Milujete svíčkovou na smetaně? Zkuste ji pro jednou udělat trochu jinak. Určitě nebudete litovat. Stejně jako svíčková je tato omáčka krémová, sladkokyselá a chutná po kořenové zelenině tak jako originál. Jen se dělá trochu jinak a jak název napovídá je hlavní složkou dýně a to dýně Hokaidó. Dýně a brambory omáčku zahustí a není ji tak třeba dále zahušťovat moukou. Chutná skvěle i bez masa spolu s knedlíkem nebo jinou přílohou. Recept na dýňovou omáčku nás s přítelem napadl hned jak jsme ochutnali dýňovou polévku. Byla tam dost velká podobnost a proto jsem si řekla, že si z ní omáčku alá svíčková zkusím udělat. Druhý den jsem se do omáčky pustila a z výsledku byla ohromená. Svíčkovou miluju, ale teď u nás na plné čáře vyhrává dýňová. Rodiče recepty z dýně nikdy nevařily, proto jsem první recept z dýně ochutnala až ve 25 letech. Celou tu dobu jsem nevěděla o jakou dobrotu přicházím.

 Teď mám zrovna v lednici jednu dýni z vlastní zahrádky a už se nemůžu dočkat až z ní zítra omáčku uvařím. Na tento recept jsem opravdu pyšná a doufám, že vám bude chutnat stejně tak jako chutná mě a mé rodině.

Suroviny

  • 1 Hokaidó dýně
  • 1 litr vývaru (kuřecí/vepřový/hovězí/zeleninový) 
  • 500-1000g vepřové pečeně
  • 250ml smetany 10%
  • 3 střední mrkve
  • 2 střední brambory
  • 1 cibule
  • 1 střední kořenová petržel
  • 6 lžic cukru
  • 2 lžíce citronové šťávy
  • 1 lžíce másla nebo oleje
  • 2-4 lžičky soli (nebo dle chuti)
  • 3 lžičky brusinkového džemu
  • 1/2 lžičky mletého černého pepře
  • 4 kuličky nového koření
  • 2 Bobkové listy
  • Příloha- houskový knedlík, ale lze použít i rýže, kuskus, bulgur, těstoviny…

Příprava

Vyberte si jestli chcete dýňovou omáčku připravovat v troubě nebo na sporáku. Na výběr jsou dvě verze takže je to jen na vás 🙂

 

Pečená v troubě:

  1. Připravte si vysoký pekáč nebo zapékací mísu a předehřejte troubu na 200 stupňů.
  2. Dýni omyjte, rozpulte a lžící vydlabejte měkkou část se semeny. Pro další použití je můžete zbavit dužniny, promýt a nasušit. Dýni nakrájejte na kostky a dejte do zapékací mísy. Je docela tvrdá, takže budete muset použít hodně síly nebo hodně ostrý nůž (pokud se vám zasekl nůž a dýně nejde rozpůlit klepněte s ní i nožem o stůl a ona praskne) Brambory, mrkev, petržel a cibuli oloupejte a nakrájejte na menší kostky.
  3. Nakrájenou zeleninu dejte do zapékací mísy a přidejte i bokové listy a nové koření. Přidejte i sůl a pepř.
  4. Maso si očistěte, ale nechte ho vcelku. Na pánvi rozehřejte trochu másla nebo oleje a opečte na něm maso ze všech stran, aby se zatáhlo. Stačí 5 minut. Díky tomu zůstane krásně šťavnaté.
  5. Opečené maso položte na zeleninu a pokud maso pustilo nějakou šťávu nalijte ji k zelenině.
  6. Nakonec zalijte vývarem nebo vodou (případně do vody položte vývarem v kostce).
  7. Pečte zakryté na 160 stupňů. Většinou stačí 60-75 minut. Odřízněte kousek masa a ochutnejte jestli už je hotové. Pokud ano položte plech/zapékací mísu na linku. Vytáhněte všechno koření a vyhoďte ho. Omáčku rozmixujte dohladka.
  8. Do omáčky vmíchejte smetanu pokojové teploty (aby se nesrazila). Omáčka díky ní získá tu pravou smetanovou chuť a jemnost.
  9. Dle chuti přidejte i cukr a citrónovou šťávu a případně i další sůl a pepř. Já do omáčky přidávám i trochu brusinkového džemu. Dodá jí to tu správnou svíčkovou chuť, ale záleží samozřejmě na vás.
  10. Podávejte s vaší oblíbenou přílohou, s plátky masa, brusinkami, plátkem citronu a pokud chcete i šlehačkou.

 

V hrnci:

  1. Na pánvi rozpalte lžíci másla nebo oleje. Dýni omyjte rozkrojte napůl, vydlabejte semínka a dejte je pryč. Pak dýni nakrájejte na kostky. Neloupejte ji, ve slupce je spousta vitamínů, a navíc omáčku krásně obarví. Brambory, mrkev, petržel a cibuli oloupejte a nakrájejte na kostičky.
  2. Všechnu nakrájenou zeleninu restujte 5 minut na oleji nebo másle. Můžete přidat i cukr, aby zelenina trochu zkaramelizovala.
  3. Zalijte vodou nebo vývarem. Přidejte bobkové listy a nové koření, také sůl a pepř a vařte 25-30 minut. Koření vyndejte a vyhoďte. Omáčku rozmixujte dohladka a vraťte na sporák. Přiveďte k varu a přilijte smetanu a brusinkový džem. Na závěr dochuťte solí, pepřem, cukrem a citrónovou šťávou
  4. Vepřovou pečeni opečte na rozpálené pánvi s trochou másla nebo oleje ze všech stran. Když se maso zatáhne ze všech stran udrží si svoji šťavnatost a lépe, než kdybyste tento krok vynechaly. Stačí 5 minut. Vložte ho do trouby a pečte zakryté na 160 stupňů asi hodinu a pak odkryjte a dopečte na 200 stupňů asi tak 10-15 minut až se na pečeni udělá krásná kůrčička.
  5. Omáčku podávejte s houskovým knedlíkem nebo jinou přílohou společně s plátky vepřové pečeně a také plátky citronu, šlehačky a brusinek.

 

Alergie na mléko?

Vynechte klasickou smetanu a použijte rostlinou. Výborně chutná třeba sójová nebo rýžová.