Cafe con pana nebo také espresso con pana je italský název pro espresso se šlehačkou. Espresso může být i dvojité, pokud chcete nápoj silnější. V USA najdete tento nápoj pod názvem café Vienne a ve Francii nebo Velké Británie zase pod názvem café Viennois. Chápu, je to docela matoucí, čert aby se v tom vyznal:-D. Stále pokračuji ve zkoušení nových káva musím říct, že jak má každý druh kávy tolik názvů docela to člověka zmate. Někdy zase název sedí, ale zjistíte, že v každé zemi má nápoj jinou podobu a někdy velice odlišnou.

Při pátrání mě třeba zaujalo, že by si Ital nikdy nedal Latte Macchiato nebo jinou kávu s pěnou po jídle a vlastně ani v jinou dobu kromě snídaně. Odpoledne už jedině espresso, ristretto a podobné nápoje. Kdo si po pizze objedná k dezertu Laté je pro ně Barbar. V Itálii jsem sice byla, ale bylo mi kafe jsem v tu dobu nepila, protože jsem byla dítě a tak to nemůžu posoudit. Jestli tam ale zase někdy pojedu, klidně budu za barbara, protože dopoledne budu na pláži a odpoledne si určitě tu svoji kávičku s pěnou budu chtít někde vychutnat:-D.

 

Suroviny:

  • 90ml smetany ke šlehání 33%
  • 60ml espresso

 

Postup

Začněte přípravou šlehačky, ať vám pak nechladne káva, než jí vyšleháte. Smetanu vyšlehejte, ale ne úplně dotuha. Jen tak, aby z ní šel vytvořit kopeček.

Espresso připravte ze 7 gramů mleté kávy nebo pro dvojité z 14 gramů kávy. Pro přípravu můžete použít kávovar anebo ruční kávovar Cafflano Kompresso.

Espresso podle chuti oslaďte.

Nyní lžičkou nandejte všechnu šlehačku na připravené espresso a můžete podávat.

 

Postřehy

Kávu jsem připravovala hned několikrát. Poprvé jsem šlehačku ušlehala úplně do tuha a zjistila jsem, že mi to tak moc nechutná. Podruhé jsem jí vyšlehala méně a hned to bylo lepší.

Další věc je, že bych osobně toto množství šlehačky rozdělila mezi 2 šálky s kávou. Na jeden mi to přijde trochu moc. Anebo je další možnost použít smetanu ve spreji (tu ze smetany). Z té ve spreji můžete udělat klidně velký kopec šlehačky, a přesto je to pár gramů a káva nebude tak sytá a těžká.

Je to moc dobrá káva, jen je na mě té šlehačky trochu moc, takže příště použiju menší množství anebo šlehačku ve spreji. To ale neznamená, že mi káva nechutnala. Je vynikající, smetanová…jen bych po ní nechtěla vypadat jako sud:-D.