Jaký je rozdíl mezi Caffe Latte a Latté Macchiato? Tyhle názvy se mohou splést každému. Mě se před pár lety taky ještě pletly dohromady, tak jsem si vždycky objednala latéčko a oni mi něco dali. Pravda je, že název je sice jiný, ale kdyby vám někdo dal oba nápoje do neprůhledného kelímku, nepozná mezi nimi rozdíl ani odborník. Oba nápoje mají stejné složení, rozdíl je jen v tom, jak se nalévají do sklenice:

 

Caffe Latte:

Jedná se o nápoj z napěného mléka stejně jako u Latte Macchiato. V Itálie se připravuje z espressa smíchaného z horkým mlékem. Ve zbytku světa se většinou připravuje z napěněného mléka namísto mléka bez pěny. Mléko je smíchané s kávou a na vrcholku je malé množství mléčné pěny. Podávat se může ve vysoké sklenici i velkém hrnku.

 

Latte Macchiato (čti laté makjáto):

Tento nápoj se podává pouze ve vysoké sklenici. Od Caffe Latté ho poznáte tak, že má 3 vrstvy – nejdříve je horké mléko, pak vrstva kávy a nakonec vrstva mléčná pěny. Jeho název znamená skvrnité mléko. Nápoj si název získal kvůli skvrně, kterou vytvoří espresso na mléčné pěně po nalití kávy do mléka.

 

Při hledání toho správného receptu jsem zjistila, že asi žádný není ten pravý. V Itálii se dělá tak a v každé zemi se zase jinak. Neliší se nijak moc, nejčastěji se liší množství mléka. Každopádně v tom nevidím žádný problém, opravdu mi nevadí, jestli dávám mléka a něco méně nebo více😊.

 

Příprava Latte Macchiato

  • 50ml espressa z mleté kávy (ideálně čerstvě namleté)
  • 200ml studeného mléka
  • Vysoká sklenice

 

Káva

Pro tradiční italskou Caffe latte použijte nějakou kvalitní italskou kávu například kávu Lavazza. Já jsem před rokem pila nejčastěji kávu Lavazza, střídala jsem různé druhy. Moc mi chutnala. Použít ale můžete i jinou kávu, která vám chutná, je to vaše káva:-).

Italskou kávu jsem momentálně doma neměla, proto jsou použila jinou. Použila jsem kávu australskou, konkrétně Australia Skybury Plantation z www.kopiluwak.eu. Tato kávy se nápojů s mlékem hodí. Je to arabica, takže není hořká. Do nápojů s mléčnou pěnou se mi osvědčila a tento nápoj je z ní také vynikající. Dále mám oblíbenou kávu India Mysorre, která chutná po karamelu.

 

Cafflano Kompresso

Cafflano používám vždy, když potřebuji silné espresso. Příprava je rychlá a chuť je vynikající. Příprava v Cafflanu je velice jednoduchá. Jen dáte kávu do síta, nalijete vodu a zmáčknete. Po použití ho stačí propláchnout vodou a zase je připravené k použití.

 

Příprava kávy:

Začněte přípravou espressa. Já jsem to svoje připravila v Cafflano Kompresso. Použila jsem 12 gramů najemno namleté australské kávy a 50ml vroucí vody. Espressa bylo o něco méně než potřebných 50ml, ale v tom nevidím problém.

Pro přípravu espressa v kávovaru použijte 7 gramů kávy. Kávu zatím neslaďte, byla by moc těžká a spadla by dolů.

Když máte hotovou kávu, začněte s přípravou mléčné pěny. Já ji připravuji pomocí parní trysky u kávovaru. Mléko dám do konvičky na mléko (kovové), trysku ponořím centimetr pod hladinu mléka, trochu ji nakloním a postupně ji posunuji směrem dolů, jak mléko stoupá. Chce si to vychytat, aby pěna byla taková, jak má být, ale pak je to snadné😊.

Poznámka: Pěna by měla mít maximálně 70 stupňů. Pokud jsou v pěně velké bubliny, můžete s nádobkou párkrát klepnout o linku. Nebo ji můžete nechat 30 sekund odstát.

Pěnu připravte, jak jste zvyklí. Poté ji nalijte do vysoké sklenice.

Nyní je na čas dokončit váš nápoj: Espresso můžete v kávovaru překapat rovnou do sklenice. Pokud ho připravujete jinak, jako třeba já, musíte ho tam nalít ručně. Mléko si dám do malé konvičky nebo ho nabírám lžící. Poté ho nalévám přímo doprostřed sklenice. Když jsem ho nalévala po stěně, mléko se často spojilo s kávou a nebylo to ono. Takhle se to povede vždy. Kávu pomalu nalijte na mléčnou pěnu.

Kafe by mělo zůstat uprostřed, mezi mlékem a mléčnou pěnou.

Před pitím oslaďte podle chuti a zamíchejte.