Začátkem minulého měsíce jsem v nakladatelství Alferia objevila knihu od Mayi Tiwari. Jmenuje se Ajurvéda – Život v rovnováze. Ajurvéda mě velice zajímá. Něco už o ní vím, ale stále se toho mám dost co naučit. Proto jsem si řekla, že by mě tato knížka mohla posunout zase o krok dál. 

Prvně bych chtěla říct, jak jsem ráda, že je to poctivá dobrá papírová knížka. Asi jsem divná, ale mě ta móda mít všechno jen v mobilu nebo počítači nechytla. Vidím to všude kolem mě – elektronická čtečka knih, místo počítačové hry si koupíte kód a ten jen někam zadáte, hudbu i filmy si pustíte v počítači/mobilu…já nevím, možná jsem ještě „stará škola“ nebo jak se to říká. Když si něco koupím, chci si na to sáhnout, mít to po ruce kdy chci a taky to chci osobně vidět (složky v počítači sice vidím, ale to opravdu nepočítám). Zkrátka chci mít doma plnou knihovnu knih, obývací stěnu plnou filmů a cédéček s hudbou. Nikdo mi to nemůže vzít například proto, že si smažu účet nebo složku anebo mi nejde internet. Na svoji sbírku knih a filmů jsem pyšná, protože jsme si jí sestavili s Jardou a žádnou cenu bych jí nevyměnila. Navíc se o ní často dělím s přáteli v různém věku. Nevím jak bych třeba rodičům řekla, že jim knížku přetáhnu do mobilu. Stejně jako já dávají přednost papírovým knížkám.

Tenhle měsíc mi přišly tři knížky – Ajurvéda, Vyměň tělo za chemii a Síla přírodní fermentace. Otevřela jsem balíček, vzala si každou knihu do ruky, otevřela…to je přesně to o čem mluvím. Vezmu jí do ruky, přivoním si, otevřu první stránku a těším se jako malé dítě na to, co mě tato kniha naučí a co tam bude a pak je tu ještě ten pocit, kdy otočím poslední stránku, kniha se zaklapne a já se cítím o tolik informací bohatší a plná různých pocitů.

Taky to cítíte, když knihu zaklapnete? Vždycky mám takový příjemný pocit, že jsem pro sebe něco udělala něco, co mě posune dál. Ať už jsou to nová slova, která jsem se naučila a kterými mohu věci lépe popisovat, informace, které budu v životě používat, zlepšení pravopisu (v tom mi knihy také hodně pomohly) nebo zkušenosti jiných lidí, které mi hodně daly a pomohly mi předejít zbytečným chybám. Knížka je prostě knížka a to mi žádný film nenahradí. 

 

 Kniha Ajurvéda: Život v rovnováze.

Knížka má 313 stran, autorkou je Maya Tiwari.

Jestli vás stejně jako mě Ajurvéda zajímá a chcete se o ní něco dozvědět, je tato kniha skvělou volbou. Je vhodná pro úplně začátečníky i již zasvěcené, které se chtějí přiučit něco nového. Už jsem přečetla několik knih, ale kdybych si jednu z nich měla vybrat, vybrala bych si tuhle a to hned z několika důvodů. Jedním z důvodů je určitě obsáhlost knihy, má totiž více než 300 stran. Knihy, které jsem měla měly sotva 100 nebo dokonce i méně a to se toho moc nedovíte. 

Kniha je podle mě ideální pro všechny, kdo se s Ajurvédou seznamují a potřebují se dozvědět o základních typech, jaké potraviny jsou pro daný tělesný typ vhodné a jaké ne a díky tomu si pak moci sestavit jídelníček přímo na míru. Velmi nápomocné jsou ukázkové jídelníčky – v knize je jim věnovaných celých 22 stran:

Za ukázkové jídelníčky v knize jsem moc ráda

 

Část knihy je věnovaná i jednotlivým potravinám – například rýži nebo fazolím. U každé potraviny je pak uvedené, proč je dobré ji zařadit do jídelníčku anebo pro jaký typ je vhodná. Je to hodně zajímavé čtení, takže pokud chcete být zasvěceni do světa starodávné Ajurvédy a naučit se, jak jíst, aby vaše tělo mohlo správně fungovat, je tato kniha skvělou volbou.

 

Kapitoly

Kniha je rozdělená na 2 části:

První část se zabývá principy ajurvédy. Tato kapitola je věnovaná tělesným typům, podstatě a chutím jednotlivých dóš, ajurvédské anatomii, kosmickým kořenům a psychospirituální podstatou tělesných typů. 

Druhá část: Ve druhé části se seznámíte se stravováním podle tělesného typu, stravováním pole ročních období a sádhany potravy. Najdete tu i sezónní jídelníčky a tabulky potravin vhodné pro dané tělesné typy

 

 

Co jsem se dozvěděla nového?

Je toho tolik, ale to bych vám tady musela převyprávět celou knihu. Sama to ještě zpracovávám a určitě si knihu ještě budu muset několikrát přečíst, abych vše vstřebala. Jsem známá tím, že si do knih ráda píšu různé poznámky nebo zvýrazňuji různé texty, které mi přijdou důležité. Výjimkou není ani takhle kniha. Na druhou stranu nejsme ve škole a ani knihu nehodlám prodávat, tak to nevadí:-). 

V knize jsem objevila sedm čaker. Zatím jsem pouze znala tento název, teď už konečně vím, o co se jedná a co která čakra znamená. A nejen to, dokonce už vím, kde se jednotlivé čakry nachází!

U tělesných typů pro mě byla novinka, že nejsem pouze typ Pitta, jak jsem si doposud myslela, ale typ Pitta-Váta. Většina lidí jsou totiž hned 2 tělesné typy, z toho jeden většinou převažuje. Pouze jeden typ (Váta/Pitta/Kapha)  je docela vzácným úkazem. Pokud se chcete stravovat podle zásad ajufvédy, je určení vašeho typu nutnost. Jen tak zjistíte, co je pro vás dobré a co ne. Stačí si přečíst popis jednotlivých typů a najít, který na vás sedí. Zahrnuje to povahu, postavu, sklony k různým nemocem…budete se divit, jak moc se můžete poznat. Když svůj typ budete vědět, zjistíte při čtení knihy jaké potraviny jsou pro vás vhodné, jaké už moc ne a kterým byste se měly vyhýbat. Některé potraviny a činnosti totiž váš typ vyvést z rovnováhy a tím pak vznikají různé psychické či fyzické problémy. Když jsou vaše dóši v rovnováze je všechno funguje jak má a právě proto je důležité jíst s ohledem na váš typ. Je to v knize všechno moc pěkně a detailně vysvětleno.

Velká část knihy je věnovaná tabulkám potravin vhodných pro daný tělesný typ. To je dobře, protože přesně to mi chybělo, abych si mohla začít sama sestavovat jídelníčky a dávat dohromady recepty. Když znáte suroviny vhodné pro váš typ, máte všechno, co potřebujete abyste daly dohromady různá jídla. Nikdo samozřejmě nechce měnit něco ze dne na den a proto je v knize i kapitola věnovaná postupnému přechodu na nové stravování

Na konci knihy jsou různé recepty jako je ghí, čerstvý jogurt, podmáslí...Největší radost mám z receptu na mléčné těsto, které jsem vždycky chtěla vyzkoušet a na indický sýr panýr. 

Hodně zajímavé je ukázka toho, jak byste si měly rozložit den pro daný tělesný typ. Nejsem si jistá, že by se mi někdy povedlo všechno dodržet, ale něco ano. Například chodit spát okolo 22 hodiny, to už je můj cíl hodně dlouho a ranní a večerní meditace se mi taky moc líbí. Sama jsem zvědavá, kolik se mi z doporučených rad povede dodržovat:-).

 

Z této knihy jsem si toho tedy odnesla opravdu hodně. Postupně budu zařazovat nové činnosti – například ranní a večerní meditaci a ještě pořádně prozkoumám, jaký jídelníček je pro mě vhodný. Jardovi vyšel úplně stejný typ jako jsem já, což je super. Vlastně se tomu ani nedivím, protože jsme si v hodně věcech dost podobní:-).

To by asi tak bylo všechno o co jsem se chtěla podělit. Chtěla jsem vám ve stručnosti shrnout tuto knížku, protože mi přijde velice zajímavá a podělit se o mé dojmy. Mohla bych se rozepsat mnohem více, ale určitě bude lepší si knížku osobně přečíst, než se dozvědět pouhé útržky od mě. V knize je tolik zajímavých informací, že by byla škoda vám to sem ve zkratkách vypisovat. Vždy je samozřejmě nejlepší, přečíst si knihu osobně, protože na každém slově záleží:-).

 

Závěrem:

Není to jedna z těch knih, které přečtete, uložíte jí do knihovny a tím to končí, nikdy se k ní nevrátíte. Kniha vám dá mnoho důležitých informací a rad, které v životě využijete a hlavně se k ní můžete vracet pro radu jako k takovému manuálu při sestavování jídelníčku.

Trochu jsem se rozepsala, ale tak je to vždycky, když píšu o tématu, které je mi blízké a to ajurvéda rozhodně je:-).