Co si dát k snídani? Vyzkoušejte nepečené müsli . Je v něm arašídové máslo, ovesné vločky, třtinový cukr, ghí a také tsampa. Tsampa je prášek z pražené ječmene. Dodá müsli ořechovou chuť a také zvýší obsah vlákniny.

Ráno je třeba doplnit energii, abychom měli energii do nového dne. S tímhle müsli ke snídani budete mít dostatek energie na celé dopoledne!

 

Suroviny:

  • 80g jemných ovesných vloček
  • 70g tsampy od ProTibet
  • 65g arašídového másla z pražených arašídů (RECEPT)
  • 50-60g mléka nebo rostlinného mléka
  • 50g moučkového třtinového cukru (nebo medu, čekankového sirupu)
  • 30g ghí od České ghíčko

 

Postup:

Arašídové máslo použijte pokojové teploty. Pokud ho máte v lednici, nechte ho nejdříve povolit. Bude se vám s ním lépe pracovat.

Arašídové máslo si doma můžete i vyrobit: Recept

 

V míse smíchejte všechny suroviny. Rozdrobte ho mezi prsty stejně, jako když děláte drobenku.

Konzistenci můžete upravit, podle toho, co preferujete. Pro sypané müsli lze přidat více tsampy nebo ovesných vloček. Pro větší kousky, tedy spíše takové raw müsli , přidejte arašídové máslo nebo mléko. Raději přidávám arašídové máslo, v lednici ztuhne na rozdíl od mléka.

Sladkost si upravíte přidáním více či méně cukru. Tentokrát jsem použila moučkový třtinový cukr. Jen jsem dala třtinový cukr do mixéru a rozmixovala na prášek. Lze použít i krupicový, ale nejdříve ho zahřejte s mlékem a míchejte do rozpuštění (jinak by vám mohl křupat mezi zuby).

 

Co ještě přidat? Do müsli můžete přidat i sušené brusinky, rozinky nebo jiné sušené ovoce, kousky ořechů anebo semínek. Také váš oblíbený protein, například slunečnicový.

 

Skladování: v lednici nebo mrazáku

Trvanlivost: vzhledem k mléku, který tam je, bych müsli spotřebovala do pár dnů. Pro delší trvanlivost můžete müsli zamrazit a večer si dát do lednice rozmrazit jen to množství, které ráno ke snídani spotřebujete.

Tsampu vyrábí a prodává ProTibet. Mám velkou radost, že jsem pro vás dostala slevový kód, který můžete využít. Stačí v objednávce zadat VERONIKA15 a dostanete 15% slevu.

Na co dalšího tsampu využít? Na konci stránky najdete odkaz na další recepty anebo do vyhledávání zadejte slovo tsampa. Mám tu recept na bramboráčky, kuličky, kaše, nápoje nebo sušenky. Vyzkoušejte ji a dejte mi vědět, jak vám chutnala:-).

Tady je ukázka dobrot z tsampy:

 

Náhrady/obměny:

  • Arašídové máslo: Lze vyměnit za slunečnicové, mandlové máslo nebo jiné ořechové či semínkové máslo. Také můžete použít ghítelu. Zkoušela jsem kešu ghítelu a bylo to vynikající. Nebo pokud máte doma pražené či syrové arašídy, je otázkou pár minut vyrobit nové arašídové máslo. Já dávám přednost máslu z pražených arašídů:-): Arašídové máslo z pražených arašídů.
  • Třtinový cukr: kokosový cukr, med, čekankový sirup, datlový sirup. Pokud použijete tekuté sladidlo, bude muset přidat více tsampy nebo ovesných vloček. Nebo cukr vynechte úplně.
  • Mléko: Nahradit lze rostlinným mlékem: sójovým, mandlovým…záleží na vás, výběr rostlinných mlék je velký. Nebo se dá použít větší množství arašídového másla a mléko vynechat úplně. Opět si možná budete muset upravit konzistenci přidáním více či méně vloček a tsampy.

Rostlinné mléko si doma můžete vyrobit během chvilky. Normálně ořechy nebo semínka předem namáčím, ale nutné to není. Příprava vám zabere pár minut a za tu chuť to rozhodně stojí. Domácí rostlinná mléka neobsahují cukr, zahušťovadla ani aromata. Navíc jsou šetrné i k vaší peněžence. Všechny recepty na rostlinná mléka najdete zde: Rostlinná mléka

  • Ovesné vločky: použijte jemné, klasické, pohankové, ječné…
  • Ghí: místo něj by šel jistě použít i kokosový olej. Nechte ho před použitím trochu povolit anebo ho zahřejte na sporáku, aby byl tekutý. Müsli po smíchání dejte do lednice, kde ještě trochu ztuhne.