Hledáte přírodní alternativu na sprchování? Také jsem ji hledala. Plastové žínky nebo houbičky na mytí už nějakou dobu nepoužívám, protože jsem nevěděla, čím je nahradit. Nějakou dobu jsem tedy nepoužívala nic, jenže to zkrátka nebylo ono. Pak jsem ale našla stránky, kde prodávají mořské houby na mytí. Po přečtení všech informací o mořských houbách a jejich výhodách, jsem se nemohla dočkat, až jednu také vyzkouším.

Nejvíce ze všech stránek, které mořské houby nabízí, mě zaujala stránka Maluna (www.maluna.cz). Nabízí mořské houby kosmetické, menstruační i houby na mytí. Momentálně jsem sháněla houbu na mytí. Přečetla jsem si informace u jednotlivých hub a vybrala si houbu Mediterranean nazývanou také „Honey comb“. Je to minerální mořská houba z pobřeží Středozemního moře.

Jsem ráda, že si lidé zase nachází cestu k přírodě a k jejím plodům. Naše planeta nám za to jistě bude vděčná. Mořské houby jsou šetrné k přírodě snad ve všech ohledech. Sbírají se tak, aby po ní mohly vyrůst nové houby a k tomu jsou rozložitelné. Až vám houba doslouží, stačí jí vyhodit na kompost.

 

 

O mořských houbách:

Mořská houba je přírodního původu. Sbírá se v tropických mořích celého světa. Existuje více než 5 tisíc druhů mořských hub, ale jen 15 druhů se hodí k péči o tělo. Mořské houby mají mnoho využití – dají se použít jako kosmetické, mycí nebo menstruační houbičky. Také jako houba na mytí domácnosti či auta. Každý druh je trochu jiný. Některé jsou velice jemné a malé, proto jsou ideální na odličování. Jiné jsou zase vhodné na mytí těla a určité druhy se zase používá jako houbičky menstruační.

Mořské houby seženete ve dvou variantách: bělené a minerální. Každá houba je originál, tvar se tedy bude trochu lišit.

 

Jaký jsou výhody minerálních hub?

 • Minerální jsou nebělené, poznáte je podle tmavší barvy.
 • Obsahují více minerálních látek a jódu. Obsah jódu u mořských hub je opravdu vysoký (je to přibližně 14% jódu).
 • Zůstane zachována přirozená hustota a trvanlivost.

 

Druhy mořských hub

Mořských hub je na výběr několik druhů. Na stránkách Maluna.cz jsem měla na výběr tyto minerální houby:

 • Minerální jaderská

Je to velice jemná houba ze Středozemního moře. Vhodná pro dospělé i miminka. Tato houba je díky své jemnosti vhodná i na odličování

Cena: od 260 Kč. Velikosti: 9-10cm, 11-12cm a 13-14cm

 • Minerální karibská

Mořská houba z Karibiku. Je měkká, jemná, ideální na mytí těla.

Cena: od 240 Kč. Velikosti: 11-12cm, 13-14cm

 • Mediterranean  „Honey Comb“

Vypadá takto:

Tato houba má hustá a hedvábná vlákna, pro jemné mytí. Vylovena na pobřeží Středozemního moře.

 

 

 

 

Jak se používá?

Používá se stejně jako houba plastová. Po namočení změkne a nasaje vodu. Naneste sprchový gel nebo na mytí použijte jen vodu. Po umytí houbu propláchněte a nechte přirozeně uschnout.

Houbu také můžete použít k masážím a smývání pleťových a tělových masek.

 

Výhody:

 • 100% přírodní produkt
 • Hypoalergenní
 • Bez bělidel, syntetických barviv a dioxinů
 • Jsou vhodné pro problematickou i citlivou pokožku
 • Velice jemné a na dotek příjemné
 • Obnovitelný zdroj: Houby se sbírají tak, aby po nich vyrostly nové
 • Mají velký obsah minerálních látek a jódu (přibližně 14%)
 • Velká savost
 • Desinfekční účinky
 • Díky obsahu jódu a minerálů mají mořské houby přirozeně regenerační, hojivé a a antibakteriální účinky
 • Jsou vhodné i pro citlivou nebo problematickou pokožku (např. atopický ekzém)
 • Masáží zlepšíte cirkulaci a odstraníte odumřelé kožní buňky
 • Ekologický produkt
 • Až vám houba doslouží, můžete jí vyhodit na kompost
 • Bez toxinů nalezených v syntetických houbách
 • 100% biologicky odbouratelný materiál

 

 

Čištění mořských hub

Pravidelným čištěním prodloužíte životnost mořských hub. Houby se čistí pomocí mořské soli.

Postup: Mořskou sůl rozpusťte ve vodě o teplotě cca 37 stupňů. Dávám 1 lžičku soli na každých 300ml vody. Nechte minimálně 5 hodin. Pro zvýšení účinku soli přidejte pár kapek citrónové šťávy. Mořská sůl houbu vyčistí a desinfikuje. Vody použijte tolik, aby byla houba ponořená. Já jsem na houbu o velikosti 11,5cm použila 700ml vody. Lepší je zvolit menší misku. Ve velké misce budete muset použít zbytečně velké množství vody.

Sůl na čištění mořských hub: Seženete také na Maluna.cz. Pořídit si můžete malé balení 70 gramů za 25-35 Kč. Na výběr je čistá mořská sůl z Mrtvého moře anebo sůl s tea tree. Na delší dobu je lepší si koupit velké balení soli 400 gramů za 119Kč. Tuto sůl můžete použít na čištění mycích, kosmetických i menstruačních mořských hub.

 

Video návod na čištění mořských hub:

 

Životnost: Jak dlouho mi vydrží?

Houby mořské mají delší životnost než houby syntetické. Jedna houba vám vydrží přibližně 6 měsíců. Důležité je, jak se o houbu staráte a také jak často ji budete používat.

Suchou houbu nikdy nemačkejte, zničí se tak její struktura. Houbu ždímejte stlačením, ne kroucením. Houbu také pravidelně čistěte a desinfikujte pomocí soli.

 

Jak jsem s ní spokojená

Nejvíce mě asi překvapilo to, jak moc příjemná je houba po namočení.

Příště bych si chtěla pořídit kosmetickou houbu na odličování. Používám látkové odličovací tampony. Vzhledem k tomu, jak příjemné houby jsou, bych ráda přešla na mořské houby namísto odličovacích tamponů. Když jí používám, přijdu si jako někde na masáži nebo v lázních. Při otevření jsem byla zvědavá, jestli houba voní jako moře. A odpověď zní ano, voní. Minerální houby nejsou tolik čištěné jako houby bělené. Proto z nich můžete ještě cítit nádhernou vůni moře. Připomnělo mi to Egejské moře ve kterém jsme se koupali v Řecku. Jednou bych se chtěla k moři zase podívat. Alespoň teď budu mít u sebe kousek moře, při každém sprchování:-).

Každá houba je trochu jiná, postupně je vyzkouším všechny a dám vám vědět, jaký je v nich rozdíl. Rozhodně nemám důvod, vracet se k syntetickým žínkám a houbičkám. Tohle mi vyhovuje mnohem víc a přírodě jistě také.

 

 

Kde mořskou houbu na mytí seženete?

Já mám tuto houbu z www.maluna.cz. Na výběr jsou tam minerální i žluté mořské houby. Dále pak menstruační houbičky a houby kosmetické. Výběr je velký, což je skvělé. Mimochodem na Maluna.cz jsou přes menstruaci odbornice. Seženete tam od kalíšku, po menstruační houbičky, kalhotky i látkové vložky. Mají i kamennou prodejnu, kde si vše můžete osahat a také blog www.kalisek.cz, kde se dozvíte všechny potřebné informace k výběru pomůcek.

Nezapomeňte na čistící sůl, kterou budete na čištění mořských hub potřebovat. Já jsem si vybrala mořskou houbu Mediterranean zvanou „Honey comb“. Zvolila jsem minerální houbu, protože se mi líbí její přirozeně hnědá barva. Jsem spokojená se svým výběrem. Určitě si pořídím i kosmetické houby, na mytí obličeje a odličování.

Snad jsem zmínila vše, co bylo třeba. Za mě určitě doporučuji. Jsem maximálně spokojená:-). Každá plastová houba, kterou nekoupíte se počítá. Cena je super, jsou kvalitní a obsahují prospěšné látky pro naše tělo. Tak co říkáte, pořídíte si ji také?:-).