Dneska ráno jsem dostala chuť trochu experimentovat se svojí kávou. Přemýšlela jsem, jakou kávu připravit a jak ji upravit. Ráda dělám věci jinak než ostatní😊. Oči mi padly na modrou spirulinu. Dlouho jsem po ni toužila a konečně ji mám, tak proč ji nevyužít?

Skončila jsem u modrého Latte Macchiata. Jak ho nazvat, Blue spirulina latte? …každopádně na názvu nezáleží, hlavní je chuť a ta je vynikající. Chutná jako Latte Macchiato, akorát je modré. Přesto je tam něco navíc. Že by ta krásná barvička měla vliv i na chuť? Modrá spirulina je samozřejmě bez chuti. Myslela jsem tím, že to, jak se nám pití nebo jídlo líbí, ovlivní jeho chuť buď k horšímu nebo lepšímu. To bude tím. Vypadá nádherně, jedinečně, a proto i přesně tak chutná!

 

 

Příprava

  • 150ml studeného mléka
  • 7-12g mleté nebo zrnkové kávy (ideálně čerstvě namleté)
  • 2 lžičky třtinového cukru
  • ½-1 lžička modré spiruliny
  • Vysoká sklenice nebo průhledný hrnek

 

Modrá spirulina

Modrou spirulinu jsem sehnala na www.zkokosu.cz. Je to prášek bez chuti. Dá se použít jako barvivo do potravin i jídla. Má velmi sytou barvu. Dosáhnete s ním krásných odstínů.

 

Cafflano Kompresso

Cafflano používám vždy, když potřebuji silné espresso. Příprava je rychlá a chuť je vynikající. Příprava v Cafflanu je velice jednoduchá. Jen dáte kávu do síta, nalijete vodu a zmáčknete. Po použití ho stačí propláchnout vodou a zase je připravené k použití.

Cafflano mám z www.kopiluwak.eu

 

Příprava kávy:

Začněte přípravou espressa.

  • Příprava kávy v Cafflano Kompresso: Použijte 12 gramů jemně namleté kávy a 50ml vroucí vody. Zmáčknutím kávu přefiltrujete do spodní nádobky. Více o přípravě kávy v Cafflanu najdete v tomto článku: Cafflano Kompresso.
  • Příprava kávy v elektrickém kávovaru: Použijte 7 gramů mleté kávy. Kávu používám namletou na střední hrubost. Připravte 1 espresso (30ml). Pro silnější chuť kávy můžete připravit espresso doppio z 14 gramů mleté kávy, to má mít objem 60ml.

Kávu zatím neslaďte, spadla by dolů, protože by byla moc těžká.

Z mléka odeberte 1 nebo 2 lžičky a přidejte modrou spirulinu. Dobře rozmíchejte a smíchejte ke zbytku mléko. Kdybyste spirulinu přidali rovnou do mléka, mohly by tam zůstat hrudky barviva. Pro slabší barvu použijte ½ lžičky, pro silnější 1 lžičku nebo i více. Spirulina nemá chuť, tedy alespoň ta modrá a tak neovlivní chuť nápoje.

Když máte hotovou kávu, začněte s přípravou mléčné pěny. Já ji připravuji pomocí parní trysky u kávovaru. Mléko dám do konvičky na mléko (kovové), trysku ponořím centimetr pod hladinu mléka, trochu ji nakloním a postupně ji posunuji směrem dolů, jak mléko stoupá. Chce si to vychytat, aby pěna byla taková, jak má být, ale pak je to snadné😊. Mléko rozhodně musí být vychlazené, jinak se pěna moc nepovede. Taky mléko nesmíte moc zahřát, tím pěna hodně ztratí na objemu.

Poznámka: Pěna by měla mít maximálně 70 stupňů. Pokud jsou v pěně velké bubliny, můžete s nádobkou párkrát klepnout o linku. Nebo ji můžete nechat 30 sekund odstát.

Pěnu připravte, jak jste zvyklí. Poté ji nalijte do vysoké průhledné sklenice. Použila jsem hrnek na latte, sehnala jsem ho v Ikee.

Nyní je na čas dokončit váš nápoj: Espresso můžete v kávovaru překapat rovnou do sklenice. Pokud ho připravujete jinak, jako třeba já, musíte ho tam nalít ručně. Mléko si dám do malé konvičky nebo ho nabírám lžící. Poté ho nalévám přímo doprostřed sklenice. Když jsem ho nalévala po stěně, mléko se často spojilo s kávou a nebylo to ono. Takhle se to povede vždy. Kávu pomalu nalijte na mléčnou pěnu.

Kafe by mělo zůstat uprostřed, mezi mlékem a mléčnou pěnou.

Nápoj oslaďte a promíchejte.