Blíží se grilovací sezóna a vy už se nemůžete dočkat až uděláte poctivý domácí burger? Chápu, domácí hamburgery jsou zkrátka jiná třída. Hamburgery od Mekáče nebo jiné podobné se mu nemohou rovnat.

Moje poprvé…

U mě to bylo tak, že když jsem poprvé ochutnala domácí hamburger, věděla jsem, že už se na kupované hamburgery nikdy nebudu dívat stejně. Tehdy jsem často chodila do McDonalda a myslela si, že BigMac je ten nejlepší hamburger na světě:-D. Omluvou mi je fakt, že jsem do té doby nikdy jiný hamburger než od Mekáče neochutnala. Je to asi ostuda, ale první poctivý hamburger – velké maso, domácí houska…prostě burger, jak má být jsem poprvé ochutnala až někdy ve 24 letech?

Jako kdyby to bylo včera. Jak jsem ho uviděla, probíhaly mi hlavou tyhle myšlenky : Ten je tak obrovský, toho masa je strašně moc, houska vypadá úplně jinak a hlavně – jak se to krucinál jí???:-D. Po ochutnání jsem pochopila, jak jsem byla blbá, že jsem do té doby hamburgery nedělala. Maso je tak šťavnaté, k tomu ten dresink, zelenina, sýr…prostě je to neskutečná dobrota. Jestli si dobře vzpomínám, tak jsem svůj první hamburger (ne od Mekáče) měla od sebe – domácí a to včetně housky. Od té doby se hamburger na mém jídelníčku objevuje pravidelně a patří mezi má nejoblíbenější jídla.

Dneska mám pro vás recept, jak si připravit maso do zásoby, pokud se vám s ním nechce pokaždé dělat. Ať už máte rádi hamburgery grilované nebo maso děláte na pánvi je to stejné – placka z mletého masa (Mimochodem to maso je opravdu jen mleté maso, sůl a pepř a ne nějaké mouka, strouhanka či co do toho ještě v obchodě dávají). Po každé musíte maso okořenit, vytvarovat, opéct a pak samozřejmě musíte i umýt nádobí. Znám ale jednoduchý trik, jak si udělat placky do zásoby, abyste jejich přípravu nemuseli pokaždé opakovat. Maso na hamburgery na vás bude čekat v mrazáku a až budete chtít, stačí ho vyndat. Výhoda je i to, že si můžete vyndat třeba jen jedno maso, zatímco jinak byste museli spotřebovat celé balení.

SUROVINY

  • 1kg mletého masa (vepřové/hovězí/mix)
  • 2 lžičky soli
  • 1/4 lžičky pepře
  • pečící papír

PŘÍPRAVA

  1. Mleté maso vyndejte obalu a dejte do mísy. Přidejte sůl a pepř. Maso dobře promíchejte a propracujte.
  2. Připravte si pečící papír podložený tácem nebo něčím rovným (aby šel přenášet).
  3. Maso rozdělte na 8 dílů nebo pokud chcete maso vyšší jen na 4 díly. Z každého kousku vyválejte kuličku. Dejte jí na pečící papír a rozmačkejte na placku. Popraskané kraje urovnejte rukou. Také můžete použít tvořítko na hambugery které vám práci urychlí. Další možnost je položit kuličku masa na pečící papír, položit na něj další pečící papír a přes něj ho vyválet do požadované výšky.
  4. Takto připravené placky dejte do mrazáku asi tak na hodinu. Poté vyndejte a nastříhejte pečící papír tak, aby vám na každém čtverci zůstalo jedno maso.
  5. Než stihne maso rozmrznout dejte takto připravené do sáčku nebo na sebe do nějaké dózy. Jestli tam papír nechcete, klidně ho můžete i sundat a použít ho na další várku masa. Já ho na něm nechávám pro jistotu, i když by se zmražené maso k sobě přilepit opravdu nemělo.
  6. Maso můžete rovnou smažit na pečícím papíru na pánvi nebo v troubě. Nezapomeňte sáček popsat datem.

 

Použití: Vyndejte z mrazáku tolik placek, kolik potřebuje. Maso nechte ohřát na pokojovou teplotu. Maso opečte na rozpálené pánvi nebo grilu z obou stran.

Poznámka: Ještě jsem maso nezkoušela opékat zmražené, ale vím, že jsem dříve mražené maso na burgery kupovala a to se opravdu opékalo zmrzlé. Pravda je, že bylo hodně nízké. Jestli maso budete péct v troubě, tak je to asi jedno, postupně rozmrzne, ale nejsem si jistá, jestli by při rychlém smažení na pánvi nezůstalo uvnitř syrové. Vyzkouším to a dám vám vědět:-).

 

Jaký obal použít?

Obal by měl být vhodný k mražení. Třeba obyčejný igelitový pytlík maso před mrazem moc neochrání a mráz ho může pěkně spálit. V Ikee nebo Lidlu prodávají zip sáčky vhodné do mrazáky, ty jsou super. Nebo ještě lépe použít potravinové dózy, které přes mrazem chrání lépe. 

 

Skladování: v mrazáku. Používám velký mrazák nastavený na -21 stupňů.

Trvanlivost: 6 měsíců (já ho ale nikdy tak dlouho v mrazáku nenechávám protože se vždycky spotřebuje)

 

Když už máte připravené maso, bude se vám určitě hodit recept na hamburgerové housky. Dělám je už více než 5 let a jiné ani nechci. Zajímavé na nich je, že kynou pouhých 10 minut a přesto jsou pěkně nadýchané. Kupované housky se dost drolily, ale tyhle drží pěkně pohromadě. Pod receptem na housky také najdete recept na luxusní hamburgery s karamelizovanou cibulkou:-).

Hamburgerové bulky (kynou jen 10 minut)

 

Hamburgery s karamelizovanou cibulkou a vajíčkem (z domácích housek)