručně nebo v robotu těsto.
 3. Těsto zabalte a dejte na 2 hodiny nebo i přes noc do lednice odležet.
 4. Vál posypte hladkou moukou. Těsto vyklopte a vyválejte. Někdo dělá linecké vyšší někdo zase tenoučké. Osobně doporučuji spíše o něco vyšší, protože na tenké linecké se stačí špatně podívat a zlomí se. Na druhou strnu jak říká můj taťka: alespoň na mě něco zbyde, protože mamka ty rozlámané nejí 😀
 5. Z těsta vykrájejte kolečka nebo jiné tvary. Do půlky vykrojených tvarů můžete udělat díru nebo je nechte bez ní. Každý to dělá jinak. Mamka vždycky používala náprstek. Já zase na vykrojení používám odstraňovač jádřinců na jablka. Je to taková dlouhá tubička která má ideální velikost.
 6. Sušenky podeberte nožem, aby se nezdeformovaly a přeneste je na plech vyložený pečícím papírem (nebo vymazaný a vysypaný moukou).
 7. Pečte v předehřáté troubě na 175 stupňů 7-10 minut (střední rošt). Další plechy se budou péct o něco rychleji když už je trouba dost předehřátá. Proto je raději zkontrolujte dříve. Až okraje koleček lehce zezlátnou jsou linecké hotové a můžete je vytáhnout.
 8. Sušenky po vychladnutí namažte marmeládou nebo džemem a slepte. Ještě je můžete pocukrovat, polít čokoládou, ozdobit bílkovou polevou… (polevy až po vychlazení)

Skladování: v chladu: spíž, nebo nějaké chladné místo v bytě.