Slunečnicové mléko není tak známé jako mléko sójové, rýžové nebo mandlové. Přitom je velice chutné a obsahuje plno prospěšných látek.

Rostlinná mléka jsou čím dál tím oblíbenější a ani se tomu nedivím. Kravské mléko může být pro hodně lidí těžce stravitelné, je jim po něm těžko. Rostlinná mléka jsou ve většina případů přijímána dobře. Navíc jsou vhodná i pro vegany a lidé s alergií na mléko nebo laktózu. Já rostlinná mléka beru jako zpestření jídelníčku. Každé mléko má jinou chuť, a to mě na tom baví a obsahuje jiné prospěšné látky. Například slunečnicové mléko má vysoký obsah vitaminu E, draslíku a hořčíku.

 

Jak slunečnicové mléko používat?

Mléko se dá pít samotné, stejně jako to kravské. Dále ho můžete použít na případu smoothies, smoothie bowl nebo kaší. Také do různých raw dezertů nebo i na pečení.

 

Jak slunečnicové mléko ochutit?

Pro sladší mléko přidejte med, čekankový sirup, třtinový cukr nebo jiné oblíbené sladidlo. Skvělé je s kakaem, skořicí nebo vanilkovým extraktem. S chutěmi si můžete vyhrát a různě je mezi sebou kombinovat.

 

Suroviny:

  • 40g slunečnicových semínek (loupaných)
  • 500ml vody

Pomůcky: Mixér, plátýnko

 

Ovesná vláknina

Vláknina je velmi důležitá pro dobré trávení. Proto jsem do mléka přidala ovesnou vlákninu CardioWell.

Vlákninu přidávám až před pitím, ne dopředu. Do 250ml slunečnicového mléka přidávám ½-1 odměrky vlákniny, podle toho, jestli už jsem do něčeho vlákninu přidávala nebo ne. Dobře promíchám, ideálně metličkou a vypiju.

 

Postup:

  1. Slunečnicová semínka namočte na 8 hodin do studené vody (nebo přes noc). Mléko se dá připravit i rovnou, ale namočením půjdou snáze rozmixovat a také budou lépe stravitelnější.
  2. Slunečnici přeceďte, dejte do mixéru a zalijte novou vodou (500ml). Mixujte 1-2 minut. U slabších mixéru to může trvat déle.
  3. Mléko přeceďte přes plátýnko nebo sáček na přípravu rostlinných mlék. Ze semínek vymačkejte co nejvíce tekutiny. Semínkovou drť, která vám zbyla v plátýnku můžete přidat do ovesné kaše, smoothie anebo do těsta na musli tyčinky. Není třeba ji vyhazovat.
  4. Oslaďte, ochuťte a vaše slunečnicové mléko je hotové.

 

Použití:

Pijte samotné, použijte na přípravu smoothies, smoothie bowl…

 

Skladování: v lednici

Trvanlivost: 3 dny