Sladké brambory – batáty jsem objevila až před pár lety. Od té doby se v mém jídelníčku objevují pravidelně. Už od dětství jsem na sladké a proto jsem si jejich sladkou chuť zamilovala. Rozdíl mezi klasickou žlutou (nebo červenou) bramborou je velký. Díky sladší chuti se batáty hodí i na přípravu sladkých jídel. Můžete z nich upéct brownies, vafle, lívance, sušenky či dort a bude vynikající. Vlastně mi v něčem hodně připomínají dýni, z té si také můžete upéct lívance nebo brownies. Batáty jsou navíc i zdravější. Obsahují méně sacharidů (jsou méně kalorické), proto jsou vhodné i pro ty, kdo chtějí zhubnout. Také mají vysoký obsah vitaminu A. Jedna brambora by vám měla pokrýt denní dávku tohoto vitaminu.

Pojďme se podívat na to, co vše si z nich můžete připravit:

Chipsy z batát se dají jíst samotné anebo použít jako příloha. Nejsou smažené v oleji, proto jsou zdravější než klasické v oleji smažené chipsy. Výborné jsou také s dipem z bílého jogurtu nebo zakysané smetany.

 

Chipsy z batát

 

Pečené batáty plněné mexickou směsí

Večeře, která je skoro bez práce. Pečené batáty plněné kukuřicí, fazolemi, paprikou, sýrem a dresinkem. Dresink je ze zakysané smetany a ve spojení se sladkými bramborami chutná prostě fantasticky!

Batátové vafle

Vafle jsou jedna z mých nejoblíbenějších snídaní. Nejraději mám právě vafle batátové. Ještě lépe chutnají s čokoládovou omáčkou z avokáda, kakaa a mléka.

https://www.zijemehomemade.cz/batatove-hranolky/

Hranolky ze sladkých brambor. Stejně jako chipsy budete na přípravu těchto hranolek potřebovat troubu. Snížíte tím množství použitého oleje a vytvoříte tak zdravou a chutnou přílohu. Samotné s jogurtem nebo zakysankou či jako příloha jídlu.

Zapečené batáty

Tak trochu jiné francouzské brambory. Zapečené batáty se zeleninou, vajíčkem a jarní cibulkou. Dají se připravit pokaždé trochu jinak. Vylepšit je můžete pečeným masem, šunkou, sýrem, dresinkem…

Brownies ze sladkých brambor

Skvělé brownies z rozmačkaných batát. Tyto brownies jsou vláčné a určitě si je hned zamilujete. Brownies mají být jakoby nedopečené, nikoliv suché. Když do nich přidáte batáty, budou chutnat přesně tak, jak správné brownies chutnat mají.

Salát z pečených sladkých brambor

Tento salát nejen nádherně vypadá, ale také výborně chutná. Barvičky na talíři jsou pastvou pro oči a chutí salátu zase potěšíte žaludek. Aby byl salát dostatečně sytý podávejte ho s dresinkem ze zakysanky. Jako lehká večeře nebo oběd je přímo ideální. Najíte se tak akorát a tak to přesně má být:-)

 

Tak to je prozatím vše. Více receptů z batát zatím nemám. Určitě to ještě není vše. Batáty jsme si s přítelem zamilovali a tak bude receptů víc než dost.

A co doma připravujete z batát vy? Máte nějaký osvědčený recept?