Deodoranty a šampony ve forma puku se díky zero waste objevují stále více. Také jsem po takovém deodorantu zatoužila. Je to deodorant bez obalu – ani ve sprejovce ani ve vysunovací tubě. Můžete ho mít položený ve skříňce jen tak, nebo si na něj pořídit kovový obal. Až vám deodorant dojde vyrobíte si nový.

Výrobou domácího deodorantu šetříte životní prostřední. Není to sice zero waste, ale rozhodně při jeho výrobě použijete méně odpadku než v případě klasického deodorantu. Suroviny na jeho přípravu se tu bez obalu zatím sehnat nedají, ale když si spočítáte kolik z nich vyrobíte deodorantu je množství obalu minimální.

Další co šetříte je vaše tělo. V domácím deodorantu není žádná chemie. Ani nevím kolik jsem četla článků o tom co deodoranty a antiperspiranty mohou způsobit a co obsahují. Raději vám řeknu co obsahuje domácí: kokosový olej, bambucké máslo, jedlou sodu, škrob, včelí vosk a citrónovou silici. Zní to jako málo surovin, že? Ano, je to mnohem méně než u kupovaných. Nejdůležitější je že se jedná pouze o přírodní suroviny, které vám neškodí a zároveň fungují jako deodorant.

S vůněmi si můžete vyhrát. Na výběr je hodně silic, esenciálních olejů…stačí si vybrat co vám voní a přidat do receptu. Může to být levandule, rozmarýn…jak je libo😊

Důležité je taky to, aby deodorant fungoval. Každá ingredience má určitou schopnost a důvod proč jsem ji použila: kokosový olej je antibakteriální, bambucké máslo pokožku hydratuje a zabraňuje vysoušení, soda pohlcuje zápach, škrob zase pohlcuje vlhkost, vosk vše drží pohromadě jako puk a citrónovou silici jsem použila pro vůni i pro její antibakteriální vlastnosti. O složení už teď víte všechno. Souhlasíte s tím, že je čas se přesunout k jeho výrobě? Tak jdeme na to:

 

 

Na 1 puk

  • 10g bambuckého másla
  • 10 kapek citrónové silice
  • 10g včelího vosku
  • 8g jedlé sody
  • 8g kokosového oleje
  • 8g tapioka škrobu

Pomůcky: silikonová forma, sklenice,

Obal: plechová nebo skleněný

*lze použít i kukuřičný nebo rýžový. Zvolila jsem tapioku protože je jemnější. Spokojená jsem však byla i s kukuřičným nebo rýžovým

 

Včelí vosk pokrájejte na menší kousky. Kdo má peletky nic krájet nemusí.

Vezměte si zavařovací sklenici a dejte do ní včelí vosk, bambucké máslo a kokosový olej. Připravte si malý hrnec, sklenici do něj postavte a nalijte kolem ní vodu sahající přibližně do půlky sklenice. Voda se v žádném případě nesmí dostat dovnitř. Vše by mohla srazit nebo způsobit zkrácení trvanlivosti.

Sporák zapněte na střední teplotu. Zahřívejte do rozpuštění (nejdéle bude trvat vosk). Občas můžete promíchat, urychlí to rozpouštění.

Když je vše rozpuštěné vypněte sporák, ale sklenici ještě nechte ve vodě. Přidejte jedlou sodu, škrob a citrónovou silici. Promíchejte, vyndejte sklenici (opatrně) a rovnou rozlijte do forem.

Ideální jsou silikonové formy. Vše z nich bez problému vyklopíte. Používám menší hranaté, kulaté tvary nebo pak květiny apod. když chci aby měl deodorant jedinečný tvar. Většinou se držím velikosti okolo 7cm, záleží na vás. Můžete si vyrobit i mini verze s použitím pralinkových forem – budou se vám hodit na cesty.

Další možnost je použít vysoký plech nebo hranatou formu. Směs do ní nalijete a po vychladnutí nakrájíte na menší kousky.

Množství surovin postačí na 1 deodorant. Pro větší množství vynásobte podle toho kolik deodorantu chcete.

Deodorant nechte vychladnout při pokojové teplotě nebo pro urychlení dejte do lednice.

Vyklopte a uložte do dózy.

 

Použití: deodorant taje při kontaktu s pokožkou. Použít ho můžete rovnou na tělo: několikrát s ním potřete podpaží anebo ho několikrát přejeďte prsty a to co vám ulpí na prstech naneste do podpaží.

Aplikaci opakujte podle potřeby