Jestli někdy koukáte na americké filmy, určitě jste někdy viděli rodinku, která si pochutnává na obrovské hoře lívanců. Jsou to americké lívance a od těch českých se dost liší. České lívance jsou menší a většinou se smaží v oleji, některé jsou i kynuté. Americké lívance jsou o něco větší a opékají se na sucho. Díky tomu je jejich povrch krásně hladké a má zlatohnědou barvu. Většinou se na to používají různé palačinkovače, kde není nutné používat tuk

 

Palačinkovač:

Palačinkovač je mnohem lepší než pánev. Zkoušela jsem různé nepřilnavé pánve a maximálně do půl roka už nepřilnavé nebyly. Tenhle palačinkovač mám 3 roky a pořád to funguje. Je od firma Rohnson, sehnala jsem ho na mall.cz za 899Kč (odkaz) Jestli máte rádi palačinky nebo lívance, určitě se vyplatí koupit.

 

S čím si dát lívance?

 

Jo, tak to je věčná otázka. Můžete si je dát se zmrzlinou, čokoládovou omáčkou, arašídovým máslem, omáčkou z ovoce a cukru, šlehačkou…těch možností je plno. Momentálně u nás vyhrává jahodová omáčka ze svařených jahod s cukrem a troškou vanilkového pudingu pro zahuštění .

 

Americké lívance jsou vysoké, se zlatohnědým hladkým povrchem a velice vláčné. Vyzkoušejte je a uvidíte, že si je zamiluje celé rodina.

 

SUROVINY

  • 200g mléka
  • 150g hladké mouky
  • 2 lžíce krupicového cukru
  • 2 lžíce/25 gramů kokosového oleje (nebo rozpuštěného másla)
  • 2 lžičky prášku do pečiva
  • 1 vejce M-L
  • Špetka soli

 

 

Kokosový olej

Používám kokosový olej s avokádem nebo panenský kokosový olej ze www.zdravizesrilanky.cz

 

Kypřicí prášek

Prášek používám bezfosfátový z www.biosfera.cz

 

 

PŘÍPRAVA

  1. Kokosový olej musí být tekutý, pokud je tuhý, dejte ho na chvilku rozpustit na sporák nebo do mikrovlnky.
  2. Všechny suroviny dejte do misky a promíchejte metličkou.
  3. Těsto na lívance nechte 5-10 minut odstát. Pokud máte hlad, můžete ho použít i rovnou.
  4. Na 1 lívanec budete potřebovat přibližně 1/4 hrnku směsi (60ml), ale záleží na vás, jak velké lívance chcete.
  5. Nepřilnavou nebo palačinkovač zahřejte na střední teplotu. Před prvním lívancem můžete pánev potřít kouskem másla nebo oleje. Pak ho ale setřete papírovým ubrouskem. Je velice důležité, aby se lívance smažily na sucho. Právě tak získáte krásný zlatý povrch jako mají americké lívance mít.
  6. Těsto nalijte doprostřed pánve. Není nutné ho roztírat, protože se během chvilky rozlije samo. Lívance mají být vysoké a takhle výšky dosáhnete.
  7. Lívance opečte z obou stran. Každá strana trvá okolo 2 minut. To že je čas, lívance otočit poznáte tak, že už je povrch suchý (tedy alespoň u palačinkovače to tak je). Otočte, a ještě minutu opékejte. Z druhé stany se už vytvoří jen pár hnědých flíčků, hladký povrch mají jen z jedné strany.

Podávejte s ovocnou omáčkou, zmrzlinou, šlehačkou nebo na ně dejte cokoliv máte rádi.