Meduňkový čaj je skvělý při problémech s nespavostí. Navodí vám pocit klidu a hned se cítíte lépe. Často nám stres nedovolí usnout a meduňka vám pomůže na to špatné zapomenout. Vím, že některé věci nejde zapomenout, ale i tak se budete cítit o něco lépe. Není to jen spánek se kterým vám meduňka pomůže, je také dobrá pro vaše trávení.

Roste vám meduňka na zahradě? Uchovejte si svoji úrodu a udělejte si z ní domácí meduňkový čaj z toho, co jste vypěstovali vlastníma rukama. Není nad to pochutnat si na své úrodě nebo si z ní připravit čaj, nemám pravdu?

 

Budete potřebovat

  • Čerstvou meduňku
  • Sušičku ( ideálně s nastavitelnou teplotou)

 

Příprava:

  1. Meduňku sbírejte dokud nekvete. Ošklivé listy vyhoďte (roztrhané, napadené hmyzem…). Meduňku používejte jen v případě, že není chemicky ošetřená. Nikdy jsem na zahrádce chemii nepoužila, ale i tak to sem raději napíšu. Proto také není dobrý nápad trhat meduňku někde, kde to neznáte.
  2. Meduňku můžete umýt nebo nemusíte. Dívala jsem se na pořad s bylinkářkou, kde paní vysvětlovala, proč se bylinky nemají mýt. Podle ní právě to, co umyjeme dělá bylinku účinnou. Proto od té doby bylinky nemyju. Někdy je to ovšem nutné, třeba když je na ni hlína. Kdo chce meduňku umýt, nechá ji oschnout na utěrce.
  3. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte.
  4. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat.
  5. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin. Pokud nemáte nastavitelnou teplotu, je to škoda. Čím bude nižší teplota, tím se zachová více prospěšných látek.
  6. Po 8 hodinách choďte meduňku kontrolovat. Až se listy při ohnutí zlomí je nasušená správně.
  7. Chvilku ji nechte vychladnout. Poté ji uložte do uzavřené nádoby. Jak se k ní dostane vlhkost ze vzduchu, může chytit plíseň. Nenechávejte jí po usušení v sušičce, protože po pár hodinách už nebude vysušená tak, jak by měla. Opět do sebe natáhne vlhkost. Krátce po vypnutí sušičky, meduňku uložte do uzavřeného obalu.

 

Skladování: při pokojové teplotě nebo spíži

Trvanlivost: 1 rok

Příprava čaje:

Sušenou meduňku trochu podrťte. Jde to ručně nebo pár pulzy v mixéru (pozor ať z toho nemáte prášek). Mělo by to vypadat jako sypaný čaj.

Dávkování: 1 lžičku sušené meduňky zalijte 250ml vroucí vody. Zakryjte a nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte. Čaj se připravuje pokaždé čerstvý.

Pro uklidnění pijte 2krát denně. Nebo pro lepší spánek vypijte hrnek přibližně 2 hodiny před spaním. Od Jardy vím, že jak se vám začne chtít spát, běžte. Jak to přetáhnete, může se stát,  že už zase nebudete moci usnout.

 

TIP: Medunkový čaj se skvěle hodí při problémech se spánkem. Pokud hledáte kvalitní čaje na spánek, tak doporučujeme přečíst článek na portálu chytryspanek.cz