Dostatek vlákniny ve stravě je pro správnou funkci střev nesmírně důležitý. Proto se dnes podíváme na to, jak si připravit nápoj, který je ideální jak pro očistu těla, tak i pro detoxikaci celého organismu. Semínka v něm pročistí střevo od nahromaděných usazenin a zabraňují jejich následnému usazování. Ideální doba pití toho nápoje je 3 týdny, aby byly výsledky viditelné a střevo mohlo fungovat tak, jak fungovat má. Pokud bylo ve střevě hodně usazeného odpadu, zaznamenáte i úbytek váhy. Také budete mít více energie, budete se cítit lépe.Snažíte se zhubnout, ale moc se vám to nedaří? Nebo máte nafouklé břicho a ne a ne se ho zbavit? Je možné, že právě ve střevě je ten problém. Naše střeva ovlivňují celé tělo, naše fyzické i psychické zdraví. Můžeme v sobě nosit i několik kilo odpadu, který se nám ve střevě usadil vlivem nedostatku vlákniny a špatného stravování, ale nebyl vyloučen. Kromě nedostatku vlákniny za to může i strava plná lepku, lepek je takové lepidlo a když ho jíte hodně, můžete dlouhodobě trpět zácpou.

Důsledkem zaneseného střeva může být nadměrná plynatost, časté bolesti břicha, únava, snížená imunita a další zdravotní, ale i psychické problémy. Mnoho lidí o očistě střeva nemá ani tušení. Dokonce už mají i zdravotní problémy ale většinou to skončí návštěvou u doktora, který jim dá prášky proti nadýmání, nebo bolestem břicha. Nebo si zajdou do lékárny pro nějaký doplněk stravy či projímadlo, aby jim ulevilo od zácpy. Bohužel to neřeší příčinu, ale následek a to je velký problém! Z neléčeného příčiny se pak problémy mohou stupňovat a způsobit mnoho dalších zdravotních komplikací. Přitom je tolik možností, jak tuto příčinu řešit – pravidelné strava bohatá na vlákninu, dostatečný pitný režim, pohyb…

Tento nápoj je takový „vlákninový koncentrát“ pro intenzivní očistu. Je to začátek, abyste se cítili lépe, pěkně se pročistili a zbavili se usazeného odpadu. Než začnete, zamyslete se nad svou stravou a popřemýšlejte, co byste mohli změnit k lepšímu. Zařaďte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, ovoce, začněte chodit na procházky nebo si vymyslete jiný pohyb, který vás bude bavit. K tomu přidejte 2 litry neslazené neperlivé vody a uvidíte, že se budete brzy cítit lépe.

 

Na přípravu nápoje budete potřebovat:

  • 250ml vody 
  • 1 jablko*
  • 1 lžíce chia semínek**
  • 1 lžíce lněného semínka 
  • šťáva z půlky citronu – zbaví tělo vody, kterou zadržuje
  •  1 lžička jablečného octa – nemyslím tím kvasný lihový v plast. lahvi, většinou se prodává ve skleněné 

Jablečný ocet

*ideálně chemicky neošetřené (například Lidl nabízí organická jablka) nebo použijte jablíčka z vlastní zahrádky. My máme na zahradě hodně malá jablíčka, tak namísto jednoho dávám dvě.

**semínka nejlevněji seženete na lekarna.cz. Když si budete hlídat akce, které tam pravidelně mají, seženete je ještě levněji. Navíc mají levné poštovné, takže se to vyplatí víc, než si je koupit někde v obchodě. Jinde chia semínka ani nekupuji .
TIP
Lněné semínko se dá koupit již namleté, cože je samozřejmě lepší. Koupila jsem ho na biosfera.cz. Nebo si můžete koupit semínka v celku a rozmixovat je na prášek (v mixéru nebo elektrickém mlýnku na kávu). U slabších mixéru se nemusí zcela rozmixovat, takhle budete mít jistotu. Pití semínka vcelku by nemělo takový účinek, jako když je namleté.

Příprava nápoje

Do mixéru dejte jablka i se slupkou (pokud není v bio kvalitě, slupku oloupejte i když je to škoda). Jen vykrojte jádřinec – mám na to takovou pomůcku.

Přidejte i lněná semínka, chia semínka a vodu. Rozmixujte.

Nalijte do sklenice.

Nápoj ihned vypijte. Když ho necháte na potom, semínka do sebe natáhnou vodu, zvětší objem a nápoj bude tak hustý, že ho byste ho museli jíst lžičkou.

 

Nápoj pijte 1 krát denně po dobu 3 týdnů pro získání maximálních výhod tohoto nápoje. Samozřejmě i týden pomůže, ale když to vydržíte, budou výsledky výraznější. 

 

Poznámka:

  • Po dobu pití nápoje vynechte potraviny bohaté na cukr, alkohol a omezte solení. Důležité je pití minimálně 2 litrů vody. Jen tak získáte maximální účinek tohoto nápoje. Voda je nesmírně důležitá, aby jste mohly vyloučit vše, co se ve střevech usadilo. Pijte pouze neperlivou a neslazenou vodu. 
  • V průběhu užívání nápoje vás může občas bolet břicho. Samozřejmě pokud by vám bylo špatně v důsledku citlivosti na jednotlivé složky raději nápoj přestaňte užívat nebo se poraďte s lékařem.
  • Pokud se s něčím léčíte poraďte se raději s lékařem, jestli je pro vás nápoj bohatý na vlákninu v pořádku.
  • Na očistu střev je také skvělá křemelina. Je to bílý prášek, který se rozmíchá ve vodě a každý den vypije. Užívá se též 3-4 týdny a pak je pauza. Křemelinu jsem objevila u značky Goodie, tu mám vyzkoušenou anebo jsem ji viděla v drogerii Teta od Alnature, tu ale vyzkoušenou nemám.

Máte chuť na něco sladkého? Vyzkoušejte recepty, po kterých rozhodně nepřiberete. Jsou vynikající a přitom bez cukru!

Košíčky s čokoládou (low carb)

Kokosové pralinky low carb