Ještě před rokem by mě nikdy nenapadlo, že budu někdy jíst žaludové cukroví a vlastně žaludy vůbec. Když jsem ale koukala na svůj oblíbený seriál Živí mrtví pekla tam jedna z hlavních postav cukroví ze žaludů. Seriál je z post apokalyptické doby, tudíž je všude nedostatek jídla. Sušenky vypadaly nádherně, ale nevěděla jsem, jestli jsou opravdu upečené z žaludů nebo se jen tak tváří. Ale kaštany přeci jíme, tak proč by neměly být dobré i žaludy? Po dlouhém hledání jsem zjistila, že před válkou se v České republice jedly žaludy ve velkém, a ve světě (hlavně v Americe) se jedí dodnes. Rodiny sbírají velké pytle žaludů, aby měly dostatek na celý rok.

 Bohužel recepty nejsou skoro k nalezení, ale všude byl stejný první krok: žaludy se musí zbavit hořkosti která se odstraní vodou a pak se z nich udělá mouka. Když je mouka vyrobená máte základ pro přípravu všech receptů. Mouka z žaludů je velice výživná, vlastně její složení z ní dělá jednu z nejzdravějších mouk. Protože jsem se akorát chystala péct sušenky smíchala jsem hladkou mouku se žaludovou. Poměr jsem zvolila půl na půl. Mouka je totiž přirozeně bezlepková a tak jsem se bála aby se sušenky nerozpadaly kdybych použila jen žaludovou.

 Při pečení sušenky provoněly celý byt a zřejmě to došlo i ke zbytku rodinu která s námi bydlí, protože se hned ptali co to tak krásně voní. Celý barák přišel ochutnat (tedy rodina) a všem sušenky moc chutnaly. Moje obavy, že žaludy nebudou chutnat dobře jsou pryč a už se těším na další recepty. Sušenky jsem udělala dvojbarevné z kakaového a světlého těsta. Jsou křupavé a díky žaludům chutnají jako kdybyste do těsta přidaly i ořechy. Celou rodinu i mě nadchly a tak to určitě není poslední žaludový recept. V plánu mám vyzkoušet i chleba, palačinky nebo brownies. 

Žaludů je všude dost zadarmo, tak proč nevyužít co nám příroda nabízí?

Suroviny

 • 150g cukru (použila jsem třtinový)
 • 140g žaludové mouky (pro recept klikněte: TADY)
 • 130g hladké mouky
 • 110g hery nebo másla
 • 1 vejce
 • 1 lžička jedlé sody

Do kakaového těsta:

 • 2 lžíce hořkého kakaa
 • 1 lžíce mléka

Příprava

 1. Obě mouky, cukr, změklý tuk, vejce a jedlou sodu smíchejte. Vypracujte těsto bez hrudek.
 2. Těsto rozdělte na půl. Jednu půlku obarvěte kakaem a přidejte do ní lžíci mléka, aby těsto nebylo suché. Kakaové těsto dobře propracujte.
 3. Z každé půlky vyválejte stejně silný váleček o průměru asi tak 3 centimetry. Poté je dejte k sobě, lehce přimáčkněte a poválejte tak, abyste získali kulatý váleček. Kraje zmáčkněte, aby byly rovné. Těsto dejte na 30 minut odležet do lednice.
 4. Váleček rozkrájejte na sušenky o síle asi tak 1-1,5 cm a rozložte je na nízký plech vyložený pečícím papírem.
 5. Pečte v předehřáté troubě na 175 stupňů 10-12 minut na středním roštu. Možná vám budou připadat měkké, ale po vychladnutí se ještě zpevní. Raději je pár minut na plechu nechám vychladnout a poté teprve přendám. Hned po vyndání se snadno zlomí a tak je lepší počkat.

 

Skladování: v uzavřeném obalu při pokojové teplotě nebo v lednici

Trvanlivost: 1 týden