Udělejte si domácí lepidlo pro papírové projekty vás a vašich dětí. Obzvláště děti spotřebují velké množství lepidla, které není zrovna levné. Také jeho složení není úplně přírodní.

Připravila jsem si recept na který jsem velice pyšná a tím je lepidlo z guar gumy. Guar guma se vyrábí z bobů rostliny podobné fazoli a běžně se používá i v kuchyni, kde funguje jako lepidlo a zahušťovadlo. Proto mě napadlo : proč z ní nezkusit vyrobit lepidlo na papír? Stačí smíchat vodu s guar gumou, přidat cukr a zahřát, dokud se cukr nerozpustí. Během chvilky máte přírodní lepidlo, které můžou děti klidně i sníst a nic se nestane. Zatím jsem lepila jen papír a lepidlo fungovalo výborně. Cena je další plus tohoto výrobku, jedno lepidlo vás totiž vyjde na necelou jednu korunu.  Možná nebude nelepí tak perfektně, jako drahá lepidla. Dětem to ale určitě vadit nebude. Hlavně, že se budou moci vyřádit. Použít ho můžete i na své papírové projekty. Lepidlo svým složením ani obalem nezatěžuje životní prostředí. Jako obal vám bude stačit zavařovací sklenice nebo například sklenice od jogurtu.

Neváhejte a vyrobte si vlastní lepidlo podle tohoto receptu:

 

Budete potřebovat:

  • 250ml vody
  • 110g krupicového cukru
  • 1 lžička guar gumy (2 gramy)

Pomůcky: ideální je použít váhu, která váží i malé množství. Koupila jsem ji na Mýdlovém světě (ODKAZ). Dále budete potřebovat metličku, malý hrnec nebo pánev a misku.

 

Příprava:

  1. Do misky nalijte studenou vodu.
  2. Odvažte si guar gumu. Lepší je použít váhu, abyste dosáhli stejného výsledku jako já. Pokud ji nemáte, může být lepidlo o něco hustější nebo naopak tekutější. Všechno jde ale spravit. Stačí přidat více guar gumy nebo lepidlo naředit:-).
  3. Metličkou do vody vmíchejte guar gumu. Voda okamžitě začne houstnout.
  4. Přelijte do malého hrnce a spolu s cukrem přiveďte k varu. Míchejte.
  5. Vařte jen do rozpuštění cukru, poté ihned odstavte.
  6. Lepidlo přelijte do sklenice a nechte vychladnout.
  7. Po vychlazení zavíčkujte.

Poznámka: Lepidlo může v lednici trochu ztuhnout, pro tekutější lepidlo dejte sklenici do mikrovlnky a krátce zahřejte. Nebo ho vraťte na sporák a krátce zahřejte. Případné hrudky odstraníte přidáním lžíce vody a promícháním metličkou. Po vychladnutí je lepidlo opět připravené k použití. I když teplé by mělo taky fungovat:-).

 

Skladování: v lednici. Pokud chcete lepidlo spotřebovat do tří dnů, mělo by přežít i při pokojové teplotě.

Trvanlivost: min. několik týdnů (při změně barvy nebo vůně okamžitě vyhoďte)