Tento recept vznikl spojením mexických churros (smažené tyčinky z odpalovaného těsta) a vaflí. Chutná tedy jako churro, ale vypadá jako vafle. Podávat je můžete teplé, studené, se zmrzlinou nebo čokoládou a s omáčkou z lesního ovoce by jistě také byly skvělé. Recept je rychlý, levný a dle mého hodnocení chutná božsky😊

SurovinY

 • 250ml vody
 • 135g hladké mouky (špaldové nebo pšeničné)
 • 60g rostlinného másla (používám Alsan)*
 • 30g třtinového cukru (2 lžíce)
 • Špetka mořské soli

*seženete  například v Globusu, prodejnách zdravé výživy

Na obalení:

 • 30g třtinovéhot cukru
 • 1 lžíce mleté skořice

 

Příprava

 1. Vodu, cukr, máslo a sůl dejte do malého hrnce nebo pánve (ideálně nepřilnavé) a zahřejte. Až bude máslo rozpuštěné odstavte.
 2. Metličkou vmíchejte mouku. Těsto začne okamžitě houstnout, ale stále je to málo. Dejte ho zpátky na sporák, zahřejte na střední teplotu a stále míchejte. Míchejte, dokud se těsto nezačne odlepovat od stran. Je to stejné jako u odpalovaného těsta. Když se z těsta stane jedna velká koule vyklopte těsto na moukou podsypané prkénko nebo vál a nechte trochu vychladnout. Nutné to není, použít můžete i horké těsto, ale pálily by vás ruce😊
 3. Teď už můžete dát zahřát vaflovač.
 4. Těsto rozdělte na 6-8 dílů. Každý rozmačkejte nebo rozválejte na placku velkou tak aby se vešla do vaflovače. Můžete přidat trochu mouky, pokud se lepí.
 5. Do mého vaflovače se vešly dvě placky, mám tam dvě přihrádky (možná to máte jinak). Mám klasický hranatý vaflovač.
 6. Placky dejte na místo a vaflovač zavřete. Po 2 minutách vafle zkontrolujte. Až budou pěkně hnědé jako na fotce můžete je vyndat. Vaflovač můžete potřít máslem, aby byly více opečené. Já většinou vymazávám jen při první várce.
 7. Do vaflovače dejte další várku vaflí a běžte si připravit skořicový cukr na obalení. Cukr smíchejte se skořicí a ještě horké vafle v něm z obou stran obalte. Nakonec ještě každou vafli cukrem posypu.

 

Podávejte studené nebo teplé. Na ozdobu můžete použít šlehačku, zmrzlinu, čokoládovou omáčku…