Semínka jsou další věc kterou už nekupuji. Poprvé jsem samozřejmě musela, ale pak jsem si je začala ukládat na další rok. Když pažitka vykvete zajistí vám semínka na další roky, tak proč to nevyužít?

Suroviny

  • Pažitka v květináči nebo záhonku

Příprava

  1. Pažitku přestaňte zálévat, teď už vodu nepotřebuje. Nechte jí vykvést, budou to nádherné fialové květy. To ale ještě není ta fáze kterou potřebujeme. Květy ještě musí uschnout. Až květy vyblednou a budou na omak suché je to přesně tak, jak potřebujeme. Pro dostatek semínek stačí i jen malý květináček zasazené pažitky. Budete z ní mít dostatek pažitky na další roky.
  2. Pažitku odřízněte/odstřihněte těsně pod květem a položte na stůl.
  3. Teď to bude buď o něco lehčí nebo pracnější. Pokud vám nevadí kousky usušených květů v semínkách tak klidně jen odstřihněte květ a rovnou uložte do sáčku. Pro semínka zbavená květů podrolte prsty každý květ. Ideální je drolit na bílý papír, aby byla semínka vidět- mimochodem jsou černá. Všechna semínka co vidíte dávejte do misky. U této činnosti si připadám jako Popelka, , ale během chvilky máte spoustu semínek, takže i ušetřených penízků. To za to stojí ne?
  4. Semínka uložte do zip sáčku nebo jiného obalu.
  5. Skladujte při pokojové teplotě nebo v chladu. Pozor ale na přemrznutí semínek, pokud je vystavíte mrazu (třeba stodola, garáž…)nemusí už vyrůst.
  6. Na každý sáček nalepte etiketu, napište druh semínek a rok.

Skladování: při pokojové teplotě Trvanlivost: několik let (záleží na podmínkách skladování)