Vánočka, jak už její název napovídá nesmí o Vánocích chybět. Možná to na první pohled vypadá složitě, ale je to jen dlouho kynuté těsto zapletené do tří copů nad sebou. Ještě se zastavím u toho pletení. Někdo plete spodní cop ze 4 pramenů, ale dá se to udělat i ze tří pokud se na to necítíte. No a pokud si to naopak chcete vyzkoušet mrkněte na návody, jak uplést vánočku na youtube, a v brzké době přibude video i tady. Podle návodu to je brnkačka 😊 Tak ať se Vánočka podaří! Já už se nemůžu dočkat až si jí pěkně namazanou máslem dám zítra ke snídani.

Surovin

 • 500g polohrubé mouky
 • 120g krupicového cukru
 • 110g rozpuštěného másla nebo hery
 • 1 sáček sušeného droždí
 • 1 vejce
 • 1 žloutek
 • 250ml vlažného mléka
 • Hrst rozinek (podle chuti)
 • Mandle na ozdobu (volitelné)
 • Vejce na potření

 

Příprava

 1. Vlažné mléko, lžičku cukru a sušené droždí smíchejte. Mléko vás nesmí pálit, jinak kvásek nevzejde. Dejte stranou na 10 minut a zatím si připravte zbytek surovin.
 2. Do velké mísy nasypejte polohrubou mouku, krupicový cukr, vychladlé nebo vlažné rozpuštěné máslo, rozinky, vejce, žloutek a také kvásek. Vše teď promíchejte a pěkně propracujte. Chvilku to zabere, počítejte tak 5 minut, než bude všechno pěkně promíchané.
 3. Těsto nechte na lince nebo vraťte do mísy, zakryjte utěrkou a nechte 3-4 hodiny vykynout. Je to dlouhá doba, ale jinak by vánočka byla tvrdá a nebyla tak nadýchaná.
 4. Po nakynutí těsto znovu propracujte a rozdělte na 8 nebo 9 dílů. Vánočku můžete uplést ze 3+3+2 nebo v 4+3+2. Já jsem poprvé rozhodla pro variantu z 9 pramenů, ale musela jsem si k tomu pustit video jak se plete cop ze čtyř pramenů (na youtube je hodně videí i v češtině).
 5. Z každého dílu vyválejte hada o něco delšího než chcete vánočku (pletením se zkrátí).
 6. Na spodní patro upleťte cop ze čtyř nebo tří pramenů, podle toho, jak jste se rozhodli. Cop přeneste na plech vyložený pečícím papírem a rukou ho celý zplácněte. Tak připravíte pěknou rovnou plochu pro další patro.
 7. Dále upleťte klasický cop ze tří, konce k sobě zmáčkněte a položte ho na připravený cop. Opět ho zmáčkněte.
 8. Jako poslední bude cop ze dvou. Jen tyto dva prameny zatočte a konce zmáčkněte, aby se nerozpletl. Položte ho na vánočku, vytáhněte a konce po natáhnutí schovejte pod úplně spodní pramen vánočky (já jsem na to zapomněla a nevypadá to tak hezky, ale taky to jde)
 9. Vánočku nechte ještě 30 minut vykynout. Po nakynutí potřete vánočku rozšlehaným vajíčkem, posypte sekanými mandlemi a dejte jí do trouby.
 10. Pečte na spodním roštu na 220 stupňů 5 minut, pak stáhněte teplotu na 150 stupňů a pečte 30-45 minut. Až bude vánočka upečená pěkně dohněda a špejle zůstane po vytažení čistá můžete vánočku vytáhnout. U každé trouby bude doba pečení odlišná.