Jednoduché rýžové placky, které se vám budou hodit jako příloha k jídlu. Na jejich přípravu budete kromě vody a soli potřebovat pouze jednu surovinu-rýžovou mouku. Použijte hladkou rýžovou mouku. Mouka je bezlepková, protože je vyrobená pouze z rýže. Placky jsou velice lehké a určitě se nemusíte bát, že když jich sníte hodně přiberete😊. Po trošce rýže snad nepřibere nikdo.

Tyto placky jsem dělala poprvé, ale určitě je zase udělám. Placky všeho druhu máme doma moc rádi. K polévce, indické kuchyni, ale i k té české anebo jen tak samotné, s kouskem ghíčka a soli. Na konci receptu najdete odkaz na placky cizrnové.

Minulý týden mi přišel balíček z Biosféry, kde byla cizrnová i rýžová mouka. Placky z těchto muk jsem chtěla vyzkoušet už dlouho, tak jsem udělala rovnou oboje. K tomu jsem uvařila bramborové sabdží. Jsou to uvařené brambory, které se na pánvi opečou s indickým kořením a podlijí zeleninovým vývarem. Recept na bramborové sabdží se dozvíte v letním speciálu plném světové kuchyně. Bude to hodně zajímavé, takže se máte na co těšit😊.

 

Suroviny:

  • 100g vody (studené)
  • 70g hladké rýžové mouky
  • Špetka soli

Hladkou rýžovou mouku seženete na Biosféře: www.biosfera.cz

 

Postup:

V malém hrnci nebo pánvičce (ideálně s nepřilnavým povrchem) zahřejte vodu s rýžovou moukou. Nejdříve ji ve vodě dobře rozmíchejte a pak teprve zapněte sporák.

Za stálého míchání vařte do zhoustnutí, trvá to 1-2 minut. Těsto se začne odlepovat od pánve. Raději používám nepřilnavý hrnec, pro tyhle recepty je ideální.

Odstavte a nechte chvilku vychladnout, ať si nespálíte ruce. Rýžová mouka je bezlepková a díky svaření s vodou máte krásné těsto se kterým můžete pracovat, jako kdyby obsahovalo lepek.

Vál podsypte rýžovou moukou. Z těsta udělejte 6-8 kuliček. Z něj vyválejte malé placky. Nedělejte je moc tenké, jinak se budou trhat. Kdyby se vám roztrhly, promíchejte je s troškou moukou a znovu vyválejte.

Placky rovnou upečte, ať se vám nepřilepí k válu. Zahřejte si pánev a placky z obou stran opečte. Až těsto lehce zezlátne, otočte. Pokud nemáte nepřilnavou pánev, osmažte placky na trošce ghíčka.

 

  • Placky podávejte teplé či studené. Zbytek můžete uložit v uzavřeném obalu do lednice. Kdyby byly tvrdší, dejte je na chvilku ohřát do mikrovlnky nebo na napařováček.