Vždycky jsem si chtěla namíchat vlastní směsi koření a tenhle rok se mi to konečně splnilo.

U jídel, které mám ráda, často opakuji a ve kterých je více druhů koření jsem se rozhodla, že si namíchám koření, které je na dané jídlo potřeba. Přeci jen pokaždé musíte vyndávat 5, 7 nebo i 15 sáčků koření a jejich hledání vám nějakou tu chvíli zabere. Některé mixy už na stránkách najdete jako například koření na pečené batáty, na špagety nebo koření na bombajské brambory.

 

Dnes mám pro vás recept na koření na mexické quesadilly a to včetně receptu na ně. Jsou to tortilly plněné masovo rajčatovou směsí, čedarem a kukuřicí. Je to jedno z mých nejoblíbenějších jídel a vždycky se na něj strašně těším. Jako v každém jídle i u tohoto receptu je základ té správné chuti koření. Budete potřebovat sladkou papriku, kmín, koriandr, černý pepř a chilli.

Vyzkoušejte připravit tento recept a uvidíte, že se vám sklenička koření na jejich přípravu bude hodit. Tohle mexické koření můžete samozřejmě použít i do dalších receptů. Třeba na chilli noc carne, tacos nebo do burrita😊.

 

Koření:

  • 16g mleté sladké papriky (4 lžičky)
  • 3,2g mletého kmínu (2 lžičky)
  • 3,2g mletého koriandru (2 lžičky)
  • 3,2g chipotle prášku  od Chilli doctora (2 lžičky)
  • 1,2g mletého černého pepře (1 lžička)

 

Chilli – použila jsem chipotle prášek od Chilli doktora, ale lze použít i jiné chilli. Použít můžete například kajenský pepř, jalapeňo…Pokud použijete pálivější druh, nezapomeňte ubrat😊.

Koriandr– velké balení prodává Shams, rozhodně se to vyplatí. Mají tam i kurkumu a římský kmín.

 

Postup

Jednotlivé koření odměřte pomocí gramové váhy. Klasická kuchyňská váha totiž neváží s přesností na gramy a natož na 3,2 gramu apod., takže je to krapet nepřesné.

Nebo místo váhy použijte odměrky. Vím, že každý doma takovou váhu nemá a proto jsem vám recept napsala i ve lžičkách. V obchodech se dá koupit sada lžičkových odměrek. Dají se koupit plastové nebo kovové. Já mám tyto z Tescomy:

Je jen na vás, kolik koření uděláte. Já většinou dělám trojitou dávku, to mi alespoň na nějakou dobu vystačí😊.

1 dávka = 6 gramů/3 lžičky koření (viz recept níže)

 

Koření uložte do dózy a skladujte mimo dosah vlhkosti.

 

Příprava quesadill (RECEPT)

  • 500-600g mletého hovězího masa (lze použít i mix hovězího a vepřového)
  • 500g pasírovaných rajčat v konzervě
  • 100g mražené kukuřice
  • 80g krupicového cukru
  • 2 větší cibule
  • 1 lžíce oleje
  • 2 stroužky česneku
  • 4 lžičky kukuřičného škrobu (15 gramů) smíchaného s 3 lžícemi studené vody
  • 3 lžičky koření na quesadilly (viz recept výše)
  • 2 lžičky soli (13 gramů)´

 

Dále

  • 8 velkých tortill (kupuji v Lidlu, jsou o polovinu levnější než jinde)
  • 100-200g čedaru (může být i tavený plátkový – prodává se v balení, kde jsou jednotlivé plátky zvlášť balené)

 

Příprava

Začneme přípravou náplně. Cibuli nakrájejte na kostičky a dejte se lžíci oleje na pánev. Já na to používám Wok, protože má nepřilnavý povrch.

Cibulku za častého míchání orestujte asi tak 5 minut, jen tak, aby chytila barvičku.

Dále přidejte mleté maso. Míchejte a opékejte dalších 5 minut nebo dokud se neodpaří všechna šťáva, kterou maso pustilo. Po celou dobu maso míchám a vařečkou rozbíjím na menší kusy, zkrátka aby se od sebe oddělilo. Protože používám wok, vše dělám na max. teplotu. U klasické pánve zvolte raději teplotu nižší.

Když se tekutina z masa odpaří, je na čase přidat pasírovaná rajčata. Přidejte také cukr, mraženou kukuřici, koření na quesadilly a sůl. Nechte probublávat 30 minut.

Po 30 minutách je načase omáčku zahustit, aby z tortill nevytékala. Je to důležitý krok, proto ho nepřeskakujte. V malé misce rozmíchejte 4 lžičky (15 gramů) kukuřičného škrobu v 3 lžících studené vody. Masovou směs přiveďte k varu a za stálého míchání vlijte připravený takto připravený škrob. Míchejte a směs okamžitě začne houstnout.

Po přidání škrobu směs 5 minut povařte na vysokou teplotu a poté je směs hotová.

Před plněním tortil nechte směs asi tak 10 minut vychladnout. Když trochu zchladne ještě se trochu zahustí.

Připravte si volnou plochu a položte na ní 4 tortilly. Připravenou masovou směs mezi ně rozdělte a rozetřete skoro až do stran. Nechte asi centimetrové okraje, protože při pečení se směs trochu roztáhne do stran, tak ať nevyteče na pánev.

Na masovou směs přijde čedar. Můžete ho nastrouhat nebo použít celé plátky. Vynikající je i tavený plátkový čedar (koupíte například v Tescu nebo Lidlu).

Nyní směs přikryjte prázdnou tortillou a lehce přitiskněte. Opatrně přeneste celou tortillu na středně rozpálenou pánev a opečte z obou stran. Čas na obrácení je ve chvíli, kdy tortilla zhnědne. Tortillu něčím podeberte a otočte jí.

 

Poznámka: Pánev by měla být suchá, ale pokud to jinak nejde, použijte trošku olivového oleje. Věřte mi, že nasucho opečená tortilla je chutnější, než na oleji. Já namísto pánve používám palačinkovač, to je skvělá věc. Určitě by to šlo i v troubě. Zapnula bych horní ohřev nebo gril, dala bych na plech vyložený pečícím papírem 1-2 naplněné tortilly (kolik se jich tam vejde) a opékala na 210 stupňů do zezlátnutí tortilly. Stejně jako na pánvi i v troubě tortillu otočte a opečte z druhé strany.

Postupně takto opečte všechny tortilly. Já pro 2 lidi dělám 2 tortilly, ty zbylé 2 plním až druhý den.

Po opečení nechte tortilly 5 minut odpočinou a poté nakrájejte na trojúhelníčky. Můžete i rovnou, ale sýr je hodně tekutý a nebudou moc držet pohromadě.

 

 

A teď důležitá věc, která vám nesmí chybětDIP! Tyhle quesadilly a vlastně i celá mexická kuchyně si neskutečně rozumí se zakysanou smetanou. Je to dokonalá kombinace, uvidíte sami. Buď jen smíchejte zakysanku, ideálně tu s vyšším obsahem tuku se špetkou soli a pepře anebo pro si udělejte jeden z následujících dipů. Já dělám většinou tak 3-4 dipy, nejčastěji jalapeňo, chipotle a nepálivý. Věřte mi, že bez zakysanky to není ono.

Kousek quesadilly si pak potřete nebo namočíte do dipu a dohromady je to absolutně fantastické. N 4 quesadilly většinou padnou 2 zakysanky😊.

 

Jalapeňo dip

  • 100g zakysané smetany
  • ¼ lžičky prášku ze zelených jalapeňo papriček Chilli doctor
  • ¼ lžičky soli
  • Špetka mletého černého pepře

 

Chipotle dip

  • 100g zakysané smetany
  • ¼ lžičky prášku z chipotle papriček Chilli doctor
  • ¼ lžičky soli
  • Špetka mletého černého pepře

 

Poznámka: Zkoušela jsem namísto zakysanky použít jogurt, ale není to ono. Naopak je ještě lepší zakysaná smetana s vyšším obsahem tuku, taková ta Deluxe apod.

 

Obměna

Z quesadill můžete udělat i takové taštičky. Připravte si 8 tortill a u každé naplňte jen půlku. Pak směs přiklopte druhou půlkou tortilly a opečte z obou stran. Takhle budete mít taštičku tak akorát do ruky nebo do práce. Já si jí vždycky otevřu a dám do ní trochu nakládaných Jalapeňos a dip ze zakysanky.

 

 

Poznámky k receptu

  • Maso kupuji jedině v Lidlu nebo u přímo u řezníka. Jednou jsem koupila maso v Albertu v nějaké akci, a i tak bylo podezřele levné. Vypařila se mi většina masa a zbyla jen samá voda a tuk. Ne, chce to kvalitní mleté maso, ono se mi to levné ve výsledku vůbec nevyplatilo, a hlavně chutnalo příšerně. Alespoň jsem se poučila😊.
  • Pasírovaný rajčata kupuji buď organická v konzervě v Lidlu anebo ve skle značku Alnature v Bille (vedle zeleniny ve stojanu se zdravými a dia potravinami). Jiná jsou totiž kyselá a mohou celé jídlo zkazit.
  • Pasírovná rajčata a rajčatový protlak není to samé, nejsou to ani rajčata ve vlastní šťávě, které mi už několikrát přivezl Jarda z nákupu. Kupujte pouze pasírovaná rajčata, což jsou rozmixovaná a trochu povařená rajčata. Protlak je totiž strašně kyselý a ty ve vlastní šťávě jsou vcelku a museli byste je před použitím rozmixovat, cože je zbytečný krok navíc.
  • Tortilly kupuji jedině v Lidlu, stojí totiž o polovinu méně než ty, co nabízí jiné firmy. Navíc mi nejvíce chutnají i chuťově. Stojí okolo 27 korun, a navíc mají na výběr i celozrnné.