Trápí vás střevní chřipka? Tahle potvůrka umí pěkně znepříjemnit život, to mi věřte. V létě jsem dostala od rodičů čerstvý sýr a zřejmě s ním bylo něco špatně, protože následující dny jsem chtěla umřít, to mi věřte. Už za pár hodin jsem ležela nad mísou a nemohla dojít ani do pokoje. Beztak by to asi nemělo cenu, protože jsem jí potřebovala snad tisíckát a to na vše co se na ní dá dělat☹ Zůstala jsem tedy spát na podlaze před záchodem. Máme tam dlažbu a krásně to chladilo. I když o spánku asi mluvit nemůžu. Spíše to bylo absolutní vyčerpání.

První večer nemělo cenu mi něco vůbec dávat, protože bych to v sobě neudržela ani minutu. K ránu už jsem měla o dvě kila méně a protože jsem už neměla co vyhodit ven, nastaly pauzy. Bylo to hrozné, ale k doktorovi se mi opravdu nechtělo. Bylo mi dost špatně na to abych chtěla na Bulovce čekat 12 hodin na výsledky. Samozřejmě kdyby to trvalo déle, nic jiného mi nezbylo. Už jsem to párkrát zažila a chtěla jsem počkat, jestli se to do dvou, maximálně tří dnů zlepší.

Co mi pomohlo?

Tady je pár rad, které Jarda dostal od lékárnice:

Doplňovat tekutiny.

Vyplachovat ústa po každém zvracení. Zvracení dráždí sklovinu a o to víc když zvracíte takhle často. Taky budete mít lepší pocit v ústech.

Endiaron – rozhodně pomohl.

Uhlí: 4-5 tablet denně pro dospělého. Ničí toxiny ve střevech. Pro rychlejší účinek rozkousat nebo rozpustit ve vodě. Má se brát jen 2 dny jinak může způsobit zácpu. Jen pozor na jednu věc: Může zakrýt krev ve stolici-zbarví ji do černa.

Rehydratační roztok: já pila tenhle , Jen mi trochu vadí mi, že je v něm umělé sladidlo. Po vypití mi začalo být velice rychle lépe. Ztratila jsem hodně tekutin, tyto roztoky jsou skvělé na jejich doplnění.

Minerálka: magnesia…

Studené obklady, otevřené okno, ležení na studené podlaze v koupelně (máme dlažbu), pít vodu nebo jiné pití po lokách, kýbl u postele-pro jistotu, sundat škrtivé spodní prádlo, coca cola, nepřikrývat se, na bolavý žaludek: studený obklad, zázvorový čaj

Dieta

1 den: voda (ideálně studená), rehydratační roztok. Má být i černý čaj, ale třeba mě je po něm na zvracení a tak u mě neprojde.

2 den: Coca Cola. Hlavně ne zero nebo light!!! (nefunguje a ještě se vám přitíží).

 

Dále pomáhá:

  • Zázvorový čaj: Nastrouhejte 1 lžičku čerstvého zázvoru (oloupaného) a zalijte hrnkem vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a přeceďte.
  • Studená cola: pravá Coca Cola (žádná light, Kofola apod.), po lžičkách, ideálně bez bublin – stačí ji nechat otevřenou
  • Mátový čaj: Pár lístků máty zalijte hrnkem vroucí vody. Nechte 4 minuty louhovat. Dá se koupit i v sáčku nebo sypaný.
  • Heřmánkový čaj s fenyklem: 1 lžíci sušeného heřmánku smíchejte s ½ lžičky semínek fenyklu. Zalijte hrnek vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté přeceďte. Pokud vám dělá dobře chlad, pijte čaje studené.
  • Banány: zklidní podráždění, jen zralé – pro nezralých by vám mohlo být hůře. Zralé jsou snadno stravitelné. Poznáte je tak, že mají černé tečky na slupce.
  • Borůvky: zobněte si pár borůvek, zklidňují žaludek
  • Rýže uvařená doměkka. Možná by šlo použít i rýžové mléko. Lepší je domácí, aby v něm nebylo něco přidaného(recept)
  • Strouhané jablíčko

 

Dieta, až se to zlepší:

Rýže, brambory, banán, rohlíky…Vynechte mléčné výrobky a mastnou, těžkou stravu. K normální stravě se vracejte postupně.

 

Závěrem:

Každému může fungovat něco jiného. Tohle jsou mé tipy, které mám vyzkoušené. Máte nějaké jiné rady, jak střevní chřipku překonat? Napište mi do komentáře.

Pokud vás tato nemoc zasáhne, držím vám palečky ať se brzy uzdravíte. Vím, že je to strašně a člověk by si v některých chvílí přál snad umřít. Nebojte se, přejde to a bude lépe😊

 

!!Pozor vodový průjem může znamenat salmonelu a ne střevní chřipku. Nespoléhejte na to, že je to střevní chřipka a vyléčíte si ji doma