Tentokrát mám pro vás jeden z mých nejoblíbenějších receptů – dezert jménem panacotta. Určitě ho všichni znáte, tak snad vám tímto receptem udělám radost.
Panacotta je osvěžující smetanový dezert ideální do horkých letních dnů. Je to vlastně takový italský puding, akorát ne ze škrobu a mléka, ale ze želatiny a smetany. Kromě toho jde krásně vyklopit jako bábovička, což mi vyhovuje.
I když panacotta může na první pohled vypadat složitě, není čeho se bát. Je to velice jednoduchý recept a vlastně je i rychlý (když nepočítám dobu tuhnutí). Obě vrstvy máte hotové za pár minut a pak už jen dáte panacottu ztuhnout do lednice.  Sladká smetana s kyselou malinovou vrstvou – tuhle kombinaci miluju. Někdy dám ke smetaně ještě vyvařit lusk bourbonské vanilky a to je taky dobrota. Jednu mám akorát v lednici, takže už se taky nemůžu dočkat. Vykašlete se na dlouhé pečení dortu nebo zákusku a raději udělejte italskou panacottu. Až ochutnáte, už se vám s nějakým dortem příště nebude chtít péct, když takovou dobrotu uděláte prakticky bez práce:-D.

Malinová vrstva:

  • 180g čerstvých nebo mražených malin 
  • 100g vody
  • 50g krupicového cukru *
  • 4g želatiny

*pokud nechcete dávat tolik cukru, vynechte cukr v malinové vrstvě a ten ve smetanové nechte.

Smetanová vrstva:

  • 320g smetany ke šlehání (33%)
  • 320g smetany 12%
  • 120g krupicového cukru
  • 7g želatiny (2 lžičky)

Množství: 2 velké/6 menších (viz foto)

 

Postup

  1. Vyberte si jestli chcete mít spodní vrstvu malinovou nebo smetanovou. Tou, kterou chcete první začněte. Druhou vrstvu připravte až po ztuhnutí té první.
  2. Smetanová vrstva – obě smetany nalijte do malého rendlíku, přidejte cukr a promíchejte. Želatinu nasypte na povrch smetany a nechte 10 minut nabobtnat. Teprve poté dejte na sporák a na střední teplotu zahřívejte pod bod varu. Želatina se velice rychle rozpouští, nevařte jí, nemusela by pak ztuhnout. Hrnec odstavte těsně před tím, než se smetana začne vařit.
  3. Malinová vrstva – Maliny rozmačkejte vidličkou, dejte do rendlíku, přidejte vodu a cukr. Stejně jako u smetanové vrstvy posypte povrch želatinou, počkejte 10 minut (nemíchejte) a poté zahřejte. Odstavte, než se začne vařit. Mražené maliny nechte nejdříve zcela vychladnout.
  4. Když máte uvařenou první vrstvu, nalijte ji do sklenice. Polité stěny utřete navlhčeným hadříkem, aby zůstaly čisté. Nejlépe vypadají průhledné sklenice, aby byly vrstvy vidět. Pro našikmo nalité vrstvy položte sklenice nakloněné do menší misky nebo kovové formy – používám silikonové formičky (případně podložte utěrkou pokud nedrží) a pak teprve vybranou vrstvou naplňte. Určitě je nepokládejte úplně, stačí je naklonit jen trošku. Samozřejmě je to dobrovolné, může je je nalít jen tak na sebe.
  5. Sklenice s první vrstvou dejte do lednice a nechte 2-3 hodiny ztuhnout. Pokračovat můžeme až když nám spodní vrstva ztuhne, aby se obě vrstvy nespojily.
  6. Nyní uvařte dle návodu druhou vrstvu a nechte ji na lince vychladnout. Je velice důležitá, aby byla pouze vlažná, jinak by mohla již ztuhlou vrstvu panacotty rozpustit.
  7. Sklenice vytáhněte z lednice a nalijte na druhou vrstvu (vychladlou).
  8. Nyní můžete panacottu zase vrátit do lednice. Za 2-3 hodiny, až horní vrstva ztuhne bude panacotta hotová.

Panacotta chutná skvěle ozdobená šlehačkou (používám ve spreji, aby to nebylo tak těžké) a lístkem máty. Můžete přidat i nastrouhanou bílou čokoládu. 

 

Poznámka: Tato panacotta se jí lžičkou, zůstane ve sklenici. Dá se udělat i do silikonových formiček, misek nebo různých tvořítek a pak vyklopit, ale to jsem zatím ještě nedělala.

Mini verze

Na oslavy narozenin a jiné rodinné setkání jsem již několikrát dělala mini panacotty (do panáků na alkohol). Vždy jsem se setkala s velkým úspěchem. Tolik pochval jsem nedostala ani za můj proslulý cheesecake a přitom je panacotta tak jednoduchý a rychlý dezert:-D.

Mini panacotty: https://www.zijemehomemade.cz/mini-panacotty-s-malinami/

 

Další recepty na panacottu: 

Jahodová panacotty: https://www.zijemehomemade.cz/jahodova-panacotta/