Bezlepkové muffiny z pohankové mouky. Recept je velice jednoduchý, takové mám nejraději. Pohanka je pro mě docela novou surovinou. Nevím, proč jsem jí tak dlouho přehlížela. Přitom se z ní dají připravit sladké i slané recepty. Líbí se mi, že dá použít celá například do polévky nebo jako příloha, ale také jako mouky, stačí ji jen rozmixovat. Dřív jsem si myslela, že na výrobu mouky musím mít nějaký mlýnek, teď už ale vím, že mi k tomu stačí jen mixér. K výrobě mouky můžete použít pohanku lámanku (tu jsem použila já) anebo loupanou pohanku.

A co pak vyrobit z pohankové mouky? Lívance, těsto na pizzu, perník, tyhle muffiny…mrkněte na internet, je toho plno. Já pohanku teprve objevuji a proto mám pro vás jen pár receptů. Určitě jich ale budou další, protože je skvělá a moc nám chutná. To, že se z ní dá udělat polévka anebo uvařit příloha jsem věděla. Zato mě udivilo, kolik sladkých receptů si můžete z pohanky připravit. Obsahuje dost vlákniny, a proto vás vše z ní zasytí více než z bílé pšeničné mouky.

Jako první si z ní můžete upéct tyhle muffiny:

 

Suroviny na 10 muffinů:

  • 220g acidofilního mléka (lze nahradit kysaným podmáslím nebo kefírem)
  • 135g pohankové mouky nebo pohanky lámanky
  • 100g slunečnicového oleje (nebo kokosového)
  • 85g třtinového cukru
  • 1 lžíce hořkého kakaa
  • ½ lžičky jedlé sody
  • ½ lžičky kypřicího prášku do pečiva

Používám bezfosfátový kypřicí prášek z www.biosfera.cz. Je také bezlepkový.

  • Forma: silikonová forma na muffiny, silikonové nebo papírové košíčky na muffiny

 

Postup:

Pohankovou mouku prosijte. Kdo má loupanou pohanku, dá pohanku do mixéru a rozmixuje na prášek. Tím vyrobíte pohankovou mouku. V obou případech mouku prosijte.

Bio loupanou pohanku seženete na www.biosfera.cz

 

Všechny suroviny dejte do mísy a dobře promíchejte.

Těsto rozdělte do formiček. Naplňte je tak do ¾, ještě zvětší objem.

Pečte na 180 stupňů 15-25 minut. Po 15 minutách píchněte špejli doprostřed jednoho muffinu a uvidíte. Špejle musí být suchá.

 

Podávejte s moučkovým cukrem (třtinovým), marmeládou, omáčkou z lesního ovoce, zmrzlinou, arašídovým máslem nebo potřené ghítelou (skvělá je kešu nebo arašídová ghítela od České ghíčko)