Nedávno jsem objevila eshop Pepis, kde seženete hodně zajímavé potraviny z celého světa. Při projíždění jsem narazila na palmový cukr, který už sháním hodně dlouho. Často  jsem na něj narazila v receptech na různá asijská jídla, ale nikde nebyl k sehnání.

Konečně jsem ho sehnala. První jsem z něj udělala indický nápoj Panakarkandu paal. Je to mléko s palmovým cukrem a kardamomem.

Pro každého, který stejně jako já neví, co přesně palmový cukr je: Je to nerafinovaný cukr, který se získává zahuštěním mízy z palmy olejné. Má vysoký obsah vitaminů a minerálů. Dokonce se v Asii používá spolu s mlékem jako nápoj na nachlazení a kašel. Já nemocná nejsem, takže neumím posoudit, jestli mléko s palmovým cukrem funguje. Ale i tak jsem si mléko připravila. Pojďme se podívat na to, jak si doma mléko s palmovým cukrem připravit.

Poznámka: Po ochutnání bylo mléko trochu nevýrazné a tak jsem do něj ještě přidala kardamom. Dá se udělat i bez něj, tak jsem to nejdříve chtěla vyzkoušet jen z cukru a mléka. Přidání kardamomu chuti hodně pomohlo. Díky němu se mléko  proměnilo v lahodný nápoj, který si určitě zase brzy zopakuji. Mimochodem před spaním funguje jako meduňkový čaj, budete po něm spát jako miminko:-).

 

Suroviny:

  • 250ml mléka
  • 20g palmového cukru
  • 1 celý kardamom

 

Kardamom

Lusky kardamomu koupíte na www.shams.cz

 

Palmový cukr

Palmový cukr mám z www.pepis.shop. Sehnala jsem tam i plno dalších zajímavých potravin.

 V tomto článku najdete ochutnávku dobrot z obchodu Pepis:-): Ochutnávka dobrot z pepis.shop

 

Postup:

Mléko přiveďte k varu a ztlumte teplotu. Cukr je ve formě puků nebo jak tomu říkat. Jde snadno krájet anebo ho můžete nastrouhat. Já jsem ho nastrouhala na struhadle. Přidejte ho i s kardamomem do hrnce. Lusk můžete před přidáním trochu zmáčknout, aby se lépe uvolnila chuť kardamomu.

Vařte do rozpuštění cukru.

Mléko pijte horké.

Jste nemocní? Pokud jste mléko dělali při nachlazení, budu ráda když mi napíšete, jestli opravdu funguje. Údajně má ulevit od: kašle, rýmy a dalších příznaků chřipky. Také má pomoci při zánětech močových cest (ulevit o bolesti). Pokud vám bude lépe, dejte vědět. Až budu nemocná také vyzkouším a přidám sem své zkušenosti😊

Palmový cukr je také dobrým zdrojem železa při chudokrevnosti.