Recept na lívance s dokonalou omáčkou z lesního ovoce. Mám velkou radost, že vám mohu představit tento recept. Často myslím na lidi s potravinovou alergií a na to, jak jsou omezení ohledně  potravin. Záleží samozřejmě na tom, o jakou potravinu se jedná. Například mléko, vejce nebo lepek, to výběr jídla neskutečně zužuje. Jsou snad ve všem! Máte na něco chuť a přitom si to nemůžete dát. To není zrovna příjemné.

Proto jsem začala všechny mé recepty připravovat v různých variantách. Snažím se, aby byl vždy na výběr. Na stránkách teď nově najdete hodně receptů bez laktózy, lepku nebo vajec. Ráda zkouším klasické recepty předělat. Vždycky mám radost, když se mi to povede. Nahradit laktózu je většinou snadné, s lepkem je to o něco těžší. Věřím, že se vám tyto recepty budou hodit. Ať už máte alergii na lepek, mléko anebo jen chcete ochutnat něco nového:-).

Jedním z receptů, které jsem předělala je i recept na mém milované americké lívance. Tentokrát budou bez laktózy. V receptu jsem tedy nahradila všechny mléčné produkty. Místo toho jsem použila mandlové mléko a rostlinné máslo. Omáčka z lesního ovoce byl vlastně experiment. Zkoušela jsem, jestli místo škrobu na zahuštění nebo dlouhého redukování omáčky mohu použít chia semínka. Že semínka nabobtnají vím už dlouho, ale nikdy jsem s nimi nezahušťovala omáčku. A ono to fungovalo! Recept na omáčku na lívance z lesního ovoce a chia semínek tak najdete hned pod receptem na lívance. Společně tvoří skvělou dvojku. Podle mě je to nejlepší způsob jak podávat lívance.

Sladké lívance a kyselá ovocná omáčka…to je dokonalé. Mňam

 

Budete potřebovat:

  • 206g mandlového mléka (200 ml) nebo jiného rostlinného mléka jako je kešu, sójové, konopné….
  • 150g hladké mouky: pšeničné nebo špaldové
  • 30g rostlinného másla (používám zn. Alsan)
  • 20g třtinového cukru (2 lžíce)
  • 1 vejce vel. M
  • 2 lžičky kypřicího prášku do pečiva

 

Příprava:

  1. Na přípravu těsta si připravte dvě misky. Do první misky dejte všechny suché suroviny: mouku, cukr, prášek do pečiva a sůl. Do misky druhé dejte zase suroviny tekuté: mléko, vajíčko a rozpuštěné máslo (nesmí být vařící).
  2. Každou misku promíchejte metličkou. Poté teprve slijte do jedné misky.
  3. Tekuté i suché přísady promíchejte, aby ve směsi nebyly hrudky, ale zbytečně jí nepřemíchejte.
  4. Těsto na lívance nechte 10 minut odstát, pak je připraveno k použití.
  5. Na 1 lívanec budete potřebovat přibližně 1/4 hrnku směsi (60ml), ale záleží na vás jak velké lívance chcete.
  6. Pánev nebo palačinkovač* zahřejte na střední teplotu. Před prvním lívancem můžete pánev potřít kouskem másla, ale je velice důležité, aby se lívance smažily nasucho. Právě tím získáte krásně hladký zlatý povrch, jako mají správné americké lívance mít.
  7. Těsto nalijte doprostřed pánve. Není nutné ho roztírat, protože se během chvilky rozlije samo. Lívance mají být vysoké a takhle výšky dosáhnete.
  8. Lívance opečte z obou stran. Každá strana trvá okolo 2 minut. Můžete kousek nadzvednout a pokud je povrch zlatohnědý, je čas lívanec otočit, jinak pokračujte v opékání. Z druhé strany už nezezlátne celý povrch, někdy na něm zůstanou jen hnědé flíčky, ale to vůbec nevadí.

*Palačinkovač: Doma milujeme lívance a palačinky. Proto jsem se rozhodal pro koupi palačinkovače. Mám ho už dva roky a zatím funguje perfektně. Líbí se mi, že vše mohu osmažit bez použití jediné kapky oleje. Lívance se na něm dělají jedna báseň.

 

Omáčka z lesního ovoce

  • 150g čerstvého nebo mraženého lesního ovoce
  • 103g vody (100ml)
  • 25-75g třtinového cukru
  • 45g chia semínek (3 lžíce)

 

Lesní ovoce zalijte vodou. Stejně postupujte i v případě mraženého ovoce, ono za chvilku povolí. Přidejte i cukr vařte 5 minut. Štouchadlem na brambory nebo vidličkou rozmačkejte ovoce, aby pustilo co nejvíce šťávy. Odstavte a vmíchejte chia semínka.

Poznámka: Kdo nemá rád semínka z ovoce, může omáčku propasírovat.

Před podáváním nechte omáčku 15-60 minut odstát. Až omáčka pěkně zhoustne můžete podávat.

Pro teplou omáčku vraťte omáčku zpátky na sporák a krátce zahřejte (až poté, co necháte omáčku odstát, semínka zvětší svůj objem a tím omáčku zahustí).

 

Skladování: v lednici. Pro použití další den, přidejte do omáčky trošku vody. Chia semínka nabobtnají a tak bude omáčka dost zahuštěná