Máte rádi panacottu? Není nic jednoduššího, než si ji udělat doma. Ne vážně, překvapilo mě, kolik lidí chodí do cukrárny na tento dezert jen proto, že předpokládají, že je to náročné na přípravu. To je ale velký omyl, je to totiž opravdu jednoduchý a rychlý recept (když nepočítám to, než panacotta ztuhne v lednici).

Moje maminka panacottu miluje. Dlouho na ní chodila do cukrárny a platila ty šílené peníze za malý kelímek. Zjistila jsem to asi až po půl roce, co na ní pravidelně chodila. Pak si u mě stěžovala, jak je to drahé, ale bohužel nemá na výběr, protože si jí doma udělat neumí. Nakoupila jsem tedy suroviny a ukázala jí, jak je příprava snadná. Myslela jsem, že si ji doma začne vyrábět, ale to jsem se mýlila. Dopadlo to tak, že pokaždé když k nám jede, prosí o pár skleniček panacotty – pár na snězení u nás a pár na doma:-D. To jsem si teda zavařila:-D.

Protože jsem si v obchodě koupila pěkné mango, udělala jsem tentokrát mangovou panacottu. Možností je plno, stačí si vybrat. Skvělá je jahodová, borůvková nebo taky s granátovým jablkem…dá se udělat snad z každého ovoce. A vlastně ani nemusí být s ovocem, dá se udělat jen ze smetany. Je to vlastně takový italský smetanový puding. My máme puding ze škrobu a mléka a oni tenhle lahodný smetanový dezert. Osobně dávám přednost panacottě, protože ten z prášku nemám ráda už od dětství,. Rodiče dělaly puding každý den, daly ho do lednice a pak ho vyklopily. Tak přesně tenhle studený puding nemám ráda. Teplý mi ale docela chutná.

Pojďte se taky přesvědčit, jak snadné to je a pokud doma nemáte ovoce, vynechte ovocnou vrstvu a udělejte jen tu smetanovou.

 

Suroviny na panacottu

Smetanová:

  • 125g smetany na vaření*
  • 125g smetany ke šlehání
  • 40g krupicového cukru
  • 3g želatiny
  • Volitelné: ½ vanilkového cukru

 

Mangová:

  • 200g manga
  • 50g vody nebo pomerančové šťávy/džusu
  • 40g krupicového cukru
  • Šťáva z ½ malého citrónu
  • 3g želatiny

 

Suroviny

Citrón – Bez citrónu není chuť manga tak výrazná, citrón jeho chuť krásně zvýrazní. Ochutnejte před a po a uvidíte, proč tam je.

Želatina – Želatinu kupuji na www.kutilov.cz. Prodávají tam menší i větší kbelíky a rozhodně se to vyplatí víc, než kdybych kupovala želatinu po malých sáčcích. Je to vepřová želatina, nesmí to být želé na dort, to by nefungovalo.

 

Postup:

  1. Smetanu ke šlehání a smetanu na vaření dejte do malého hrnce. Posypte želatinou a nechte 10 minut odstát, ať želatina nabobtná. Tím urychlíte proces rozpouštění želatiny. Želatina by se totiž neměla dlouho vařit, jinak by nemusela ztuhnout.
  2. Po 10 minutách dejte hrnec na sporák a na střední teplotu zahřejte. Míchejte do rozpuštění želatiny. Želatinu nevařte, měla by se rozpustit někde těsně pod bodem varu. Až neuvidíte kousky želatiny, odstavte.
  3. Připravte si 2 skleničky o objemu 250ml. Teď záleží na vás, jestli chcete vrstvy na šikmo nebo nad sebou. Pokud na šikmo, položte skleničky našikmo třeba do muffinové formy nebo jiné formy. Musí to pevně držet, aby po nalití smetany skleničky nespadly. Skleničky zase moc nenaklánějte, nevešla by se vám tam všechna smetana, ale uvidíte sami, až začnete plnit, vždycky můžete sklon opravit.
  4. Smetanovou směs tedy rozdělte do dvou misek. Může být vlažná nebo i vařící, jde jen o to, aby vám nepraskly skleničky. Až směs vychladne, přeneste skleničky opatrně do lednice
  5. Skleničky dejte do lednice a nechte 3-4 hodiny ztuhnout. První vrstva musí zcela ztuhnout, než na ni nalijete druhou.
  6. Po ztuhnutí první vrstvy…Nyní je na čase připravit mangovou vrstvu. Určitě ji nepřipravujte dopředu, bylo by to zbytečné. Mango oloupejte a okrájejte. Pecka manga je hodně velká, nožem okrájejte kusy manga, aby vám zůstala jen pecka. Použila jsem ½ zralého manga, tedy 200 gramů. Odeberte potřebné množství dužiny a zbytek použijte do jiného receptu nebo snězte.
  7. Dále dejte mango do mixéru, přidejte cukr, citrónovou šťávu a vodu nebo pomerančovou šťávu. Rozmixujte.
  8. Mango posypte želatinou a opět nechte 10 minut odstát, ať nabobtná. Dejte na sporák a zahřejte po bod varu/do rozpuštění želatiny.
  9. Směs nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Teplá směs by spodní vrstvu rozpustila a spojilo by se vám to dohromady.
  10. Po vychladnutí rozlijte mangovou směs do sklenic a opět vraťte do lednice. Po ztuhnutí (3-4 hodiny) je panacotta připravená.

 

Na ozdobu můžete použít kousky manga a lístky máty.

 

TIP

Většinou dávám skleničky do mrazáku. Jestli tam máte místo, ušetří vám to dost času. Mělo by stačit 20-30 minut, aby byla první vrstva dostatečně pevná.

 

Chcete chuť pravé vanilky?

Pro vanilkovou chuť panacotty dejte smetanu povařit se semínky z poloviny vanilkového lusku a ten lusk tam přidejte také. Na nízkou teplotu vařte 5 minut, nechte zcela vychladnout a poté vyndejte lusk.