Včera jsem jela od zubaře a na zpáteční cestě se zastavila v obchodě se zdravou výživou. Je to už taková tradice, že se tam zastavím. Asi mi to zůstalo z dětství – vždycky, když jsme šli k doktorovi, následovala zastávka v cukrárně jako taková náplast na způsobené „trauma“:-D. Jediné co, tak jsem cukrárnu vyměnila za Klánovickou zdravou výživu😊. Dělají tam strašně dobrý mrkvový dort, a navíc jsou tam velmi milý, což beru vždy jako velké plus. Přeci jen by se měl člověk cítit v obchodě příjemně a ne jako když někoho otravujete. Ráda jsem se tam po tak dlouhé době vrátila, protože jsem tam kvůli covidu hodně dlouho nebyla.

Při hledání nových surovin jsem objevila Silken tofu – říká se mu jestli se nepletu hedvábné tofu. Po příjezdu jsem dostala chuť na něco sladkého, tak jsem tofu hned využila.

 

Jaký je rozdíl mezi tofu a silken tofu?

  • Tofu – je pevná kostka, bloček. Existují různé pevnosti – od měkkého až po extra pevné. Tofu je vhodné i k tepelné úpravě – smažení, fritování, pečení, vaření, ale i do studené kuchyně. Podle toho, k čemu tofu potřebujete si můžete vybrat stupeň pevnosti (tedy pokud to daný obchod nabízí). Prodává se i v různých příchutích – s bylinkami, uzené, česnekové…
  • Silken tofu (hedvábné tofu) – prodává se ve stejném obalu jako paštika Májka, je měkčí a má takovou jemnější chuť. Je ideální na přípravu různých pudingů a jiných sladkých dezertů. Hlavní rozdíl je v tom, kolik vody se z tofu vytlačí. U klasického tofu se vytlačí většina vody a je pak pevné skoro jako tvrdý sýr. Silken tofu připomíná spíše jogurt. Může se také použít jako náhražka vajec při pečení. Je neochucené, proto je ho vždy třeba dochutit, protože samo o sobě nemá moc výraznou chuť.

 

Na 1 puding budete potřebovat:

  • 125g hedvábného tofu (1 vanička)
  • 25g hořké čokolády (ale jde to i bez ní😊)
  • 20g agáve sirupu
  • 15g hořkého kakaa

+ na ozdobu jsem použila belgickou čokoládu s višněmi

 

Čokoláda

Na ozdobu jsem použila tuhle luxusní belgickou čokoládu s višněmi a vlašskými ořechy. Objevila jsem ji v kategorii višně v čokoládě na Rigalli.

 

Agáve sirup

Agáve sirup se nejčastěji prodává v plastové lahvičce, a to se mi nelíbí. Jsem ráda, že firma Dr. Hlaváč použila skleněné lahve, a proto už ani jiný agáve sirup nepoužívám. O Vánocích jsem si zase zamilovala jejich povidla bez přidaného cukru (100% švestky).

 

Postup

Tofu, kakao a agáve sirup rozmixujte. Já jsem použila vysokou nádobu a rozmixovala je tyčovým mixérem.

Hořkou čokoládu nalámejte na menší kousky a nechte ji rozpustit ve vodní lázni. Rozpuštěnou čokoládu vmíchejte do pudingu a dobře promíchejte. Tento krok je volitelný, puding jde udělat jen s kakaem, ale s čokoládou je to ještě lepší!

Ozdobte na kostky nalámanou čokoládou a můžete podávat. Ta moje s višněmi se k pudingu perfektně hodila. Určitě by bylo skvělé posypat puding lyofilizovanými malinami, jestli je doma budete mít.

Poznámka: Když dáte puding na pár hodin do lednice, bude ještě hustší. Spíše to bude taková čokoládová pěna.

 

 

Poznámky:

  • Namísto agáve sirupu se dá použít prakticky cokoliv – bílý cukr, třtinový cukr, čekankový sirup, erythritol, xylitol, datlový sirup…použít lze vše, akorát si budete muset upravit dávkování, protože přeci jen každé sladidlo sladí trochu jinak😊.
  • Pokud použijete čokoládu s vysokým obsahem kakaa, raději uberte hořké kakao, ať puding není moc hořký. Přidat můžete vždycky.
  • Do receptu je třeba použít hedvábné tofu. Z toho pevného puding dělám také, ale museli byste přidat mléko nebo rostlinné mléko, jinak bude puding moc hustý. Chuťově se budou pudingy z tvrdého a z hedvábného lišit, ale oba jsou moc dobré. Vlastně pro vás brzy plánuji 2 skvělé recepty na pudingy, kde se právě kostka tofu bude používat😊.