Nádherná třpytivá vánoční mýdla budou ve vaší koupelně krásnou dekorací. Jsou vyrobené z mýdlové hmoty což je vlastně glycerinové mýdlo. Stačí vše jen roztavit, obarvit a nalít do formiček. Zapojit můžete i děti které vám mohou pomáhat.

Suroviny

  • ­100g průhledné mýdlové hmoty** (glycerinové)
  • Glitry do kosmetiky* (volitelné)
  • Barvy do mýdel nebo potravinářské barvivo*
  • Pár kapek vůně do mýdel: já jsem použila Vánoční fantazii ** (volitelné)

*jedna nebo více barev

**koupíte například v Mýdlovém světě (e-shop)

Příprava

Pomůcky: zavařovací sklenice nebo miska na vodní lázeň, silikonové formy nebo vykrajovátka vánočních tvarů

 

  1. Mýdlovou hmotu nakrájejte na menší kousky. Dejte jí do zavařovací sklenice nebo misky na vodní lázeň a roztavte v hrnci s vodou. Dávejte pozor, aby se voda nevařila moc a nestříkala do mýdla. Občas mýdlo promíchejte, aby se rozpustilo rychleji.
  2. Když je mýdlová hmota rozpuštěná nechte ji ještě na sporáku (ale vypnutém). Přidejte mýdlovou barvu nebo trochu potravinářského barviva (gelového nebo práškového) do požadovaného odstínu.
  3. Nyní ještě přidejte glitry – stačí špetku dobře rozmíchejte. Pokud používáte vůni je čas jí přidat. Mělo by stačit pár kapek, uvidíte, kolik přidáte aby vám mýdlo pěkně vonělo. Přidávat by se mělo 0,1-0,2% vůně na 100 gramů mýdla.
  4. Mýdlo rozlijte do formiček a nechte několik hodin ztuhnout. Pokud jako já používáte vykrajovátka položte je na pečící papír a před nalitím přitiskněte. Stačí pár sekund po nalití formičku podržet a mýdlo se z ní už nevyleje (možná kapička ano, ale to pak setřete). Vnitřek formičky můžete pro jistotu vymazat kapkou oleje, ale většinou to nedělám.
  5. Pro více barev rozpouštějte mýdlovou hmotu po částech, obarvěte, nalijte do formičky a nádobu na rozpouštění umyjte, aby se vám nesmíchaly barvy.
  6. Po ztuhnutí mýdlo vyndejte z formy nebo vykrajovátka. U vykrajovátka pomůže roztahování vykrajovátka.

TIP: pokud se vám na povrchu mýdla udělali bublinky můžete povrch mýdla postříkat hned po nalití sprejovkou s lihem. Bublinky by měly okamžitě popraskat.

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 1 rok