Už to bude pár let, co jsem se zamilovala do indické kuchyně. Hodně jsem sledovala indické kuchaře i videa z cest po Indii. Naučila jsem toho hodně a taky zjistila, že jsem při vaření dělala hodně chyb. Jednou z nich bylo, že jsem maso nakrájela do omáčky na malé kousky jako to dělám u segedínu nebo guláše. V Indii se maso ale krájí na velké kostky, takže maso v omáčce nepřehlédnete. Pořád si zvykám na to, že mám v talíři jen 5 kousků masa, namísto plno menších:-D. Samozřejmě je tu i absence příboru a používání rukou na nabírání jídla, to jsem ale vyřešila tak, že jídlo nabírám pomocí placek (naan, parathy). Když na to jdete šikovně, nikdy se nezašpiníte. Kdybych na to byla zvyklá, tak mi asi nevadí, že mi jídlo teče po ruce až po loket, takže jsem jsem si našla kompromis.

 

Na Indické kuchyni miluju ten výběr. U nás se většinou podává polévka, pak hlavní jídlo – například guláš s knedlíkem a po jídle si dáte salát nebo dezert (nebo jen hlavní jídlo, když se vám nechce vařit). V Indii je to jinak. Doma i v restauracích mají velký výběr jídel. Jednou jsem byla v Indické restauraci, kde jídlo servírují tak, jak to má a vaří podle tradičních receptur (kuchař je velice milý Ind a vaří opravdu skvěle). Na velký kovový talíř jsem dostala 15 druhů jídla? Rýži, chléb naan, chana masalu, kuře rikka, raitu, roganjoš, špízy, zeleninu… Neskutečně mě bavilo tato jídla mezi sebou kombinovat – dát si naan k cizrnové chana masale, pak si ho namočit do okurkové raity, pak si dát raitu do chana masaly…zalíbilo se mi to natolik, že jsem si to přinesla domů. Když Indii, tak Indii. Zatím to zvládám tak jednou za týden (nechápu, jak ženy tolik chodů v Indii zvládají), většinou o víkendu. Je to nejen dobré, ale je to pro mě vždycky i velký zážitek. Tolik chutí!

 

Protože je většina indické kuchyně pálivá, nesmí chybět okurková raita. Tento recept jsem okoukala od indického kuchaře (občas si z této restaurace něco objednám, abych věděla, jak má jídlo chutnat). Raita je taková omáčka ke zmírnění pálení. Jarda si jednou v restauraci objednal kuře Vindalloo, jedno z nejpálivějších jídel (samé chilli). Paní to asi tušila, takže mu k tomu donesla hned 4 misky raity. Nakonec to Jarda dal, ale přežil to jen díky té raitě:-D.

Foto: Tentokrát jsem raitu dělala k cibulovému bhaji (bhádží). 

 

Co je to okurková raita?

Je to jogurtová omáčka ze salátové okurky, jogurtu, římského kmínu, trošky česneku a někdy i mrkve. Při pálivých jídlech nesmí chybět, funguje totiž mnohem lépe než chléb. Kromě toho se skvěle hodí snad ke všem indickým jídlům.

 

Recept je pouze z ½ okurky, protože je toho docela dost. Tohle množství sníme ve dvou, takže pokud je vás víc, udělejte raitu klidně z celé okurky.

 

Suroviny

  • 250g bílého selského jogurtu (tučnější jogurty se do tohoto receptu hodí více)
  • 110g salátové okurky (u mě to byla půlka)
  • 40g mrkve
  • ½ lžička soli
  • ½ lžičky mletého římského kmínu*
  • ½ malého stroužku česneku
  • Mletý římský kmín na posypání

*římský kmín dodá raitě tu správnou chuť. Zkoušela jsem použít i normální – jde to, ale není to ono.

 

Římský kmín

Římský kmín kupuju hned ve velkém balení. Objevila jsem ho na www.shams.cz, stejně jako obří balení kurkumy:-).

Určitě právě přemýšlíte, jestli je ten římský jiný oproti tomu, co máte mezi kořením – ano, je tam rozdíl. Římský kmín není tak hořký a chuťově je odlišný. Dodá raitě chuť jakou má být. Jde použít i klasický kmín, ale není to ono.

 

Postup

Okurku i mrkev oloupejte a nastrouhejte najemno. Dejte do misky, přidejte sůl, mletý římský kmín, utřenou půlku malého stroužku česneku (raita nemá chutnat jen po česneku, proto ho stačí málo) a promíchejte.

Nejlépe chutná, když jí dáte tak na 30 minut odležet do lednice.

Posypte mletým římským kmínem a podávejte.

 

Co k tomu?

Cibulové bhadží

Chana masala

Kuře tikka masala

Polévka z červené čočky

Parathy

Naan