Deodoranty a šampony ve forma puku se díky zero waste objevují stále více. Také jsem po takovém deodorantu zatoužila. Je to deodorant bez obalu-ani ve sprejovce ani ve vysunovací tubě. Můžete ho mít položený ve skříňce jen tak, nebo si na něj pořídit kovový obal. Až vám deodorant dojde, vyrobíte si nový.

Výrobou domácího deodorantu šetříte životní prostřední. Není to sice asi na 100% zero waste, ale rozhodně při jeho výrobě použijete méně odpadku, než v případě klasického deodorantu. Suroviny na jeho přípravu se tu bez obalu zatím sehnat nedají, ale když si spočítáte, kolik z nich vyrobíte deodorantu je množství obalu minimální. Šetrné k životnímu prostředí je i složení deodorantu, protože obsahuje pouze přírodní suroviny.

Další, co šetříte je vaše tělo. V domácím deodorantu není žádná chemie. Ani nevím, kolik jsem četla článků o tom, co deodoranty a antiperspiranty mohou způsobit a co obsahují. Raději vám řeknu, co obsahuje ten domácí: kokosový olej, bambucké máslo, jedlou sodu, škrob, včelí vosk a citrónovou silici. Zní to jako málo surovin, že? Ano, je to mnohem méně než u kupovaných deodorantů. Nejdůležitější je, že se jedná pouze o přírodní suroviny, které vám neškodí a zároveň dohromady tvoří účinný deodorant.

S vůněmi si můžete vyhrát. Na výběr je hodně silic, esenciálních olejů…stačí si vybrat co vám voní a přidat do receptu. Může to být levandule, rozmarýn…jak je libo😊. Já nejraději používám levanduli.

Důležité je taky to, aby deodorant fungoval. Každá ingredience má určitou schopnost a důvod proč jsem ji použila: kokosový olej je antibakteriální, bambucké máslo pokožku hydratuje a zabraňuje vysoušení, soda pohlcuje zápach, škrob zase pohlcuje vlhkost, vosk vše drží pohromadě jako puk a citrónovou silici jsem použila pro vůni i pro její antibakteriální vlastnosti.

 

O složení už teď víte všechno. Souhlasíte s tím, že je čas se přesunout k jeho výrobě? Tak jdeme na to:

 

Na 1 puk budete potřebovat:

  • 10g bambuckého másla
  • 10 kapek levanduové silice (nebo jiné silice)
  • 10g včelího vosku
  • 8g jedlé sody
  • 8g kokosového oleje
  • 8g tapioka škrobu

Pomůcky: silikonová forma, sklenice,

Obal: plechová nebo skleněný

*lze použít i kukuřičný nebo rýžový. Zvolila jsem tapioku protože je jemnější. Spokojená jsem však byla i s kukuřičným nebo rýžovým

 

Jedlá soda: 

Jedlou sodu rozhodně nekupujte v supermarketu. Prodává se zde jen jako malý sáček a to se dost prodraží. Lepší je koupit velké balení sody. Doporučuji sodu od Tierra Verde. Prodávají ji v eko obalu. Doma mám kilové balení za 69Kč a i když jsem s ní několikrát uklidila celý byt, pořád mi ještě dost zbývá. V minulosti jsem sodu v papírovém obalu nemohla sehnat a teď se mi to konečně povedlo. Mám z toho velkou radost, protože se snažím, abych plastu používala co nejméně. Na co se vám soda ještě bude hodit? Pastou ze sody můžete umýt kuchyňskou desku, vyčistit dřevěné prkénko (společně s octem), použít ji při výrobě kosmetiky anebo s ní vyčistit toaletu. Na jejich webu seženete i mnoho dalších surovin pro výrobu kosmetiky jako jsou například silice a spoustu pomocníků na úklid.

Od stejné firmy jsem také použila citrónovou silici. Vše z e-shopu www.eshop.tierraverde.cz

Jedlou sodu v papírovém obalu seženete na: https://eshop.tierraverde.cz/

 

Postup:

  1. Včelí vosk pokrájejte na menší kousky. Kdo má peletky, nic krájet nemusí.
  2. Vezměte si zavařovací sklenici a dejte do ní včelí vosk, bambucké máslo a kokosový olej. Připravte si malý hrnec, sklenici do něj postavte a nalijte kolem ní vodu sahající přibližně do půlky sklenice. Voda se v žádném případě nesmí dostat dovnitř. Vše by mohla srazit nebo způsobit zkrácení trvanlivosti.
  3. Sporák zapněte na střední teplotu. Zahřívejte do rozpuštění (nejdéle bude trvat vosk). Občas můžete promíchat, urychlí to rozpouštění.
  4. Když je vše rozpuštěné vypněte sporák, ale sklenici ještě nechte ve vodě. Přidejte jedlou sodu, škrob a citrónovou silici. Promíchejte, vyndejte sklenici (opatrně) a rovnou rozlijte do forem.
  5. Ideální jsou silikonové formy. Vše z nich bez problému vyklopíte. Používám menší hranaté, kulaté tvary nebo pak květiny apod. Když chci, aby měl deodorant jedinečný tvar. Většinou se držím velikosti okolo 7cm. Můžete si vyrobit i mini verze s použitím pralinkových forem-budou se vám hodit na cesty.
  6. Další možnost je použít vysoký plech nebo hranatou formu. Směs do ní nalijete a po vychladnutí nakrájíte na menší kousky.
  7. Množství surovin postačí na 1 deodorant. Pro větší množství vynásobte podle toho kolik deodorantu chcete.
  8. Deodorant nechte vychladnout při pokojové teplotě nebo pro urychlení dejte do lednice.
  9. Vyklopte a uložte do dózy.

 

 

Použití: deodorant taje při kontaktu s pokožkou. Použít ho můžete rovnou na tělo: několikrát s ním potřete podpaží anebo ho několikrát přejeďte prsty a to co vám ulpí na prstech naneste do podpaží.

Aplikaci opakujte podle potřeby

 

Skladování a trvanlivost: Deodorant lze kratší dobu skladovat bez obalu. Pro delší trvanlivost uložte deodorant do dózy, aby se na něj nedostal prach a jiné nečistoty.