Potřebujete doplnit energii? Dejte si kávové kuličky. Je v nich káva a také datle, které jsou zdrojem energie. Hodí se jako svačina, snídaně anebo je můžete mít u sebe v práci, až na vás padne únava. Výhoda je, že nemusíte nic vařit. Namísto vaření kávy, jen sníte pár kuliček. Jsou sladké, kávové a zaručeně vás povzbudí. Škoda, že jsem je neměla ve škole. Často jsem byla unavená a tak by mi taky hodily😊.

Základem receptu je tsampa. Jedná se o mletý pražený ječmen. Objevila jsem ji na stránkách www.protibet.cz.  Tsampa je bohatým zdrojem vitaminů, minerálů a vlákniny. Dá se použít na přípravu kaše, sušenek, slaných placek, ale také do studené kuchyně. Není nutné ji tepelně upravovat a tak ji můžete použít i na přípravu kuliček. Třeba těch, co si uděláme dnes. Vše díky ní bude držet pohromadě a zároveň tím zvýšíte výživovou hodnotu. Chutná a voní jako oříšky, to je její další plus😊.

 

Suroviny:

  • 40g tsampy
  • 25g datlí (5ks) – váženo bez pecky
  • 20g vroucí vody
  • 10g třtinového moučkového cukru (nebo medu)
  • 1 a ½ lžičky instantní kávy

Na obalení: hořká čokoláda, kakao, skořicový cukr…

Chcete tsampu vyzkoušet?

Zadejte na https://shop.protibet.cz/vareni/tsampa-2/ kód VERONIKA15 a získáte 15% slevu na každé balení tsampy. Z tsampy můžete připravit vynikající bramboráčky, kaši, polévku, knedlíčky a jiné sladké i slané recepty. Také s ní zahustit polévku. Je skoro bez lepku a díky tomu je velice dobře stravitelné. Věřím, že vám bude moc chutnat. Já jsem si ji zamilovala a tsampa se stala každodenní součástí jídelníčku:-).

Vypadá takto:

Příprava:

Datle rozřízněte a zbavte pecky. Poté je nakrájejte tak nadrobno, že budou spíše připomínat pastu.

Kafe zalijte vroucí vodou. Přidejte třtinový cukr a promíchejte.

Nyní vše smíchejte dohromady. Vypracujte těsto. Podle potřeby přidejte vodu nebo tsampu. Kuličky mají pěkně držet pohromadě.

Vyválejte kuličky a pokud chcete, můžete je ještě obalit. Příště bych je chtěla obalit v hořké čokoládě, to musí být dobrota😊.

 

Skladování a trvanlivost: kuličky skladujte v lednici. Jinak v lednici být nemusí, ale budou tak mít delší trvanlivost. V práci, škole nebo na výletě vydrží celý den mimo lednici.

Jogurtová kaše s tsampou

Datle plněnou arašídy a tsampou

Jogurtové kuličky z tsampy