Při kontrole stránek jsem zjistila, že mi nějakým nedopatřením vypadlo hned několik rostlinných mlék. První bylo mandlové mléko, které jsem zapomněla nahrát. Brzy už ho na stránkách najdete. Zjistila jsem také, že jsem ještě nepřipravovala mléko z para ořechů. Možná mi ještě nějaká mléka vypadla, jestli vás napadne mléko, které na těchto stránkách nenajdete napište mi to do komentáře. Já to co nejdřív napravím.

Mléko z brazilských ořechů jsem tedy dělala poprvé. Ořechy nejsou zrovna levné, ale i tak jsem chtěla mléko ochutnat. V obchodě jsem krabici s tímto mlékem nikde neviděla. Proto jestli ho chcete ochutnat asi vám nic jiného, než si ho vyrobit nezbyde.

Mléko z para ořechů je samozřejmě bez lepku i laktózy. Je vhodné pro vegany, osoby s alergií na mléko, ale také jako doplněk stravy (je velice zdravé). Určitě ho zařadím do svého jídelníčku i když spíše svátečně. Kdo mléko moc nepije může vyrobit jen poloviční dávku. Vydrží 3 dny, tak je lepší vyrobit méně, než ho pak vylít (to by byla velká škoda). Chuťově je velice jemné a moc mi chutnalo. Příště bych do něj přidala vanilkový extrakt, který by se tam pode mě hodil.

Na co mléko používat? Určitě samostatně jen tak do skleničky, to je jasné. Dále na zalití musli, do smoothies, do domácích nanuků i na přípravu kaší. Také by šlo použít na pečení. Hodí se tedy do teplé i studené kuchyně.

 

Budete potřebovat:

  • 250g vody
  • 40g para ořechů

Pomůcky: cedník nebo sáček na přípravu rostlinných mlék

Příprava:

  1. Vodu a ořechy nalijte do mixéru. Mixujte 1-2 minuty (u slabších mixéru to může být o něco déle).
  2. Mléko přelijte přes jemné síto anebo použijte látkový sáček, který je pro tento účel dělaný.
  3. Lžící vymačkejte zbytek mléka z ořechů nebo v případě sáčku zatočte co nejvíce.
  4. Mléko je hotové. Ještě ho můžete osladit anebo přidat vanilkový extrakt, mletou skořici či jiné koření.
  5. Oříšková drť jde použít do kaší, koláčů apod. Není nutné ji vyhazovat.

 

Použití: pijte samotné, do smoothies, kaší, na zalití granoly…

 

Skladování: při pokojové teplotě

Trvanlivost: 3 dny