Máte doma plastový odpadkový koš a chcete, aby vypadal zase jako nový? Vyzkoušejte tento návod.

Koš, který máme doma má za sebou už hodně let. Vždycky jsem ho osprchovala vodou nebo umyla prostředkem na nádobí. Výsledek ale nebyl nic moc. Hledala jsem něco, co zbaví koš usazených nečistot a skvrn, které na něm postupně zůstaly. Nakonec jsem zase skončila u jedlé sody. Používám jí doma snad na všechno a proto ji rovnou kupuji ve velkém balení. Ty malé sáčky, co prodávají v obchodě se opravdu nevyplatí.

Koš jsem umyla pastou ze sody a vody. Pro odstranění mastnoty přidávám ještě trochu prostředku na nádobí. Po umytí koš vypadal nejlépe za celou dobu. Jsem ráda, že se za náš koš už nemusím stydět a vypadá zase jako nový.

 

Budete potřebovat:

  • 60g jedlé sody
  • 40g vody
  • Kartáč
  • Volitelně: 1 lžíce prostředku na mytí nádobí (zbaví koš mastnoty)

 

Postup:

Nejdříve celý koš vysprchujte, aby byl mokrý a přebytečnou vodu vylijte.

Jedlou sodu smíchejte s vodou. Vytvoříte tak čistící pastu. Přidat můžete i lžíci mycího prostředku. Zbaví koš mastnoty.

Pastu naneste na koš a poté kartáčem vydrhněte. Nepoužívejte drátěnku, mohla by koš poškrábat. Koš vydrhněte zvenku i zevnitř a také celé víko. Pokud máte pasty málo, ještě přidělejte.

Poté koš opět vysprchujte nebo pokud tuto možnost nemáte, setřete pastu mokrým hadříkem.

 

Zbyly na koši ještě nějaké skvrny?

Pokud je koš zašedlý nebo na něm zbyly nějaké skvrny, udělejte si pastu z kyseliny citrónové. Skvělá je i na skvrny od vodního kamene. Stačí smíchat 2 lžičky kyseliny citrónové s 4 lžičkami vody. Stejně jako předtím koš namočte a pastou z kyseliny celý koš vydrhněte. Některé skvrny jsou odolnější a je potřeba použít i tuto pastu. Tato pasta je skvělá i na nerezové koše. Budou po ní krásně lesklé a beze skvrn. Stačí ho po umytí vysušit a rozleštit hadříkem.

Nakonec celý koš umyjte vodou. Hadříkem vysušte.

 

Pro obnovení barev:

Naneste na hadřík lžičku nebo dvě slunečnicového či olivového oleje. Potřete s ním celý koš a rozleštěte hadříkem dosucha. Barva budou výraznější a koš bude vypadat lépe.

 

Výsledek:    

    Jak vidíte na fotkách, je to pořádný rozdíl.  Koš je zase jako nový.

 

 

 

Před                                                             Po

 

Před                                                                    Po

 

 

Odstraňovač zápachu:

I když koš vynášíte často, může se stát, že začne zapáchat. Proto do koše občas nasypte trochu jedlé sody. Je to skvělý odstraňovač zápachu. Má schopnost pohlcovat všechny pachy.

Nejdříve nasypte trochu na dno. Postupně, jak se bude koš plnit, nasypte na odpadky další sodu. Není třeba sypat do koše velké množství. Rozhodně se vám bude hodit velké balení sody, které se vyplatí mnohem více, než když kupujete malé sáčky v obchodě s potravinami. Sodu můžete ještě smíchat s pár kapkami levandulové nebo jiné silice. Soda odstraní zápach a silice koš zase provoní.