Svíčky ze včelího vosku si můžete během chvilky vyrobit i doma. Při hoření provoní příjemnou vůní vosku celý byt. Neobsahuje žádné chemikálie, jen přírodní včelí vosk. Po nahřátí stačí vosk srolovat. Je to tak snadné, že můžete nechat i děti aby si vyrobily své vlastní svíčky. Z části vosku můžou vystříhat různé tvary a svíčku si originálně ozdobit. Když svíčku hezky zabalíte můžete jí použít i jako vlastnoručně vyrobený dárek pro někoho blízkého. Vůně vosku je tak jedinečná a uklidňující. Kupované svíčky nejsou zrovna levné, ale když si je vyrobíte sami bude cena několikanásobně nižší.

 

Budete potřebovat:

 • Obdelníkové pláty včelího vosku (mezistěny)
 • Svíčkový knot (lepší je s kovovou podložkou který svíčku uhasí, ale můžete klasický)

 

Postup:

 1. Vyberte si výšku svíčky. Já jsem měla pláty celkem asi 40*20cm a podélně ho rozřízla na polovinu.
 2. Podle výšky jakou jste si vybrali zastřihněte nejdříve knot a pak i pláty vosku. Knot nechte o pár centimetrů delší než potřebujete (zastřihnout ho můžete vždycky). Vosk nařežte ostrým nožíkem nebo ustřihněte nůžkami.
 3. Pro tenkou svíčku použijte bude stačit jeden plát o délce 20-30cm. Pro tlustší svíčku si zastříhněte více plátů, které pak budete napojovat.
 4. Aby se dal včelí vosk rolovat je potřeba ho nejdříve zahřát (jinak by praskl). Fénem z větší dálky foukejte na plát z obou stran a pohybujte s ním, abyste foukali všude stejně. Zkuste jestli už je vosk poddajný a případně ještě dofénujte. Mě to trvalo tak 30 sekund celkem.
 5. Ještě přes výrobou jsem chtěla říct že nemusíte vosk stáčet nijak extra napevno (ale zase ne úplně navolno). Stačí jen lehounce zarolovat. Ve svíčkách z plátů vosku jsou mezírky normální.
 6. Knot vložte kousíček od kraje. Ohněte přes něj vosk a začněte rolovat. Knot zabalte pevněji než zbytek svíčky aby ve svíčce dobře držel.  Postupujte pomalu, kdyby se vosk začal lámat můžete ho zase dohřát. Případně praskliny zakryje další zatočení. Pro tlustší svíčku budete pláty vosku napojovat. Tak kde jste skončily s prvním přiložte druhý a trochu přitiskněte. Plát mějte nahřátý jako ten předtím. Pokračujte jako kdybyste nic nenapojovali.

Jak vidíte na fotce knot jsem nechala delší i zespoda. Zastřihnout ho můžete vždycky takže ho nechávám delší. Až bude svíčka hotová vše co kouká ven ustřihněte.

 • Svíčka by měla jít dobře rolovat a to bez praskání. Pokud to nejde nebo svíčka praská chvilku na ní foukejte fénem. Pozor na roztečení svíčky, fén mějte dostatečně daleko. Podle potřeby v průběhu můžete plát fénovat aby byl poddajnější, ale pokud budete pracovat rychle mělo by postačit počáteční fénování.
 • Hotovou svíčku postavte a případně stlačte směrem dolů pro vyrovnání. Také můžete trochu poválet aby se tvar srovnal.
 • Knot nechte asi o 2 centimetry vyšší než je svíčka.

 

TIP: z vosku můžete vystřihnout různé tvary které přichytíte na svíčku lehkým přitlačením. Nebo povrch ozdoby krátce vyfénujte aby se ke svíčce přilepila.

 

Kde koupit knot?

Svíčkový knot s kovovou podložkou nebo bez koupíte v domácích potřebách nebo potřebách pro kutily, také na internetu (zadejte do vyhledávače)

 

Kde koupit pláty včelího vosku?

Obchody pro kutily, na internetu, obchod s včelařským vybavením (kupuji v medovém ráji v Horních Počernicích)