Už několikrát jsem měla v ruce hru Dixit, vyskakovala na mě totiž z mnoha regálů v různých obchodech. Po dlouhé době rozmýšlení, jestli si ji mám koupit nebo ne si ke mě začátkem listopadu našla sama cestu.

Dixit je desková hra. Nepočítejte, že by se jednalo o nějakou nudnou deskovku jako je Člověče, nezlob se! (mě osobně tedy vůbec nebaví). V této hře se totiž stanete vypravěčem a budete vymýšlet vlastní příběhy!

Víte, proč se hra jmenuje Dixit? Zní to zvláštně, že? Ve skutečnosti se jedná o výraz z latiny, přesně to znamená : On řekl. Název je tedy opravdu trefný:-).

 

O hře

Dixit je rodinná společenská hra na vypravěče. Komunikační hra při které musíte zapojit svou fantazii. Je vhodná pro děti i dospělé, na věku opravdu nezáleží. Hra je skvělá na rozvíjení fantazie u dětí (a nejen jejich). Díky možnosti rozšíření, kterých je opravdu velký výběr vám hra nabízí nespočet možností. O oblíbenosti hry svědčí i fakt, že se prodalo více než 5 milionů kusů této hry. To je neuvěřitelné.

Hra je plná nádherných obrázků

 

U některých her mám problém pochopit pravidla. Většinou mi pomůže až nějaký video návod a i tak pak při hře musím hledat, jak máme pokračovat v dalším tahu. U Dixit je to naštěstí snadné. Pochopila jsem o co jde hned po přečtení krátkých pravidel a rovnou jsme se s Jardou pustili do hry. Jak tedy hra probíhá?

  • Jazyk: čeština
  • Druh: desková hra
  • Doba hry: cca 30 minut
  • Obtížnost: snadná
  • Počet hráčů: 3-6
  • Od věku: 8 let
  • Typ hry: rodinná

Kde si lze hru koupit: Web

Motto hry:

 

 

Obsah krabice

V krabici najdete: 84 ilustrovaných karet, 36 hlasovacích žetonů, 6 figurek králíčky, pravidla, bodovací stupnice v krabici

První co mě u této hry zaujalo byla zajímavá hrací deska uvnitř krabice s motivem louky. Pak jsem tedy zjistila, že hrací deska/plocha je vlastně samotný stůl na který vykládáte karty. Tamto byla ve skutečnosti bodovací stupnice. To ale nemění nic na tom, že je originální. Třeba u hry Hobit je to jen malá destička, kterou má každý hráč u sebe a postupně se na ní posouváte dopředu. Navíc kromě klasických figurek vybrali výrobci hry roztomilé králíčky, dětem se budou určitě líbit (a mě taky).

Další co mě zaujalo bylo nádherné zpracování karet. Nevím, jak vypadají jiné karty z dalších edic této hry (každou hru maluje někdo jiný), ale tyhle jsou opravdu krásně malované. Takové pohádkové. Dovedu si představit, že bych si je pověsila na zeď jako obraz kdyby byly větší. Musím tedy výrobci hry pochválit krásné zpracování celé hry, moc se mi líbí.

O nic méně není zajímavá ani bodovací deska, kterou jsem již jednou zmínila. Deska je umístěná v krabici hry a vypadá jako rozkvetlá louka. Je tam potůček, květiny, houby…a k tomu figurky ve tvarů králíčků.

Prostřední část se dá vyndat a otočit, aby vám figurky nepadaly dovnitř. To jsem samozřejmě zjistila až po focení, takže to tam mám špatně.

 

Pravidla hry

Pravidla hry jsou jednoduchá. Hru klidně můžete vzít na nějakou rodinnou akci nebo oslavu a během chvilky všem vysvětlíte, jak se hraje. Ono je totiž těžké udržet pozornost tolika lidí nebo ještě hůře dětí. Proto je hra jako Dixit na tyto akce ideální.

Jak se hra hraje:

Každý hráč dostane na začátku hry do ruky 6 obrázkových karet. Každý obrázek je jiný, originální.

Začínající hráč si vybere jednu kartu z těch, které má v ruce a začne podle jejího obrázku vyprávět nějaký příběh. Kartu si vybírá tajně, aby jí ostatní hráči neviděli. Hráč danou kartu popíše ostatním hráčům – nemusí to být dlouhý příběh, může zvolit i jednu větu, slovo, zarecitovat básničku nebo klidně zazpívat píseň. Je to na každém, jakou formu popisu zvolí. V tom je tato hra velice originální a žádnou podobnou hru jsem dosud neviděla.

Hráči podle toho, co jim vypravěč řekne vyberou jednu kartu z těch, které mají v ruce a která podle nich nejlépe vystihuje daný příběh. Všichni pak lícem dolů položí svou kartu na stůl na hromádku.

Karty které hráči položili na stůl se promíchají a vyrovnají obrázkem nahoru na stůl.

Nastává tajné tipování – každý hráč tipuje, která karta je ta vypravěčova. K hlasování slouží hlasovací žetony. Žeton = číslo karty. Příklad: Když si myslíte, že vypravěčova karta je karta číslo 3, položíte žeton s číslem 3.

Následuje rozdělení bodů- vypravěč a všichni, kdo správně tipovali obdrží za správné tipy body. Za správnou odpověď si každý hráč posune figurku zajíčka na hracím poli. Body dostane i hráč, který spoluhráče zmátl a oni hlasovali pro jeho kartu namísto vypravěčovi.

Nyní se vypravěčem stává další hráč, opět se vyberou karty a přichází další hlasování.

Hráči se po každém kole střídají a vždy si doberou kartu do původního počtu 6 karet. Hra končí jakmile někdo získá 30 a víc bodů.

Možná vám přijde snadné svou kartu popsat jednoduše tak, aby ji všichni poznali a tím hra končí. Tak jednoduché to ale zase není. Cílem hry je, aby kartu popsat tak dobře, že ji alespoň jeden z hráčů mezi ostatními kartami pozná. Zase to ale nesmí být do očí bijící, aby ji neuhodli všichni. Ve hře totiž nezískáváte jen body za dobrý odhad při správném tipu, ale získáváte body i za své příběhy. Nesmíte tedy kartu popsat ani moc složitě ani moc jednoduše a to je právě ten oříšek:-).

Doba hry: Jedna hra trvá přibližně půl hodiny, ale uvidíte, že u jednoho kola nikdy nezůstanete:-).

 

Hodnocení:

Hra mě zaujala svou výjimečností. Probouzí ve vás fantazii, nejde jen o to co nejrychleji dojít k cíli jako například u hry Člověče nezlob. Právě proto se hra nese v takovém poklidu. Bavíte se s rodinou, smějete se a vymýšlíte různé příběhy. Člověk se u této hry opravdu vyřádí. Já jsem například zkoušela kartu popsat básničkou, ale zjistila jsem, že už mi to nejde jako dříve. Jarda nám zase zazpíval popis karty jako operní árii, po které následovalo asi 10 minut hromadného výbuchu smíchu všech přítomných, který nechtěl ustát. Karty samozřejmě můžete popsat i jen jedním slovem nebo větou. Na druhou stranu písnička nebo báseň…to se teprve pobavíte:-D.

Při hraní nezáleží na věku hráčů. Je jedno jestli hru hrají pouze děti mezi s sebou, pouze dospělí anebo hru hrajete jako celá rodina. Hra je vytvořená tak, aby bavila každou generaci. Nejde o nějaké vědomosti a dokonce ani nemusíte umět číst, protože ve hře není žádný text. Vzhledem k tomu, že je v hlavní roli fantazie, není žádná hra nikdy stejná. Každá karta je totiž chytře namalovaná tak, aby na ní každý viděl něco jiného, takže se vám jen tak neomrzí.

Pokud máte rádi hry, kde je plno karet, figurek a dalších věciček, tak tady podle mě budete spokojení. Přeci jen je v krabici deska s body, plno karet, hlasovacích žetonů a ještě ty roztomilé králičí figurky. Je toho tedy více než dost:-).  Je to prostě taková poctivá stolní hra, kterou si rozložíte přes celý stůl, sejdete se u ní s rodinou a užijete si u ní spoustu zábavy.

 

Obměna

Velkou výhodou této hry je, že si můžete přikoupit další rozšíření. Když budete tuto hru hrát často, bude rozšíření příjemným osvěžením hry. Nabídka rozšíření je rozsáhlá, takže máte z čeho vybírat:-)

Máte už nakoupené vánoční dárky? Pokud ne, tak tahle hra je skvělou volbou. Užijete si s ním spoustu legrace, to mi věřte:-).

Dixit i její rozšíření koupíte: ZDE

 

Hru si můžete prohlédnout i na videu, čeká tam na vás i plno dalších krásných obrázků:

 

Jinak další tipy na vánoční dárky najdete v tomto článku. Jsou tam tipy na společenské hry a plno dalších zajímavých tipů pro celou rodinu.