Vyrobit dobrý prostředek na nádobí byl docela oříšek. Jar byl jedním z posledních komerčních produktů, který jsem používala, bohužel jsem ho stále nemohla vychytat. Nepění jako z obchodu, ale myje a to je hlavní. Třeba na to také přijdu, ale prozatím to úplně stačí. Základ je jako u tekutého mýdla vyrobený z glycerinové mýdlové hmoty a vody. Dále budete potřebovat malé množství oleje a sody na praní v prášku. Důležité je množství sody zachovat, protože jinak bude prostředek moc hustý a používat ho bude dost těžké. Ekologické čističe nejsou v obchodech levné, ale v případě domácích to neplatí. Velkou láhev prostředku na nádobí vyrobíte okolo 5 korun. To je více než 8 litrů „jaru“ za cenu toho kupovaného.

SurovinY

  • 800ml vody
  • 1 lžička oleje nebo glycerinu
  • 45g průhledné nebo bílé mýdlové hmoty- glycerinové
  • ¼ lžičky sody na praní – v prášku (pozor, není to to samé jako jedlá soda)

*také najdete pod názvem soda lehká kalcinovaná: uhličitan sodný.

 

Příprava

  1. Mýdlovou hmotu nakrájejte na menší kousky. Zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte do rozpuštění mýdla. Za stálého míchání metličkou vmíchejte sodu a nakonec i olej nebo glycerin.
  2. Zakryjte a nechte přes noc odstát (6-10 hodin).
  3. Druhý den rozmixujte tyčovým mixérem nebo pokud nemáte použijte klasický mixér.
  4. Prostředek je připravený k použití. Do jednoho dne ještě může zhoustnout, proto počkejte se zahušťováním do dalšího dne. Pokud vám přijde tekutý přidejte ½-1 lžičky sody na praní a rozmixujte. Nebo pro tekutější jar rozmixujte s 1/4-1/2 hrnkem studené vody (60-120ml)
  1. Použití: prostředek nalijte na namočenou houbičku a umyjte s ním nádobí. Na rozdíl od jaru skoro vůbec nepění, ale pořád myje. Po umytí nádobí opláchněte.

Poznámka: nepoužívejte do myčky

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: několik měsíců